Во Скопје и Софија оптимистични изјави за датум за преговори и за решавање на спорот со името


Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за добрососедство и за спорот за името што Македонија го има со Грција. Претседателите на Македонија и на Бугарија, Ѓорге Иванов и Румен Радев, кој е во посета на Македонија, ќе иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји. На прес-конференцијата, меѓу другото, тие зборуваа за Договорот за добрососедство и за спорот за името што Македонија го има со Грција. Радев изјави дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни. Бугарската позиција е јасна, посочи тој, „решението за името во спорот со Грција да не содржи географска одредница која во себе ќе вклучува територијални делови од Република Бугарија“. Бугарија, според него, не планира ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во своето прво интервју Петар Богојески, новиот заменик-генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од лидерите на Иницијативата за реформи во партијата, вели дека ВМРО-ДПМНЕ во моментов е во состојба на соочување самата со себе и со своето минато. „Како поминува времето така преовладува заклучокот дека е неопходно да се направи јасно разграничување помеѓу времето на Груевски и новото време кое нужно доаѓа. Реформите за засилување на структурата на партијата и акумулирање нова позитивна и победничка енергија не се лесен процес, а тоа беше и очекувано. Бара време, мудрост, трпение и човечки ресурси. На дел од старите кадри сè уште им е тешко да се соочат со реалноста, но тоа е неповратлив процес“, вели Богојески. Тој смета дека ако реформите се реализираат во рок од една година, Владата на СДСМ ќе биде загрозена пред крајот на овој мандат и додава дека колку реформите се подолги, толку СДСМ ќе биде покомотен. Колкав временски период е потребен за процесот на реформи на партијата да биде завршен? Среќен сум што ...
| | веќе видена | слични

Нема најава за нова средба на претставниците на Македонија и на Грција со посредникот во спорот за името. Аналитичарите во Скопје и во Солун велат дека е потребен национален консензус и подобро информирана јавност. Една заедничка средба во Скопје и одделни со партиските лидери во Атина пред речиси еден месец одржаа премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за да ги информираат политичарите во своите земји за текот на разговорите за името. Во Скопје по состанокот кој траеше пет часа, лидерите на партиите и претседателот Ѓорге Иванов изглегоа воздржани, а во Атина веднаш почнаа несогласувањата. Во интервју за Радио Слободна Европа што ќе го емитуваме во целост в недела, Димитрис Мардас, пратеник во грчкиот парламент од владејачката СИРИЗА , сепак убедува дека во неговата земја ќе се стигне до заеднички став за решението на проблемот. „ Мислам дека на крајот од овие разговори нема да постојат какви било разлики, имајќи предвид дека сложеното име беше предлог во контекст на Самитот на ...
| | веќе видена | слични

Дека по многугодишен застој, контекстот во меѓународната заедница, како и во Грција и во Македонија, е најповолен за решавање на спорот за името и дека во првата половина на 2018 година постои исклучителен „прозорец на можност“ за решение на спорот и откочување на евроатлантските интеграции на Македонија, што се претпоставуваше веќе одредено време, се потврди изминатите месеци и се потврдува секојдневно. Случувањата последните десетина дена укажуваат на детално градење услови за решение, а пред доставување на нацрт-спогодбата од Коѕијас во Скопје, ќе има кулминација на комуникацијата на највисоко ниво. Секако, тоа не значи дека сигурно ќе има решение, бидејќи развлекувањето на роковите укажува на сѐ уште важни разлики во ставовите на двете страни.Што се случи деновиве и ќе се случува наредниве? Прво, има широк спектар подготовки на јавното мнение и во Грција и во Македонија, за можно решение. Се чини, особено во Грција и тамошните медиуми, дека никогаш претходно немало повеќе информации за спорот за името. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако СДСМ дојде на власт во Македонија, а Зоран Заев стана премиер, во земјава се случува уништување на македонскиот национален дух. Отстранувањето на споменикот на Ќосето во 3 часот наутро ги разгневи граѓаните, но тоа е само најновиот во низата чекори кои оваа власт ги превзема на штета на граѓаните. Скопскиот аеродром и автопатот од Табановце до граничниот премин Богородица официјално имаат нови имиња. Аеродромот што го носеше името на „Александар Велики“ сега се вика „Меѓународен аеродром – Скопје“, додека автопатот што го носеше името на истиот историски лик од антиката сега е автопат „Пријателство“. Промената на имињата на автопатот и на аеродромот, како што објави премиерот Зоран Заев по средбата во Давос со неговиот грчки колега Алкесис Ципрас, е во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција. На Заев не му беше важно значењето на Александар Македонски, но побрза да го испочитува мислењето и да ја оствари желбата на грчкиот колега. Додека договорот за добрососедство и пријателство со ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 24 Отворено со новинари, граѓани, студенти. Доколку дојде до взаемно прифатливо решение, тоа според Мицкоски, треба да биде ставено на референдум. За време на гостувањето во емисијата Отворено на Телевизија 24 изјави дека опозициската партија нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име ниту, пак, дека ќе поддржи недостоинствено решение за спорот со името. ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија и исто така ние не дискутираме за идентитетските одредници, потенцираше партискиот лидер Христијан Мицкоски во своето гостување на телевизија 24 Вести. ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи да биде изговор за неуспех на некого бидејќи секој оној кој што самиот, како што знаат старите да кажат “си ја закувал чорбата, треба да си ја срка“. Ниту ние ќе дозволиме да бидеме оправдување за неуспехот на некого ниту пак ќе бидеме дел од решение кое што нема да одговори на интересите на Република Македонија, рече ...
| | веќе видена | слични

Со дописот на пропадна и уште една урбана легенда, претходната влада не се согалсила на Република Македонија Скопје, што беше една од главните точки во стратегијата на тогаш опозициската СДСМ. Со дописот на пропадна и уште една урбана легенда, претходната влада не се согалсила на Република Македонија Скопје, што беше една од главните точки во стратегијата на тогаш опозициската СДСМ. Денешата пуштена на Викиликс открива дека Грција барала нешто сосема друго, не Република Макеоднија со Скопје во заграда туку Реопублика Скопје со Македонија во заграда, што дава сосема друга димензија, но и потврдува дека некој лажел. Претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пак, ги потенцира различните ставови и изјави меѓу коалиционите партнери во владата и разликите во изјавите помеѓу грчката и македонската страна во преговорите со името. Според Мицкоски јавноста не може да дојде до заклучок за успешноста на преговорите и вистината за кои ги предводи владата на СДСМ кога Заев вели дека ...
| | веќе видена | слични

Македонија ништо не доби со преименување на аеродромот и автопатот, изјави во вечерашното интервју за 24 Вести лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во повеќе наврати претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги потенцира различните ставови и изјави помеѓу коалиционите партнери во владата и разликите во изјавите помеѓу грчката и македонската страна во преговорите со името. Според Мицкоски јавноста не може да дојде до заклучок за успешноста на преговорите и вистината за кои ги предводи владата на СДСМ кога Заев вели дека за три точки е постигнат договор, а грчката страна односно Коѕијас вели дека нема никаков договор. Различни информации во јавноста кружат и околу имплементација на можното решение на проблемот односно дали за можното решение ќе има референдум или нема да има. Различни владини претставници имаат различен став по ова прашање, а и самиот Заев во повеќе различни наврати го менува својот став под однос на прашањето на спроведување на референдум. Последниот ...
| | веќе видена | слични

Грчки политичарите изразуваат оптимизам, но нагласуваат дека нема решение за името без ерга омнес. Има нов импулс во разговорите, велат аналитичарите, но грчката јавност не е доволна информирана, па можеби затоа анкетираните граѓани се категорични дека не треба да се преговара, оти Македонија била грчка. Околу 240 километри пат од Скопје до Солун македонските граѓани често го поминуваат. Најголемиот дел од нив ги асоцира на шопинг во морскиот град или на одмор на грчките плажи. Политичарите, пак, ги асоцира на проблемот за името. Официјална Атина тврди дека името на автопатот поттикнува иредентизам и го проблематизира барањето на решение за спорот со името. Автопатот кој води до Грција во минатиот век се викаше Братство и единство, во 2008, тогашната власт на чело до Никола Груевски го преименуваше во Александар Македонски, а сегашната власт одлучи да се вика Пријателство Таблата сепак не им бодеше очи на многу грчки граѓани. И тие доаѓаат во Македонија, но најчесто блиску до границата - да ги користат ...
| | веќе видена | слични

Тековнава недела е исполнета со засилена дипломатска агенда на домашен и надворешен план во чиј главен фокус ќе се најде спорот со Грција за името. Така, во интервал од само неколку дена Македонија е домаќин на високи политичари и амбасадори од Европската Унија и регионот, но исто така се најавени средби на највисоко ниво и надвор од државата. Дипломатскиот маратон го отвора премиерот Зоран Заев, кој денеска веќе е во посета на Берлин и на средба со германската канцеларка Ангела Меркел како и со претседателот на Германија, Франк Валтер Штајнмаер.Веќе кон крајот на седмицата во посета на Скопје пристигнува и шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, каде што веднаш по него, според најавите, пристигнува и шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Потврда дека ЕУ и особено Германија подиректно се вклучуваат во процесот на надминување на спорот е и последниот телефонски разговор помеѓу Ципрас и Меркел во врска со ова прашање, пред средбата на германската канцеларка со Заев. Ваквата засилена динамика на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...
сите 106 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 214 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Иранската револуционерна гарда заплени танкер во Голфскиот залив, кој според наводите на иранските медиуми, пловел под знаме на Велика Британија.Сопствениците ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Скопје и Софија оптимистични изјави за датум за преговори и за решавање на спорот со името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: