Димитров три и пол часа го мачеше Надал


Димитров три и пол часа го мачеше Надал Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал со тешки маки успеа да најде пат дополуфиналето на Австралиан Оупен, откако наиде на исклучителчно силен отпор одБугаринот Григор Димитров. Шпанецотдури по три часа и 37 минути игра успеа да слави со 3-6, 7-6 (3), 7-6 (7) и 6-2и за пласман во финалето ќе игра против подобриот од натпреварот меѓу ЕндиМареј и Роже Федерер. Бугаринотфуриозно го отвори нмечот против Надал, поведувајќи со 3-0 и до крајот насредбата не се соочи со ниту една брејк топка. Сепричини дека работите за Надал почнаа да одат добро откако тој успеа да направибрејк веднаш на стартот на вториот сет. Но, со три двојни грешки во еден гејм,тој му овозможи на Димитров да се врати, па сетот заврши со тај-брејк во којпрвиот светски рекет сепак беше подобар. Вотретиот сет Шпанецот повторно прв дојде до брејк и повторно го пропушти. Уштееднаш и во третиот сет се решаваше во тај брејк во кој 22 тенисер на светотимаше две сет топки но не ги искористи, по што потона. ...
| | веќе видена | слични

Во извонредна форма Швајцарецот Станислас Вавринка настапува на Австралија опен. И сето тоа е благодарение на соработката со Магнус Норман, поранешниот финалист на Роланд Гарос. По полуфиналето на УС Опен минатата година, Вавринка сега ќе игра во своето премиерно финале на најголемите светски тениски турнири, а тука како што вели не би имал проблем да игра со сонародникот Роже Федерер. „Роже ми честиташе прв за пласманот во финалето. Кого би го сакал во финалето? Не би имал ништо против тоа да биде Федерер затоа што сакам швајцарско финале“ – вели 28-годишниот тенисер од Лозана. Како и да е, кој било да дојде во финалето Вавринка против нив нема статистика со која може да се пофали. Против Надал има 12 порази од исто толку средби, а со Федерер има само една победа и 13 порази. „Агресивниот тенис ме донесе до финалето. Нема ништо да менувам и на финалето во недела“ – коментира Вавринка.
| | веќе видена | слични
7 копии

Швајцарецот Станислас Вавринка е првиот финалист на годинашното издание Автсралија Опен откако во полуфиналето го победи Томаш Бердих од Чешка. Попладнево по три и полчасовна битка швајцарскиот тенисер славеше со 3-1 во сетови 6:3, 6:7, 7:6 и 7:6 со што се избори за своето прво финале на еден од четирите најголеми турнири во светот. Противник на Вавринка во мечот за титулата на турнирот во Мелбурн ќе му биде подобриот од второто полуфинале во кое ќе играат Рожер Федерер (Швајцарија) и Рафаел Надал (Шпанија). Во финалето на Грен слемот Австралија Опен во женска конкуренција ќе играат Кинеската На Ли и словачката тенисерка Доминика Цибулкова. До своето трето финале во Мелбурн Ли дојде по победата над Канаѓанката Ежени Бушар со 2-0 во сетови 6:2 и 6:4. Цибулкова беше уште поубедлива во второто полуфинале. Таа изутринава со 6:1 и 6:2 ја совлада петтата носителка Агњешка Радванска (Полска).
| | веќе видена | слични

Вавринка во уште еден неизвесен меч овојпат со Бердих покажа дека го има капацитетот за последен ден во Мелбурн. 7-миот и 8-миот носител покажаа игра заслужна за 1/2 финале. По елиминацијата на бранителот Ѓоковиќ, на Вавринка во глава му беше врежан само едно, финале. По 4 атрактивни сета (6:3, 6:7, 7:6, 7:6) чешкиот тенисер Бердих остана на запишан како најголем свој успех во Австралија настапот во завршната 4-ка. Ваврика за првпат ќе запише грен слем финале. Инаку, швајцарецот го чека противникот од утрешната тениска убавина како1/2 финале број два, која ја носат супер ѕвездите Надал наспроти Федерер, дуел еден од најатрактивните и напривлечни во поновата тениска историја. Доколку Федерер испадне поуспешен во утрешната пресметка, за првпат Австралискиот грен слем бележник ќе запише прво швајцарско финале.
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Станислас Вавринка е првиот финалист на овогодинешното Отворено првенство на Австралија, откако во полуфиналето го совлада чешкиот тенисер Томаш Бердих. На Вавринка му беа потребни три часа и 35 минути за да го елиминира седмиот носител, совладувајќи го со 6-3, 6-7, 7-6, 7-6. Швајцарецот многу подобро одигра во најважните моменти, за што сведочат и двата добиени тај-брејка. За него ова e осма победа во 13. меч со чешкиот тенисер. Вавринка по големата победа над Ѓоковиќ продолжи со одличните партии и сосема заслужено стигна до финалето, каде ќе се бори со подобриот од дуелот помеѓу Рафаел Надал и Роже Федерер.
| | веќе видена | слични

Вавринка обезбеди прво гренд слем финале во својата кариера. Дали ќе гледаме швајцарско финале оваа година на Австралија Опен, се зависи од Федерер. Неговиот сограѓанин си обезбеди финале, а сега на потег е Федерер кој игра со Надал во второто полуфинале. Вавринка беше подобар од Томаш Бердих совладувајќи го во четвртиот сет. За Вавринка ова е прво гренд слем финале. "Одично се чувствувам, многу сум среќен што сум тука, не очекував дека ќе бидам дел од финале на еден голем гренд слем како овој. Би било повеќе од одлично во финалето да играат двајца швајцарци, Федерер ми прати порака синоќа и ми посака многу среќа на денешниот натпревар и ми рече дека е одлично што има двајца швајцарци во едно полуфинале на гренд слем турнир, а јас му одговорив дека тоа е нормално за тебе, а ненормално за мене. Имам два дена да уживам во победата, а потоа да се спремам за првото финале" - изјавува Вавринка.
| | веќе видена | слични

Во четвртфиналната пресметка на Австралија Опен, жртва на швајцарскиот ас Роже Федерер беше ланскиот освојувач на Вимблдон, Енди Мареј кој загуби со 3.1. Искусниот Федерер кој лани беше елиминиран на три од вкупно четири Грен Слем турнири конечно се израдува и влезе во завршницата, а тоа го стори со помош на неговиот нов рекет кој одлично му легна на мечот против Мареј. Тој минатото лето го смени старомодниот мал рекет со поголем, но и по тестирање на новиот и понатаму не можеше да фати ритам и продолжи со лошата серија. Минатиот месец тој го пронашол својот вистински модел со кој тврди дека му се олеснила играта. „Имав поголема моќ на сервисите со новиот рекет, а мислам дека многу ми помогна и во одбраната. Ми требаат уште натпревари и часови за да се навикнам, но како и да е ова е одличен старт во новата сезона со него", изјави по мечот Федерер. Тој на неговиот менаџер му нарачал 12 рекети од истиот модел од кои шест завршиле во неговата куќа во близина на Кливленд кои потоа ги пренел во Австралија. ...
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Станислас Вавринка е првиот финалист на првиот грен слем турнир годинава Автсралија Опен откако во полуфиналето го победи Томаш Бердих од Чешка. Тој по три и полчасовна битка славеше со 6:3, 6:7, 7:6 и 7:6 со што се избори за своето прво финале на еден од четирите најголеми турнири во светот. Противник на Вавринка во мечот за титулата на турнирот во Мелбурн ќе му биде подобриот од второто полуфинале во кое ќе играат Рожер Федерер (Швајцарија) и Рафаел Надал (Шпанија). Овој меч е закажан за утре во 9 часот и 30 минути по средноевропско време. Во женското финале силите ќе ги одмерат Кинеската Ли На и Словачката Дминика Цибулкова
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Станислас Вавринка е првиот финалист на Австралија Опен откако во полуфиналето го совлада 7. носител Томаж Бердих со 6:3 6:7 7:6 7:6. Вавринка како 8. носител во Австралија го избори своето прво Грен Слем финале во кариерата во многу рамноправен меч со само еден загубен сет и тоа првиот. Во второто полуфинале играат Надал и Федерер. Вавринка досега нема победа против Надал во 12 меѓусебни меча додека Федерер го има совладано само една во 14 дуели.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот тенисер Станислас Варвинка се пласираше во финалето Австралија Опен откако во полуфиналната пресметка го победи Томаш Бердих со 3-1 (6-4, 6-7, 7-6, 7-6) во сетови. За Варвинка, кој во 1/4 финалето го елиминираше бранителот на трофејот Ѓоковиќ пласманот во финалето од австралискиот гренд слем турнир е прво во неговата кариера. Противник во финалето на Вавринка ќе биде победникот од епската пресметка меѓу Рафаел Надал и Рожер Федерер. Мх.П.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров три и пол часа го мачеше Надал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: