Половина од повозрасните лица во Србија едвај „составуваат крај со крај“

Петтина од повозрасните лица во Србија живеат лошо, додека 59 отсто од нив немаат заштеда со која би покриле ненадеен трошок од 10.000 динари (5.000 денари), покажува истражувањето „Стареењето во градовите, предизвици на современото општество“ спроведено во 16 градови и општини. - Секој десетти има приходи под апсолутната линија на сиромаштија, на граница на сиромаштија се осум проценти од старите лица, додека со потпросечна пензија живеат 28 отсто, покажа истражувањето спроведено во септември на репрезентативен примерок од 1.037 постари лица, а објавено синоќа. Истражувањето покажа дека 18 проценти од анкетираните немаат добра исхрана, а 39 отсто немаат за облека и обувки, 10 проценти од старите лица немаат добро греење во зима, а 14 отсто немаат контакт со своите деца. Истражувањето покажа и дека 46 отсто од постарите лица се изложени на некој вид дискриминација.
| | веќе видена | слични

Новото истражување покажува дека гласот може да открие многу за луѓето, а особено и тоа дали таа личност изневерува или не. Резултатите од ова истражување се објавени во списанието Evolutionary Psychology, а истражувањето е спроведено од Сузан Хјуџиз и Мариса Харисон. Во рамки на истражувањето на испитаниците им биле пуштени снимки од гласови на 10 мажи и 10 жени, кои броеле од 1 до 10, а тие требале да донесат заклучоци за гласовите кои ги слушнале. „Гласот пренесува важни информации во врска со успехот на полето на спортот и сексуалната активност. Половина од испитаниците истакнале дека имале сексуален однос со личност со која не се во врска, односно дека изневерувале, додека пак другата половина истакнала дека никогаш немаат изневерено. Откриено е дека луѓето кои слушале, ги препознавале гласовите на оние кои некогаш во животот ги изневериле своите партнери“, потенцираат Хјуџиз и Харисон. Истражувањето покажало дека од гласот може многу да се открие, па кога и самиот глас не е поврзан со контекстот и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најновото истражување на шведската компанија за секс-играчки, ЛЕЛО, покажало дека предновогодишните забави со колегите често завршуваат со секс на некој од нив. Истражувањето покажало дека 40 отсто од луѓето имале секс со колега или колешка, а 83 отсто од нив би го повториле тоа. Истото истражување покажало дека во најголемиот број случаи луѓето не користеле заштита при сексот. „Употребата на кондом е најважната работа во борбата против половите заболувања и несаканата бременост“, рекол Стив Томсон, извршниот директор на компанијата. Како најрасположени за секс со колегите се покажале вработените во продажба, на второ место биле здравствените и транспортните работници и службениците во логистика. Околу 52 отсто од оние што имале секс со колегите велат дека чувствувале неодолива привлечност кон колегата/колешката, а 31 отсто од нив немаат објаснување зошто имале секс. Дури 97 отсто од луѓето што имале секс со колега или колешка велат дека единствена негативна последица е срамот во канцеларијата утредента, но ...
| | веќе видена | слични

Истражувањеот кое го направи LELO, шведската компанија за секс-играчки, тврди дека ако одите на предновогодишна забави со колегите од работа, многу веројатно е да завршите в кревет со некој од нив. Според ова истражување, 40 отсто од луѓето имале секс со колега или колешка, а 83 отсто од нив би го повториле тоа. „Иако анкетата ни пружа факти, па дури и хумор, зборувајќи за забавите на фирмоте, загрижувачки е фактот што луѓето не користат заштита при сексот. Употребата на кондом е најважната работа во борбата против половите заболувања и несакана бременост“, нагласува Стив Томсон , извршниот директор на компанијата. „Најпалави“ се покажале вработените во продажба, а по нив се здравствените и транспортните работници и службениците во логистика. Над половина, односно 52 отсто од оние кои го прифатиле предизвикот, ја објаснуваат својата авантура како резултат од неодоливата привлечност кон колегата, додека пак, 31 отсто од нив „немаат објаснување“ за тоа. Дури 97 отсто од луѓето кои имале секс со колега или ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 284 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 133 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Половина од повозрасните лица во Србија едвај „составуваат крај со крај“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: