Трпчески на примиерната изведба `Македонисимо` во Германија дури запеа

3 копии

Новиот проект на македонскиот пијанист Симон Трпчевски неговиот нов прокет насловен "Македонисимо" со музика од Македонија, премиерно го изведе пред германската публика. Освен на пијано, Трпески свиреше и на хармоника, па дури и запеа. Неговиот концерт наиде на овации кај пребирливата фестивалска публика, соопштија од "КултурОп". Бувчанско, Малешевка, Црногорка, Беранче, Велигденско, Пелистерско, Поступано, но и Филка мома, Чие е она девојче,… во препознатливите македонски ритми, аранжирани во соработка со македонскиот композитор Панде Шахов беа изведени со екипата во чиј состав беа Александар Краповски на виолина, Александар Сомов од Бугарија на виолончело, Хидан Мамудов на кларинет, саксофон и на кавал и Влатко Нушев на удиралки. Трпчески за Македонското радио изјави дека едвај ги чека следните изведби на проектот за кои се надева дека ќе наидат на добар прием кај публиката. "Луѓето беа одушевени и мене ми е исклучително драго што на овој начин се заокружи овој проект што вклучува сплетови од македонски ...
| | веќе видена | слични

Оркестарот на Македонската филхармонија, кој во изминативе неколку години го подигна нивото на звучност и знаеше добро да звучи и во акустично нехуманата концертна сала во Домот на АРМ, конечно доби соодветен концертен простор, кој изискува дополнителна еволуција и подобрување на изведувачките перформанси од секој член во ансамблот. Акустиката во новата сала дефинитивно бара поинаков пристап во изведбата на делата, индивидуално и колективно преиспитување на интегралната звучност. Во новата сала акустиката е фрагилна и отворена, се слуша сѐ, не се губи ниту еден сегмент од изведбата, секое замачкување и несигурност во оркестарот не можат да останат незабележани... Музичарите од оркестарот на Македонската филхармонија звучеа мошне компактно на првиот концерт во новата сала - чувме прецизна и емотивна изведба, имаше одличен избор на дела, фантастичен диригент зад пултот и беспрекорна пијанистичка интерпретација. Рускиот диригент Владимир Ашкенази фантастично го водеше оркестарот на Македонската филхармонија во ...
| | веќе видена | слични

Публиката со громогласниот аплауз не го пушташе легендарниот маестро Владимир Ашкенази да ја напушти салата по фантастичната изведба на Симфонијата бр. 5 од Петар Илич Чајковски. Тој неколкупати се враќаше за да се поклони и да се заблагодари По 73 години и илјадници настапи, Македонската филхармонија завчеравечер првпат одржа концерт во новиот дом. Велелепната концертна сала со модерен изглед свечено ја отворија претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев и министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска, кои ја пресекоа лентата и влегоа во новиот објект. Публиката со громогласниот аплауз не го пушташе легендарниот маестро Владимир Ашкенази да ја напушти салата, по фантастичната изведба на Симфонијата бр. 5 од Петар Илич Чајковски. Тој неколкупати се враќаше за да се поклони и да се заблагодари. На крајот, големиот харизматичен пијанист и диригент ~ се обрати на публиката: - Благодарен сум и инспириран што дојдов во Македонија. Се надевам дека ќе имам можност пак да дојдам и да ја изведеме и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прекрасно е чувството кога најстарата национална установа, Македонската Филхармонија ќе ве пречека во својот дом после 73 години талкање, со прекрасен гала концерт, пишува Cooltura.mk. Вчера вечер, Скопје беше центарот на случувањата на Балканот во сферата на класичната музика. Македонската Филхармонија конечно се вдоми. И не било каде, туку во една прерасна, совршена грандиозна градба на површина од 12.400 метри квадратни. Објектот располага со две сали, голема сала со капацитет 1.000 места и мала, повеќенаменска сала со капацитет од 310 места. Големата сала располага со најсовремени сценско технолошки системи што објектот го позиционираат во врвот на објектите од овој тип. Во тежок општествен период, исполнет со медиумски хајки, политичка криза, негативна енергија, вчерашниот настан на кој се отвори новиот објект на Филхармонијата, беше нешто што долго време ќе ми остане во сеќавање. Изведбата на оркестарот на Македонската Филхармонија ја воодушеви публиката. Под диригентската палка на светски познатиот ...
| | веќе видена | слични

Вчера вечер, Скопје беше центарот на случувањата на Балканот во сферата на класичната музика. Македонската Филхармонија конечно се вдоми. И не било каде, туку во една прерасна, совршена грандиозна градба на површина од 12.400 метри квадратни. Објектот располага со две сали, голема сала со капацитет 1.000 места и мала, повеќенаменска сала со капацитет од 310 места. Големата сала располага со најсовремени сценско технолошки системи што објектот го позиционираат во врвот на објектите од овој тип. Во тежок општествен период, исполнет со медиумски хајки, политичка криза, негативна енергија, вчерашниот настан на кој се отвори новиот објект на Филхармонијата, беше нешто што долго време ќе ми остане во сеќавање. Изведбата на оркестарот на Македонската Филхармонија ја воодушеви публиката. Под диригентската палка на светски познатиот Владимир Ашкенази, публиката можеше да ужива во изведбата повеќе од два и пол часа. Кај целиот оркестар можеше да се почуствува воодушевувањето и позитивната трема од преполната сала и ...
| | веќе видена | слични

Радост на лицата на музичарите на сцена, радост во очите на публиката, барем на тие што беа дојдени за да уживаат во врвно музичко доживување. 21 мај ќе биде датум за паметење во 73-годишното постоење на Македонската филхармонија. Многу генерации не дочекаа, но на најсреќните од актуелниот состав на симфонискиот оркестар им се исполни желбата да добијат свој дом, место каде што музиката ќе го добие својот величествен облик, каде што звукот ќе биде беспрекорен и доживувањето исто такво. Фото: МИА А, кој ќе беше подобар избор од маестралниот Симон Трпчески на отворањето на новата зграда? Секогаш добредојден пред македонската публика, Трпчески видно возбуден што настапува во нова сала во својата земја, маестрално нè поведе низ Концертот за пијано и оркестар бр.3 во Ц-дур, оп.26 од Сергеј Прокофјев. Како награда за публиката и стоечките овации, Трпчески заедно со неколкумина музичари изведе дел од проектот „Македонисимо“, музика инспирирана од народни ора, чија премиера беше пред неколку дена во Германија. На ...
| | веќе видена | слични

Епскиот звук на Свитата бр. 2 од балетот „Лабин и Дојрана“ го означи свеченото влегување на Македонската филхармонија во својот нов дом. Со звуците на еден од основоположниците на оваа прва национална музичка институција, композиторот Трајко Прокопиев, оркестарот го почна своето ново патешествие во музичкиот храм кој зрачи со убавина. Под диригентската палка на еден од најдобрите диригенти и пијанисти денес, маестро Владимир Ашкенази, оркестарот свиреше моќно, возбудено, со голема радост и ентузијазам. Настапот и на македонскиот и светски пијанист пак, Симон Трпчески, беше уште еден голем и редок повод да се биде присутен на првиот концерт во новата концертна зграда, на едно место да се почувствуваат сите убавини на музичката култура во Македонија. Неговата изведба на виртуозниот Концерт за пијано и оркестар бр. 3 од Сергеј Прокофјев, уште еднаш потврди зошто Трпчески е нашиот маестро кој настапува во сите светски престижни концертни сали, со сите врвни оркестри и диригенти. Неговата интерпретација беше ...
| | веќе видена | слични

„Ептен македонско“, како што во шега знае да каже Симон Трпчески, носителот на нашиот културен идентитет во светот, наиде на овации кај пребирливата фестивалска публика, јавува „KултурОп“ со поддршка од Министерството за култура на Република Македонија. Македонскиот пијанист Симон Трпчески во четвртокот вечерта на престижниот фестивал во Лудвигсбург, Германија, премиерно го изведе својот проект „Македонисимо“ со 80 минути македонска музика. - Симон Трпчески освен на пијано свиреше и на хармоника, па дури и запеа на светската премиера на неговиот најнов проект со музика од Македонија, насловен „Македонисимо“. Бувчанско, Малешевка, Црногорка, Беранче, Велигденско, Пелистерско, Поступано, но и Филка мома, Чие е она девојче,... во препознатливите македонски ритми аранжерски облагородени во соработка со нашиот композитор Панде Шахов и изведени заедно со тимот во чиј состав виртуозно „одиграа“ и Александар Kраповски на виолина, Александар Сомов од Бугарија на виолончело, потоа на кларинет, саксофон и на кавал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По 73 години, Македонската филхармонија, конечно, ќе го добие својот дом, а на 21 мај свечено ќе биде пуштена во употреба концертната сала со ексклузивен настап на Симон Трпчевски и на еден од најдобрите диригенти во светот, Русинот Владимир Ашкенази. По тој повод поразговаравме со директорката на Македонска филхармонија, Маја Чаначевиќ. – Госпоѓо Чанаќевиќ, Македонската филхармонија, конечно, ќе добие свој нов дом, нова концертна сала. Можете ли накусо, за почеток, да ни ја опишете внатрешноста од новиот музички храм, иако верувам дека наскоро сите ќе го видат, но малку да ни откриете дел од мистеријата? Чаначевиќ: Неколку дена нѐ делат од денот кога Македонската филхармонија ќе го одржи првиот концерт во новоизградената концертна сала, концерт што има историско значење и цивилизациска придобивка за Република Македонија. По долгите години чекање, работа во несоодветни услови во Домот на армијата, смрзнување во зима и задушување од топло во лето, конечно, овие уметници, можеби едни од најнапатените, ќе го ...
| | веќе видена | слични

Kое е значењето на презимето Трпчески? - Трпение. Навистина?! Прекрасно!!! Ваков дијалог водат двајца уметници, едниот жива легенда, другиот со тенденција да стане како него. Секако, на обајцата им се обраќате со маестро. Светскиот музичар, пијанист и диригент, Русинот Владимир Ашкенази (79), ќе го предводи концертот на кој солистички ќе настапи Симон Трпчески, со кој утревечер во 19 часот свечено ќе биде отворена новата концертна сала на Македонската филхармонија. По 73 години живуркање во секакви простории и неадекватни услови, оркестарот конечно ќе се удоми во наменски објект. Трпчески со еден збор убаво го опиша Ашкенази. Ако нешто од него зрачи повеќе од талентот, тоа е човештината. Мил, пријатен, конкретен во одговорите, од овој човек не многу висок по раст зрачи огромна харизма. - Морам да кажам дека сум многу инспириран да бидам тука. Kако Русин сум среќен што доаѓам во словенска земја. Распознавам дел од буквите! Не се сите исти, но повеќето од нив ги препознавам - раскажуваше тој весело. Таткото ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трпчески на примиерната изведба `Македонисимо` во Германија дури запеа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: