Црвенковски: „Потфрлив, бев неуспешен претседател на СДСМ“


Црвенковски: „Потфрлив, бев неуспешен претседател на СДСМ“ Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, поднесе неотповиклива оставка на синоќешниот Централниот Одбор на партијата. „Бев неуспешен претседател затоа што не успеав да ја обединам партијата“, изјавил тој пред своите сопартијци. Тој најавил и дека нема намера да застане зад некој од кандидатите за лидер. Синоќа Централниот одбор ја изгласал одлуката за конресот да се оддржи на 2 јуни
| | веќе видена | слични

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ПРОТЕСТИТЕ ВО СДСМ ЗА ПОДДРШКА НА ЦРВЕНКОВСКИ Протестите на приврзаниците на лидерот на СДСМ во оставка Бранко Црвенковски пред партиското седиште, дополнително внесоа нервоза во битката за идниот лидер што треба да се избере на конгресот, закажан за втори јуни. Во СДСМ постојат две приказни за протестот со кој се бара Црвенковски да остане на чело на партијата... Н.С. Текстот е објавен во печатеното и во електронското издание на Вест.
| | веќе видена | слични

Стотина членови на СДСМ и денеска дојдоа пред седиштетото на партијата во знак на подршка на Бранко Црвеновски. Најавија дека нема да си заминат, доколку тој не ја повлече одлуката да си замине од лидерската позиција или им се обрати лично. Стотина членови на СДСМ и денеска дојдоа пред седиштетото на партијата во знак на подршка за Бранко Црвеновски. Најавија дека нема да си заминат, доколку тој не ја повлече одлуката да си замине од лидерската позиција или им се обрати лично. Како и синоќа, на симпатизерите им се обрати генералниот секретар Андреј Петров. Со почит кон нив, им објасни дека одлуката на Црвенковски е лична со уверување дека партијата ќе добие демократски избран претседател. Прашан за барањето на Кире Наумов, кој најави кандидатура за претседателското место, да му биде даден увид во делегатската листа но и можност за прес конференција, Петров најави негативен одговор. Списокот со делегати изјави не е избирачки список, а програмата се презентира во општинските организации- правила кои ќе ...
| | веќе видена | слични

Велат, целото членство стои зад нивниот став дека Црвенковски е единствениот лидер кој може да ја води партијата до победа на наредните парламентарни избори и нема да се откажуваат се до конгресот на партијата на 2 јуни.
| | веќе видена | слични
3 копии

И денеска, како и вчера, стотина членови и поддржувачи на лидерот на СДСМ протестираат пред седиштето на партијата и бараат претседателот на партијата Бранко Црвенковски да се откаже од најавеното повлекување од партиските функции.Тие најавуваат дека ова нивно барање секој ден ќе го поставуваат пред партијата се до одржувањето на конгресот на 2 јуни. Групата веќе основала и организациски одбор кој „нема да дозволи Бранко да си замине од функцијата. Тој е единствената личност со авторитет и само тој може да ја води партијата“.И вчера и денеска претставници на партијата им соопштија на поддржувачите на ликот и делото на Црвенковски дека тој и натаму цврсто стои на ставот да не бара уште еден претседателски мандат. Тоа е негова лична одлука, изјави Андреј Петров, генералниот секретар на партијата.
| | веќе видена | слични

Втор ден по ред стотина поддржувачи на СДСМ протестираат пред седиштето на опозициската партија незадоволни од најавите на лидерот Бранко Црвенковски дека дефинитивно ќе се повлече од функцијата претседател на СДСМ. Формирале и организациски... Втор ден по ред стотина поддржувачи на СДСМ протестираат пред седиштето на опозициската партија незадоволни од најавите на лидерот Бранко Црвенковски дека дефинитивно ќе се повлече од функцијата претседател на СДСМ. Формирале и организациски одбор и најавуваат дека нема да се откажат се до одржувањето на конгресот на 2 јуни. Велат, целото членство стои зад нивниот став дека Црвенковски е единствениот лидер кој може да ја води партијата до победа на наредните парламентарни избори. - Членството на СДСМ нема да дозволи Бранко да си замине од функцијата. Тој е единствената личност со авторитет и само тој може да ја води партијата, изјави Наум Бурески, член на организацискиот одбор. Од СДСМ информираат дека Црвенковски и натаму цврсто стои на ставот да не бара уште еден ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најавеното повлекување на Бранко Црвенковски од лидерската позиција во СДСМ предизвика големо внимание во грчките медиуми, јавува Нетпрес. Грчката државна новинска агенција информира дека Црвенковски се повлекува од лидерската позиција во СДСМ, по неуспехот на партијата на неодамнешните локални избори. СДСМ и Црвенковси се најдоа и на страниците на весникот „То вима”. - Првичниот избор на Црвенковски за неучество на неговата партија на локалните избори беше критикуван од страна на Европската Унија и предизвика силни внатрепартиски реакции. Ова резултираше со преиспитување на одлуката на лидерот на партијата и приклучување на локалните избори, на кои што доживеаа страшен пораз од страна на ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, се вели во текстот на „То вима”. Весникот „Параполитика” пак, информира за можните наследници на Црвенковски – Зоран Заев, Радмила Шеќеринска и Игор Ивановски Шема, кого весникот го опишува како личност што припаѓа на потесното опкружување на Црвенковски.
| | веќе видена | слични

Стотина симпатизери на СДСМ денеска повторно се собраа пред седиштето на партијата за да протестират против одлуката на лидерот Бранко Црвенковски да се повлече од функцијата. Тие рекоа дека нема да си заминат се додека Црвенковски не им се обрати или не ја повлече одлуката. Како и синоќа, така и денеска, пред нив се појави само генералниот секретар на партијата, Андреј Петров, кој им порача дека исклучително ги почитува н, на нивните барања не може да им излезе во пресрет, бидејќи одлуката што ја донел Црвенковски е негова лична. (Видео – А1он )
| | веќе видена | слични
3 копии

Се надевам дека во демократски амбиент ќе биде избран новиот лидер. Ќе има големи разлики со она што му се случуваше на ВМРО-ДПМНЕ при партиските кавги во хотелот „Панорама“. Ова ќе биде нов почеток на СДСМ. Нема да дозволиме кампања на ниско ниво, ниту етикетирање на кандидатите. Политички противник на СДСМ е ВМРО-ДПМНЕ, рече денеска секретарот на СДСМ, Андреј Петров, пред стотина симпатизери на СДСМ, кои и денеска повторно се собраа пред седиштето на партијата, за да побараат да им се обрати лидерот Бранко Црвенковски, но и да не замине од кормилото на партијата, со тоа што повторно би бил кандидат за претседател на најголемата опозициска партија на конгресот закажан за 2. јуни во Скопје, објави А1.он. Повторно денеска со нив разговараше Генералниот секретар на партијата, Андреј Петров, кој се обиде да им објасни дека постапката за избор на нов опозициски лидер е веќе започната, а одлуката на Црвенковски да не се кандидидра е лична. - Црвенковски не е ниту заморен од СДСМ, ниту пак е болен. Тој оставката ...
| | веќе видена | слични

Стотина симпатизери на СДСМ, денеска повторно се собраа пред седиштето на партијата, за да побараат да им се обрати лидерот Бранко Црвенковски, но и да не замине од кормилото на партијата, со тоа што повторно би бил кандидат за претседател на најголемата опозициска партија на конгресот закажан за 2. јуни во Скопје.Повторно денеска со нив разговараше Генералниот секретар на партијата, Андреј Петров, кој се обиде да им објасни дека постапката за избор на нов опозициски лидер е веќе започната, а одлуката на Црвенковски да не се кандидидра е лична.„Црвенковски не е ниту заморен од СДСМ, ниту пак е болен. Тој оставката ја поднесува бидејќи не успеал да ги убеди членовите во оправданоста на своите ставови“, рече Петров.Петров во изјавата за новинарите, посочи дека тој како Генерален секретар и Црвенковски како лидер, нема да застанат зад ниту еден од кандидатите за претседател. На сите кандидати ќе им биде дадена еднаква можност за претставување, но рече Петров, увидот во делегатскиот список не може да биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црвенковски: „Потфрлив, бев неуспешен претседател на СДСМ“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: