„Сeверна Македонија“ помина во уставната Комисија, Димовски: Измените да опфатат уште три правни документи


Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Првиот нацрт-амандман за промена на Уставот денеска помина на собраниската Комисија за уставни прашања со десет гласови „за” и пет против. Со овој ...
| | веќе видена | слични

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски вели дека владата мислела како да се заштити во случај Грција да не го ратификува договорот. -Има ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Историскиот контекст е целосно сочуван, а правото на самоопределување е признаено од Грција. Подготвен сум да ја сносам политичката цена, но тоа е вредно за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Три историски документи да се вметнат во преамбулата на Уставот, предложи пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. Тој побара да се додадат Правилата на ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за уставни прашања го усвои текстот на нацрт амандманот 33 со кој се предлага замена на зборот Република Македонија со Република Северна Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Собраниската Комисија за уставни прашања со 10 гласови „за“ и пет „против“, го утврди текстот на првиот амандман со кој во Уставот се додава придавката Северна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со 10 гласа „за“ и 5 „против“, Комисијата за уставни прашања го усвои текстот на 33. нацрт-амандман. По ова, претседателот на Комисијата, Талат Џафери, отвори ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 126 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 117 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Сeверна Македонија“ помина во уставната Комисија, Димовски: Измените да опфатат уште три правни документи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: