Најчести причини за хроничниот замор

Замислете дека неколку ноќи по ред не можете да спиете, ноќта ви се чини кратка и се будите наутро уморни и без енергија. Потоа замислете дека ова трае одреден временски период и запрашајте се како дефицитот од квалитетен сон би влијаел на вашето секојдневно функционирање? Потребата за сон е различна кај секој човек, а просечно се потребни 6 часа на квалитетен сон за нашето тело оптимално да функционира. Брзиот начин на живот, брзото темпо и работните обврски понекогаш ни налагаат да го кратиме времето за одмор и сон, па ако идеалното време за сон е 6 часа- се учиме да се задовлиме и со скромни 4 часа. Кај спортистите потребата за сон е поголема, а посветените и професионалните спортисти знаат дека квалитетниот сон е еден од клучните фактори за нивниот успех и постигнувања. Сонот им е потребен на спортистите поради одмор и раст на мускулите, регулација на хормоните и регенерација на ткивата. Потребата за сон е особено поголема кај оние спортисти кои се во процес на подготовка или натпреварување, затоа што ...
| | веќе видена | слични

Недостатокот на сон негативно влијае на изгледот на лицето, капаците се спуштаат, се јавуваат брчки и подочници. Кожата пропаѓа затоа што засилено се произведува хормонот на стрес кортизол, кој го уништува колагенот во неа. Исто така, ненаспиеното тело не лачи доволно хормон за раст, што е одговорен за раст на ќелиите и регенерацијата, па кожата станува се постара. Професионалците со шминка им покажаа на младите луѓе како ќе изгледаат ако не спијат доволно.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најчести причини за хроничниот замор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: