Свет - Отворен најдолгиот мост на светот

Најдолгиот поморски мост на светот „Џијаоџо беј бриџ“ во Кина, долг 42,4 километри, по четири години изградба завчера беше отворен за сообраќај. Според кинеските медиуми, мостот со 5.000 столбови, кој ги поврзува источното кинеско пристаниште Џингдао и островот Хуангдао, чинел повеќе од 1,6 милијарди долари. На мостот има шест сообраќајни ленти, низ него дневно би требало да поминуваат по 30.000 автомобили. Според податоците на Гинисовата книга на рекорди, најдолгиот мост до сега бил на езерото Понтчартрејн во сојузната американската држава Луизијана, чијшто мост е долг 38,42 километри.
| | веќе видена | слични

Во Кина бил пуштен во употреба најдолгиот мост на светот кој минува преку море. Бил долг 42 километри, минувал преку заливот Дијаозу и ги спојувал пристаништето Квингдао со островот Хунгдао. Кинеската државна телевизија објавила дека мостот е широк 35 метри, а неговата изградба чинела повеќе од 1,5 милијарди долари. Во понеделникот биле завршени сите тестирања на носечките конструкции и тунелите кои минувале под морето, па мостот бил пуштен во употреба. Имал повеќе од 5000 носечки столбови, а изграден бил за четири години. Според гинисовата книга на рекорди, најдолгиот мост преку море до сега се наоѓал во американската сојузна држва Луизијана, а бил пократок од кинескиот за нешто повеќе од четири метри.
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 279 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Отворен најдолгиот мост на светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: