Хаџиќ во Хаг до петок

3 копии

Последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ ќе му биде испорачан на судот во Хаг во петок, по средбата со семејството, соопшти неговиот адвокат Тома Фила. Хаџиќ во моментов е во притвор во Специјалниот суд, каде што беше сослушан веднаш по апсењето. Ова би можело да биде едно од најбрзите испорачувања во Хаг, бидејќи Хаџиќ, како што рече неговиот адвокат, се откажал од правото на жалба на одлуката за екстрадиција. Сепак, деталите за испорачувањето нема да се објават до последниот момент, поради безбедносни причини. Денеска во затворот Хаџиќ го посетија сестрата, ќерката и синот, а утре ќе го посетат вонбрачното дете за кое во јавноста не се знае ништо, како и поширокото семејство. Како што пренесоа медиумите, Хаџиќ бил уапсен во обид да набави пари за бегство - сакал да го продаде најголемиот воен плен, слика од италијанскиот уметник Модиљани, но купувачот испаднал полицаец. Додека за американскиот државен секретар Клинтон ова апсење докажува дека меѓународната правда функционира, Рузија порачува дека Србија сега ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првото појавување на хашкиот обвинет Горан Хаџиќ пред судот во Хаг е закажано за 25 јули во 16 часот, прв ден од колективниот одмор на судот. Поголемиот број од вработените во судот се веќе заминати на одмор, вклучувајќи го и претседателот на судот Патрик Робинсон, но неговиот заменик судија О Гон Квон на себе ја презел одговорноста за одредување на претпретресен судија во процесот против Хаџиќ, одлучувајќи тоа да биде самиот тој. Овој судија од Јужна Кореја во понеделник како што изјавила портпаролката на Хашкиот трибунал Нерма Јечачиќ, ќе го праша Хаџиќ за условите во притворската единица во која од вчера престојува како и за неговото здравје. Потоа, како што навела портпаролката за “Танјуг“, ќе биде запшраша Хаџиќ за вината односно за наводите во обвинението кое го терети за злосторство против човештвото и кршење на законите и обичаите за војување. Доколку одбие да се изјасни, според правилата на Трибуналот, судијата во записникот ќе наведе дека обвинетиот се изјаснил дека е невин. За прво ...
| | веќе видена | слични

Хаг, 23 јули - Горан Хаџиќ, обвинет за злосторства над несрби во источна Славонија во 1991-92 година, би требало првпат пред судијата да биде изведен во понеделник. Тој вчера со специјален лет беше екстрадиран од Србија во Хашкиот трибунал, каде што му беше извршен лекарски преглед. Судијата О-Гон Квон ќе го повика да се изјасни за вината по 14 точки од обвинението. Хаџиќ има право да го одложи изјаснувањето за вината за еден месец, додека не именува постојан бранител. Хаџиќ е последен обвинет во притвор на Трибуналот. Беше уапсен на 20. јули на Фрушка Гора, по седумгодишно криење. /
| | веќе видена | слични

Последниот хашки бегалец во текот на изминатите седум години се криел и во Хрватска, пишува белградска „Политика“ Бившиот претседател на Република Српска Краина Горан Хаџиќ вчера беше екстрадиран во Холандија, каде што пред Хашкиот трибунал ќе му се суди за воени злосторства извршени во текот на војната во Хрватска. Последниот хашки бегалец беше испорачан со авион на српската влада, откако пред неколку дена беше уапсен во Србија. Српските медиуми пренесуваат дека Хаџиќ отпатувал за Хаг откако ја посетил семејната куќа во Нови Сад, каде што се сретнал со својата болна мајка. Покрај мајка си, тој ги посетил и својата бремена ќерка и гробот на својот татко. Претходно адвокатите на Хаџиќ ги потпишаа документите со кои тој се откажува од правото на жалба на екстрадиција, која ја потпиша и српската министерка за правда Снежана Маловиќ. Со тоа беше отстранета и последната пречка за испорачувањето на Хаџиќ во Хаг. Во меѓувреме белградска „Политика“ пишува дека Хаџиќ во изминатите седум години се криел и во ...
| | веќе видена | слични

Горан Хаџиќ вчера со авион беше префрлен од Белград во Хаг, со што на Хашкиот суд му беше испорачан и последниот обвинет за воени злосторства во поранешна Југославија. Пред да го испратат за Хаг, српските власти му овозможија на Хаџиќ да ги посети болната мајка, бремената ќерка и татковиот гроб во Нови Сад. Во околу 9.15 часот колоната од возила го однела Хаџиќ директно во дворот на семејната куќа и тој без лисици на рацете се сретнал со мајка си. Претходно Хаџиќ во притворот на Специјалниот суд за воени злосторства во Белград на половина час го посетила и невенчаната сопруга Борислава Митровиќ, со која бил во врска додека бил во бегство. Втората жена на Хаџиќ дошла од Хрватска со седумгодишната ќеркичка, која е плод на нивната врска. Горан Хаџиќ пред Трибуналот ќе одговара по 15 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото поради неговата претпоставена улога во убиствата на стотици хрватски цивили и депортирањето десети илјади Хрвати и други несрби од српските сили за време на војната во ...
| | веќе видена | слични

БЕЛГРАД – Хашкиот обвинет Горан Хаџиќ со владин авион вчера околу 12,15 часот одлета за Холандија. Хаџиќ дојде на аеродромот од Нови Сад каде што беше во посета на мајка си. Дека владиниот авион полета за Хаг, потврди и министерската за правда, Снежана Маловиќ, која вчера околу 10 часот го потпиша налогот за испорачување. Околу 12 часот колона џипови запре на пистата на аеродромот „Никола Тесла“, пред авионот, кој на себе ги имаше знамето и грбот на Србија, веројатно, истиот оној што во Хаг го префрли и Ратко Младиќ. Во колоната имаше околу шест-седум џипа и возило за итна помош. Хаџиќ вчера изутрина околу 8,25 часот ја напушти зградата на Специјалниот суд, од каде што беше однесен во Нови Сад да ја посети мајка си, која е на умирање. Претходно одбраната на Хаџиќ ги потпиша документите за откажување на последниот хашки бегалец од правото на жалба за испорачувањето, што ја потпиша Хаџиќ претходниот ден, а по што списите се испратени во Министерството за правда. По потписот и на министерката Маловиќ, ...
| | веќе видена | слични

Трибуналот го доби и последниот бегалец Сопругата на Хаџиќ, Живка, за српски "Курир" вели дека е јавна тајна дека нејзиниот сопруг има љубовница и дете со неа. Таа вели дека семејството е емотивно исцрпено, последните седум години проживеало пекол, но сега е најбитно што Горан Хаџиќ е жив Србија му го испорача последниот хашки бегалец на Трибуналот, каде што ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во деведесеттите години. Горан Хаџиќ беше испратен со владин авион за Холандија и вчера попладне слета во Ротердам, од каде што беше префрлен во Шевенинген, изјави српскиот министер за правда Снежана Маловиќ. - Со овој чин заврши најтешкото поглавје во соработката со Хашкиот трибунал. Исполнети се најголемите обврски, а со апсењето на Хаџиќ Србија ја покажа својата доследност и посветеност на почитувањата на законите и принципите на меѓународната правда, рече Маловиќ. Хаџиќ беше екстрадиран веднаш откако властите му дозволиле да ја посети болната мајка, семејството во Нови Сад и гробот на татко ...
| | веќе видена | слични

Првото појавување на Горан Хаџиќ пред Хашкиот трибунал е закажано за во понеделник во 16 часот, изјави денеска на прес-конференција главниот хашки обвинител Серж Брамерц. Хаџиќ претходно денеска околу 16 часот е префрлен во притворската единица на Хашкиот трибунал во Шевенинген. Секретарот на Хашкиот трибунал Џон Хокинг на аеродромот во Ротердам изјави дека обвинетиот е „исклучително кооперативен“. На Хаџиќ ќе му бидат прочитани обвиненијата и тој треба да изјави дали се изјаснува за виновен или не по сите точки од обвинението.
| | веќе видена | слични

Хашкиот обвиненик Горан Хаџиќ е префрлен околу 16 часот во притворската единица на Трибуналот во Шевенинген. Неколку минути по 16 часот во зградата на притворот во Шевенинген влегле два блиндирани автомобили, во кои се виделе само луѓе во маскирни униформи. Трибуналот потоа потврдил дека Хаџиќ „е во надлежност“ на Судот. - Обвинетиот Горан Хаџиќ е сместен во притворската единица на Трибуналот, рече портпаролката на судот Нерма Јелачиќ. Се очекува главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц да одржи прес-конференција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Авионот со поранешниот претседател на самопрогласената република Српска Краина во Хрватска, пристигна во Ротердам од Белград, пренесоа светските агенции. Наредбата за неговата екстрадиција ја потпиша Снежана Маловиќ, српскиот министер за правда. Пред да замине за Хаг, Хаџиќ со силна полициска придружба беше пренесен во Нови Сад, каде се сретна со својата мајка која е тешко болна. Од таму колоната пристигна на белградскиот аеродром од каде со специјален лет полета за Холандија. Во Хаг ќе биде изведен пред Меѓународниот трибунал за поранешна Југославија, каде против него се покренати 14 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото. Од Хашкиот трибунал соопштија дека претпретресен судија во процесот ќе биде заменик претседателот на судот, судијата О Гон Квон. Хаџиќ по писмен пат се откажа од правото на жалба. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични ...
сите 144 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, попладнево е со граѓаните на Виница. Напредокот, можностите и перспективите што ги отвораат ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаџиќ во Хаг до петок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: