Шпанската Влада ги повлекува полициските засилувања од Каталонија

2 копии

Почна повлекувањето на дополнителните полициските единици, испратени во Каталонија за време на референдумот за независност на 1 октомври, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи. - Поддршката за полицијата и цивилната гарда, испратени во Каталонија, ќе бидат постепено повлекувани до 30 декември, изјави портпарол на Министерството. Тој не соопшти колку полицајци ќе бидат повлечени. Според весникот „Пајс“, во регионот се распоредени околу 10.000 полицајци. На денот на референдумот, сцените на полициско насилство при одземањето на гласачките кутии и затворањето на избирачките места го обиколија светот и овозможија сепаратистите да ги осудат репресиите на Мадрид. Според медицински извори, тогаш беа повредени најмалку 92 лица, а сепаратистичките власти соопштија дека околу 900 лица побарале медицинска помош. Каталонија има сопствена автономна полиција „Мосос д’Ескуадра“, а националната полиција и цивилната гарда имаат второстепена улога во областа.
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот каталонски премиер Карлес Пуџдемон, кој по прогласувањето независност на Каталонија побегна во Белгија, разгледува различни нестандардни начини да се врати во Шпанија, за одново да ја преземе функцијата претседател на регионалната Влада во Барселона, објави денеска весникот „А-Бе-Се“. Повикувајќи се на политичари блиски до каталонскиот лидер, весникот тврди дека поради важечката потерница за Пуџдемон на територијата на Шпанија, тој размислува на кој начин може да се појави во државата. Тој ја разгледува и можноста да влезе во земјата скриен во багажник на автомобил или маскиран и под туѓо име. Размислувал и да помине по планински патеки или скриен на чамец. Пуџдемон смета на помош од некои луѓе во каталонската полиција, кои, како што се надева, нема да му забранат да влезе во регионалниот Парламент на денот на изборот на нов претседател на Владата на Каталонија. Тој очекува дека ако биде избран на оваа функција, шпанските власти нема да се осмелат да го уапсат и да го стават во притвор, а ако ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерот за економија на Шпанија, Луис де Гуиндос, изјави дека кризата во Каталоноја ја чинела државата една милијарда евра, а локалната економија продолжува да ги чувствува последиците. „Каталонија имаше пораст повисок од шпанскиот и претставуваше еден од двигателите на шпанската економија. Сепак, во последните четири месеци од минатата година таа е на товар на државата“, рече Де Гуиндос. Кризата започна кога парламентот во Каталонија во октомври прогласи независност по референдумот што владата на Шпанија го прогласи за незаконски.
| | веќе видена | слични

Kризата во Каталонија предизвикана од иницијативата за независност, ја чинело државата една милијарда евра и локалната економија се уште ги чувствува последиците, изјави денеска шпанскиот министер за економија, Луис де Гуиндос. Според Де Гуиндос, успорувањето на економскиот пораст во Каталонија влијае на вкупната шпанска економија, која е четврта по големина во еврозоната. „Каталонија имаше пораст повисок од шпанскиот и беше еден од двигателите на шпанската економија. Но, во четвртиот квартал таа е товар на државата“, изјавил Де Гуиндос. Тој проценил дека кризата може да чини една милијарда евра. Шпанија се најде во длабока политичка криза, кога регионалниот парламент на Каталонија прогласи независност во октомври, по референдумот кој Владата на Шпанија го прогласи за незаконски.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот министер за економија, Луис де Гуиндос изјави дека кризата во Каталонија, по повод иницијативата за независност на тој регион, ја чинело државата една милијарда евра и дека локалната економија се уште ги чувствува последиците. Де Гуиндос изјави дека, успорувањето на економскиот пораст во Каталонија влијае на вкупната шпанска економија, која е четврта по големина во еврозоната. „Каталонија имаше пораст повисок од шпанскиот и беше еден од двигателите на шпанската економија. Но, во четвртиот квартал таа е товар на државата“, изјавил Де Гуиндос. Тој проценил дека кризата може да чини една милијарда евра. Шпанија се најде во длабока политичка криза, кога регионалниот парламент на Каталонија прогласи независност во октомври, по референдумот кој Владата на Шпанија го прогласи за незаконски. Мета
| | веќе видена | слични

Отстранетиот каталонски претседател Карлес Пучдемон во саботата во својата новогодишна порака се заложи официјален Мадрид да ги признае резултатите од предвремените избори на 21-ви декември кои ги распиша во источната покраина Каталонија, а да ја обнови каталонската влада којашто ја суспендираше откако регионалниот парламент изгласа независност. „Како претседател, барам од шпанската влада и оние коишто ја поддржуваат (...) да ги врати сите оние коишто ги смени без одобрување на Каталонците“, изјави Карлес Пучдемон во говорот снимен во Брисел каде што се засолни за да го избегне апсењето под обвиненија дека го организирал референдумот за независност на Каталонија што го забрани шпанскиот Уставен суд, за поттикнување непослушност, трошење јавни пари на покраината за организирање на референдумот и повикување на бунт. Доколку се врати во Шпанија, ќе биде притворен според налогот за негово апсење, како и за неколкуте членови од неговата поранешна влада кои го придружуваат во Белгија. Во пораката Пучдемон оценува ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шпанскиот премиер Маријано Рахој деенска апелираше каталонскиот Парламент да биде формиран до 17 јануари, откако неодамна беа одржани регионални избори на кои сепаратистичките партиии освоија тесно мнозинство во каталонскиот Парламент. Тоа е првиот чекор кон повторно формирање на локална Влада во Каталонија. По формирањето на парламентот, пратениците треба да предложат кандидат кој ќе ја предводи регионалната Влада. За него ќе треба да биде спроведено гласање на доверба. Се проценува дека партиите кои го поддржуваат отцепувањето на Каталонија од Шпанија можно е да имаат потешкотии при формирањето на влада со оглед на тоа што многумина нивни претставници претходно добија судски пресуди. Рахој, откако во октомври каталонските пратеници во тогашниот состав, изгласаа Каталонија да биде прогласена за независна република, одлучи да го распушти каталонскиот парламент и да распише предвремени регионални избори.
| | веќе видена | слични

Чави Хернандез една од најголемите легенди кој го има облечено дресот на Барселона, се врати на местото на злосторот во Каталонија. Тој во наредните две години ќе биде стратег на Олимипик Вила, кој е од областа Каталонија, на која и припаѓа и Чави. Според шпанските медиуми, Чави е во преговори за прекинување на договорот со катарски Ал Саад зошто има договор до јуни 2018 година.
| | веќе видена | слични

Табарнија, територија со Барселона во средиште сака да се одвои од Каталонија. Ова е делот кој се изјасни дека е за опстанок на Шпанија. Темата доби публицитет во повеќе европски медиуми. „Врие“ на социјалните мрежи во Каталонија и Шпанија. Ова покажува дека населението во Барселона е против идеите за сепаратизам на Каталонија од Шпанија. Табарнија има своја химна, знаме, дрес за репрезентација во фудбал и друго.
| | веќе видена | слични

Централната банка во Мадрид соопшти дека шпанската економија во последнот квартал од оваа година ќе порасне за 0,8 проценти. Раст се очекува и покрај негативните ефекти од политичката криза во Каталонија. Шпанската економија во 2017 година ќе порасне за 3,1 проценти, но владата ја намалила проценката за раст за следната година од 2,6 на 2,3 проценти поради несигурноста предизвикана со референдумот за независност на Каталонија. Според наводите на Централната банка во Мадрид, за економскот раст најзадолжен е силниот извоз. Националниот институт за статистика ќе ги објави следниот месец официјалните податоци за економскиот раст, а овие бројки се само проценка. Шпанија излезе од рецесијата на крајот на 2013 година и е една од најбрзорастечките европски економии.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 324 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанската Влада ги повлекува полициските засилувања од Каталонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: