Публиката се навикнува на она што и го нудиш

Интервју: Дејан Лилиќ, директор, и Дејан Пројковски, уметнички директор на МНТ Неколку месеци по доаѓањето на раководните функции во Македонскиот народен театар, директорот Дејан Лилиќ и уметничкиот директор Дејан Пројковски најавија програма во која ги враќаат класиците, ставаат акцент врз националната драма, а ветија и дека театарот ќе се ослободи од стегите на затвореноста и дека активно ќе се посветат на меѓународната соработка. - Според вашата програма и според новата стратегија за маркетинг на театарот, зборувам за она интересно рекламирање „Кај мајка ти и татко ти“, правите обиди за создавање нови правила на игра во театарот. Што друго предвидуваат тие? Пројковски: Во моментов создаваме правила на игра во МНТ за тој да прерасне во сериозна национална театарска куќа по теркот на европските. Тоа значи дека МНТ во следниов период треба да се издигне на нивото на сериозна национална театарска институција, прво со репертоарот, а потоа со односот кон сите спонзори кои отсега националниот театар ...
| | веќе видена | слични

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 321 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на ...
сите 107 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 160 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Публиката се навикнува на она што и го нудиш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: