Попоски: Реконструкција на објектот „Мала станица“ и изградба на спомен куќа на Лазар Личеноски


Во делот на културата и уметностите имаме предвидено изградба на капитален проект Национална галерија која би била дом на сите дела на најпознати македонски автори, изјави денес Никола Попоски од ВМРО-ДПМНЕ кој е носител на листа во првата изборна единица. -Предвидена е и реконструкција на објектот „Мала станица“, би го издвоиле и проектот за изградба на спомен куќа на Лазар Личеноски каде би биле групирани сите дела на овој познат македонски автор, истакна Попоски.
| | веќе видена | слични
2 копии

4. А таман помислив дека овие избори, покрај сите возбуди, ќе бидат здодевни од аспектот на културата зашто таа, по обичај, многу не ги интересира македонските партии, кога – оп, кој друг ако не помпезноно министерче, ко клен на дудинка: „Во делот на културата и уметностите имаме предвидено изградба на капитален проект Национална галерија која би била дом на сите дела на најпознати македонски автори“, изјавил (според „Плусинфо“) Никола Попоски од ВМРО-ДПМНЕ кој е носител на листа во првата изборна единица. Ама тоа изгледа му се видело некако малку, или прескромно за една така гооолема партија, па ги извадил и тајните адути од типот: „Предвидена е и реконструкција на објектот ’Мала станица’, би го издвоиле и проектот за изградба на спомен куќа на Лазар Личеноски каде би биле групирани сите дела на овој познат македонски автор“, (повторно според „Плусинфо“) рекол Попоски. И сега, ова ми легнува баш после читањето на текстот на Сашо Орданоски „Колку треба да си глуп за да бидеш глупав“ каде, тогаш си реков, го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на Фејсбук го коментираше бегството на екс премиерот и почесен претседател на партијата, Никола ...
сите 65 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 86 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 97 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски: Реконструкција на објектот „Мала станица“ и изградба на спомен куќа на Лазар Личеноски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: