Јана Бурчевска со „Dance alone` настапува вечерва на Евровизија


7 копии

Македонската претставничка на годинашниот избор на песна на Евровизија, Јана Бурчевска вечерва со песната "Dance alone" ќе настапи на втората полуфинална вечер што ќе се одржи во Киев, Украина. Освен Македонија, на втората полуфинална вечер ќе настапат и Австрија, Србија, Малта, Романија, Холандија, Унгарија, Данска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и Израел. За пласман во финалето ќе одлучуваат гласовите од публиката, како и гласовите од националните жири комисии од земјите учеснички на втората полуфинална вечер и од Германија, Франција и Украина. Годинава, Македонската радио телевизија за членови на националното стручно жири ги делегира Александар Масевски, Силвана Мучиќ Плевнеш, Антонија Гиговска, Марко Марк и Калина Велковска. Од првата полуфинална вечер што се одржа во вторникот пласман во финалето обезбедија Шведска, Австралија, Белгија, Азербеjџан, Португалија, Грција, Полска, Молдавија, Кипар и Ерменија. Директниот пренос од втората ...
| | веќе видена | слични

Македонија учествуваше во втората полуфинална вечер, со песната „Dance Alone“ во изведба на Јана Бурческа. За жал, Македонија не влезе во финалето, но Бурче си замина среќна од Киев бидејќи пред милионскиот аудиториум беше побарана за жена. Таа се сврши со нејзиното момче Александар Филиповски. Многу корисицни на Фејсбук ја критикуваа Евровизија 2017, но Наде Талевска и пукна филмот и одлучи да застане во одбрана на Евровизија. -Ок е експерти! За цела Европа, Еворвизија е одлилчен фестивал и е привилегија да се учествува. Секоја земја троши грдни пари и време за припреми. Само за вас не е доволно добра,е цирковизија. Не зборувам за нашите претставници и за нашата делегација, туку за стурњаците на ФБ. Секој година нешто ви смета или песните не ви се добри. Наоѓате милион и една причина да исплукате, а први сте на концерти. П.С Португалската песна беше вистинска уметност, филмска музика, а Салвадор ја донесе извонредно. Заслужена победа, напиша Наде на Фејсбук. Вистина.мк
| | веќе видена | слични

Петта година по ред Македонија со својот преставник учествува само на квалификациската вечер од Евровизија и со ова таа е рекордер во оваа бројот. Текст со ваков наслов викендов објави популарниот евровизиски портал Еуровизионери . На овогодинешната втора квалификација вечер Азербејџан и Романија остварија учество во финалето, додека Македонија застана тука, пишува порталот. Понатаму во анализата се вели дека Македонија учествува на престижното европско натпреварување од 1998 година кога на бината настапи Владо Јаневски и тогаш Македонија се пласираше на деветнаесетто место, додека најуспешен настап до сега имаше Елена Ристевска. Текстот завршува со констатација дека песната на Јана Бурчевска добро котирала во евровизиските кругови, но настапот самата вечер го засенил првичниот впечаток.
| | веќе видена | слични

На 62 издание на Евровизија кое се одржа во сабота во Киев, победник беше претставникот на Португалија, Салвадор Собрал. Македонија учествуваше во втората полуфинална вечер, со песната „Dance Alone“ во изведба на Јана Бурческа. За жал, Македонија не влезе во финалето, но Бурче си замина среќна од Киев бидејќи пред милионскиот аудиториум беше побарана за жена. Таа се сврши со нејзиното момче, а сега и свршеник Александар Филиповски. Многу корисицни на Фејсбук ја критикуваа Евровизија 2017, но Наде Талевска и пукна филмот и одлучи да застане во одбрана на Евровизија. Ок е екпсери! За цела Европа, Еворвизија е одлилчен фестивал и е привилегија да се учествува. Секоја земја троши грдни пари и време за припреми. Само за вас не е доволно добра,е цирковизија. Не зборувам за нашите претставници и за нашата делегација, туку за стурњаците на ФБ. Секој година нешто ви смета или песните не ви се добри. Наоѓате милион и една причина да исплукате, а први сте на концерти. П.С Португалската песна беше вистинска уметност, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската јавност, но и сите кои го следеа евровизискиот фестивал беа сведоци на првото запросување на Евровизија кое беше дело на македонската експедиција во Киев, каде што нашата претставничка Јана Бурческа му кажа „да“ на сега, нејзиниот свршеник Александар Филиповски. По запросувањето медиумите побрзаа да дознаат повеќе за избраникот на Јана, па покрај тоа што објавија дека заедно свират во нивниот бенд „Оф битз“, соопштија дека двојката е заедно околу две години. Сепак, на профилот на „Фејсбук“ на поранешниот кошаркар на МЗТ, Урош Васиљевиќ , за кого се говореше дека е во врска со Јана, и не така одамна, во ноември минатата година, има објавено видео на кое Јана пее, а тој ја опишува како божица и и’ посакува многу среќа на Евровизија со зборовите „Get them now baby!“ Според фотографиите на профилот на Урош на „Фејсбук“, Јана минатото лето била кај него во САД во посета, а дали станува збор само за пријателски однос или врската помеѓу Јана и Урош траела малку подолго, а онаа со Александар пократко од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јана Бурческа не успеа да влезе во финалето, а според вкупниот пласман во втората полуфинална вечер, кога настапи трета, всушност завршила на 15. позиција. Со освоените вкупно 69 поени Јана била далеку зад последниот, десетти по ред патник за во финалето, претставникот на Данска со освоени 101 поен. Значи, Јана немала никакви шанси "Dance alone" да ја отпее уште еднаш во големото саботно финале. Еве го крајниот исход од второто полуфинале Да се потсетиме на настапот на Јана во второто полуфинале:
| | веќе видена | слични

Gledy открива : Песната на Македонија за Евросонг не е оригинал ? Фејсбук видео страната GLEDY објави видео кое почнува да јавува сомнежи околу македонската евровизиска песна. Во видеото, песната на Јана Бурческа "Dance alone" се споредува со "Habits (Stay High)" од шведската пејачка Tove Lo. Дали навистина "Dance alone" е копија на оваа песна, но во забрзан ритам, проценете од видеото : И покрај калкулациите кои одеа пред Евровизијата за висок пласман на Јана, сепак тоа не се случи. Македонската претставничка на овогишниот избор не успеа ни да се пласира во големото финале.
| | веќе видена | слични

На втората полуфинална вечер на Евровизија во Киев, Украина, настапи и македонската претставничка Јана Бурческа. Со песната Dance alone таа имаше одличен настап, но за жал не продолжи во финалето. Инаку Јана јавноста за прв пат ја запозна во 2010 година како дел од музичкото шоу Идол. Ајде да се потсетиме на еден од нејзините настапи во ова шоу!
| | веќе видена | слични
2 копии

Со почеток од 21 часот, во Киев вечерва ќе се одржи големото финале на 62. по ред, издание на Изборот за песна на Евровизија, во чии рамки ќе се натпреваруваат 26 земји. За жал, Македонија ни годинава не доби шанса да се бори во главната битка, а од регионот се пласираа само претставниците на Бугарија, Грција и Хрватска. Иако повеќе од два месеца фаворит за победа беше Италија, обложувалниците од вчера прогнозираат триумф за Португалија, што воедно ќе биде и прв за оваа земја. Меѓу првите пет се и песните пратени од соседна Бугарија, Белгија и Шведска, а која од нив ќе ја понесе титулата Песна на Евровизија за 2017 година ќе дознаеме некаде после полноќ. Преносот во живо ќе можете да го следите на првата програма на МРТ, како и на Интернет, на официјалниот евровизиски канал на Јутјуб . 26-те финалисти ќе настапуваат по овој редослед: 1. Израел 2. Полска 3. Белорусија 4. Aвстрија 5. Ерменија 6. Холандија 7. Mолдавија 8. Унгарија 9. Италија 10. Данска 11. Португалија 12. Aзербејџан 13. Хрватска 14. Aвстралија ...
| | веќе видена | слични

Финалната вечер на Евровизија 2017. веќе е во тек, а Норвешка која го имаше својот настап имаше специјални ефекти кои досега не се видени на оваа манифестација. Погледнете за што се работи:
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јана Бурчевска со „Dance alone` настапува вечерва на Евровизија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: