Во 2015. година Audi оствари рекордна продажба

Актуелно Минатата година за Audi беше најдобра година на сите времиња Скоро сите продажни рекорди се соборени, а компанијата продаде дури 1.803.250 автомобили, со што ја зголеми продажбата за 3,6 отсто. Интересен е фактот што овие брилијантни резултати се остварени и покрај тоа што новите модели A4, Q7 и R8 практично не беа ни пристигнати во автосалоните. Според ова, Audi А4 би требало годинава да ја „носи“ продажбата, па очекуваме уште подобри резултати во 2016. „Со продадени 1,8 милиони возила ја надминавме целта во планот Стратегија 2015 за дури 300.000 единици. 2015 покажа дека Audi е на добар пат и дека е во состојба да се справи со бројни предизвици“, изјави Руперт Штадлер, СЕО Audi. Q програмата на Audi е една од најважните во компанијата и во текот на 2015 година порасна за 6 отсто, достигнувајќи продажба од дури 537.950 единици. Исто така, моделот А3 покажува брилијантни продажни резултати – 372.750 возила. Значаен пораст бележат и другите модели од Инголштат, за што е „виновен“ и европскиот пазар ...
| | веќе видена | слични

Групата евидентира подобрувања во реализацијата во Европа, Блискиот Исток и во Африка, а во Кина побарувачката била целосно компатибилна со претходната година. Само во Европа француската корпорација „ПСА Пежо-Ситроен“ регистрира значителен раст од 5,9 отсто, односно 1.864.000 единици. (Фото: inautonews.com) Во 2015 година, „Пежо“ продал 1.056.000 возила, што е за 9,4 отсто повеќе во споредба со 2014, а еден од главните „виновници“ за подобрувањето е моделот „308“, кај кој се регистрира зголемување од 31 отсто. (Фото: franceinfo.fr) За 11 проценти се зголемила реализацијата на моделот „2.008“, а на моделот „208“ за 10 отсто. (Фото: ul.pt.) Од француската марка коментираат дека и моделот „208“ и „308“ се позиционирани на првите три места во своите сегменти во Европа. (Фото: netdna-cdn.com) Гледано по држави, најсериозен раст на „пежо“ има во Холандија (+ 25 отсто), па потоа во Шпанија (+ 24отсто), Италија (+ 21 отсто) и во Франција (+ 7 отсто). За минатата година, „Ситроен“ предвиде најдобра пазарна ...
| | веќе видена | слични

Иако Фолцваген беше силно потресен од дизел скандалот, продажбите на неговиот спортски бренд Порше бележат раст на сите пазари, станува јасно од официјалната статистика. Во 2015 година продажбите на Порше достигнуваат 225.121 бројки, што претставува раст од 19% во однос на 2014 година, кога брендот продаде вкупно 189.849 автомобили во светот. Главна заслуга за зголемувањето во 2015 година има моделот Macan, од кој се продадени над 80.000 парчиња. Токму Macan е најпродаван автомобил на Порше, поместувајќи го од оваа позиција долгогодишниот бестселер Cayenne. За 2015 година голем SUV остварил 73.119 продажби. Кај култното Порше – 911, продажбата се зголеми за 4% минатата година, што е еквивалентно на 32.000 продажби. Мал раст во однос на 2014 година покажува исто Cayman, додека Panamera и Boxster забележуваат минимален пад. Овие два модели сепак претстои да се заменат со комплетно нови, што се одразило на побарувачката, додаваат од Порше. Општо земено продажбите на Порше регистрираат најголем раст во однос на ...
| | веќе видена | слични

Од 225.121 испорачани возила во 2015-та година, Porsche го надмина и успешниот резултат од 2014-та година, кога успеа да продаде 189.894 автомобили, за дури 19 отсто. Во годината која е зад нас, се случи и смена во врвот на најбараните модели од компанијата од Штутгарт. Porsche Macan ја презема улогата на бестселер од моделот Cayenne, со оглед на фактот дека за купување на помалиот кросовер модел се одлучиле повеќе од 80.000 купувачи ширум светот. Поголемиот SUV оствари бројка од 73.119 продадени единици, но и двата модела во 2015-та година забележаа двоцифрен раст во проценти, во споредба со 2014-та година. А кога ќе се соберат овие два резултати, се доаѓа до податок дека Porsche во една година успеал да испорача повеќе од 150.000 SUV модели, или дури две третини од сите продадени автомобили за овој бренд. И иако постои мислење дека компанијата изгубила дел од својот идентитет со лансирањето на модели коишто се атипични за овој бренд (Cayenne и Macan), не може да се порекне дека воведувањето на SUV возила ...
| | веќе видена | слични

Актуелно Француската PSA Peugeot Citroen групација минатата година продаде 1,2 отсто повеќе возила ширум светот во однос на пред минатата година. Доколку се земе предвид успорувањето на кинескиот пазар и рецесијата на поедини пазари во развој, што скоро ги неутрализираа позитивните ефекти на опоравувањето на европскиот пласман, PSA Peugeot Citroen бележи значаен успех. Глобалната продажба на групацијата во 2015-та година порасна на 2,973 милиони единици, додека година дена пред тоа изнесуваше 2,939 продадени возила, објавија во седиштето на компанијата во Париз. Продажбата во минатата година порасна за 5,9 отсто во Европа и 6,4 отсто во регионите на Блискиот Исток и Африка, но падна за 0,9 отсто во Кина и Југоисточна Азија. Потфрли и пазарот на Латинска Америка, каде се забележени рекордни падови од 21,4 отсто и 72,6 отсто во Русија заради рецесијата.
| | веќе видена | слични

PSA Peugeot Citroen објави дека продажбата во текот на изминатата календарска година се зголемила за 1,2%, или вкупно 2.973.000 единици. Групата евидентира подобрувања во реализацијата во Европа, Блискиот Исток и Африка, а во Кина побарувачката била целосно компатибилна со претходната година. Само во Европа, PSA Peugeot Citroen регистрира раст од 5,9%, односно 1.864.000 единици. Во 2015 година, Peugeot продаде 1.056.000 возила, што е за 9,4% повеќе во споредба со 2014. Еден од главните „виновници“ за подобрувањето е моделот 308, кај кој се регистрира зголемување од 31%. За 11% се зголемила реализацијата на 2008, а на 208 за 10%. Од француската марка коментираат дека и 2008 и 308 се позиционирани во првите три во своите сегменти во Европа. По држави, најсериозен раст на Peugeot има во Холандија (+ 25%), па потоа Шпанија (+ 24%), Италија (+ 21%) и Франција (+ 7%). За минатата година, Citroen предвиде најдобра пазарна презентација од 2012 година, па наваму. Во втората половина на годината, брендот регистрира ...
| | веќе видена | слични
4 копии

AUDI AG постигна нов рекорд во продажбата во 2015 година: Во споредба со 2014 година, во светски рамки испораките се зголемија за 3,6%, или околу 1.803.250 нови премиум автомобили. Овој успех беше постигнат благодарение на новите популарни модели: новиот Audi А4, новиот Audi Q7 и новиот R8 – кои се уште не се достапни за сите пазари. Во Европа и Кина, Audi ја потврди својата позиција како најуспешен премиум бренд; во САД, брендот со четири прстени за два пати го зголеми бројот на испораки. Само во декември 2015 година, околу 158 450 клиенти низ целиот свет се определиле за некој модел од Audi, што претставува зголемување за 5,6% во споредба со истиот месец во 2014 година. Тоа значи дека компанијата ја зголемуваше својата продажбата дури 72 последователни месеци. “Со продажба на 1,8 милиони возила, ние ја надминавме поставената цел од 1,5 милиони автомобили во 2015 година со 300.000 нови испорачани возила”, изјави Руперт Штадлер, претседателот на управниот одбор на AUDI AG.и додаде “2015 година покажа дека ...
| | веќе видена | слични

Овој успех беше постигнат благодарение на новите популарни модели: новиот Audi А4, новиот Audi Q7 и новиот R8 – кои се уште не се достапни за сите пазари. Во Европа и Кина, Audi ја потврди својата позиција како најуспешен премиум бренд; во САД, брендот со четири прстени за два пати го зголеми бројот на испораки. Само во декември 2015 година, околу 158 450 клиенти низ целиот свет се определиле за некој модел од Audi, што претставува зголемување за 5,6% во споредба со истиот месец во 2014 година. Тоа значи дека компанијата ја зголемуваше својата продажбата дури 72 последователни месеци. “Со продажба на 1,8 милиони возила, ние ја надминавме поставената цел од 1,5 милиони автомобили во 2015 година со 300.000 нови испорачани возила”, изјави Руперт Штадлер, претседателот на управниот одбор на AUDI AG.и додаде “2015 година покажа дека Audi е на вистинскиот пат и дека сме во можност многу успешно да ги совладаме предизвиците со кои се соочивме изминатата година.” Во врска со развојот на настаните, директорот на ...
| | веќе видена | слични

Конечните бројки за 2015 година велат дека BMW е пред своите главни конкуренти – Mercedes-Benz и Audi, кога станува збор на за продажбата во сегментот на луксузни автомобили. Во изминатата 2015 година, BMW на глобално ниво продал 1,905 милиони нови возила, што од друга страна е и најуспешната година во историјата на производителот. Растот во однос на 2014 година е 5,2%. Второто место е за Mercedes-Benz со продажба од 1,872 милиони автомобили на глобално ниво. Иако во конечното рангирање, Mercedes е зад BMW, производителот од Штутгарт може да се пофали со значително поголем раст на продажбата – 13,4% во однос на 2014 година. И покрај дизелгејт аферата, Audi забележа раст во продажбата во однос на претходната година – 3,6% или 1,803 единици на глобално ниво во 2015 година.
| | веќе видена | слични

И покрај скандалот со штетните гасови со некои автомобили на групата на Фолцваген, кој доби на интезитет во летото минатата година, годишните продажби на компанијата во 2015 година во САД и во Западна Европа се зголемија. За претходната година, Фолцваген имаат продадено 9,93 милиони автомобили во целиот свет. Годишниот раст на продажбата во САД е во износ од 4,4% во споредба со 2014 година, а во западниот дел на Стариот континент – 4,8% до 3,43 милиони купени возила. Од друга страна од производителот предвидуваат пад на продажбата во Русија и Бразил, пишува Би-Би-Си. Од компанијата велат дека проблемите на Москва имале негативен ефект и предизвикале значително намалување од 36,8% минатата година, а тоа влијаело и на пазарот во Централна и Источна Европа. Колапсот во Бразил е уште поголем и изнесува 38,1 отсто.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 250 | | | веќе видена

По тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека изјавата на генералниот секретар Игор Јанушев за можноста партијата да ги бојкотира ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во 2015. година Audi оствари рекордна продажба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: