За првиот Европски квиз на парите во Македонија пријавени 3000 ученици

2 копии

Три илјади деца од 145 одделенија од основните и средните училишта во Македонија се пријавија да учествуваат на првиот Европски квиз на парите. Може да учествуваат млади од 13 до 15 години, а организатор на квизот е Македонската банкарска асоцијација, во соработка со Министерството за образование и наука, Народната банка на Република Македонија и Комисијата за хартии од вредност. Организаторот наведува дека во наредниот период пријавтени ќе посветат повеќе внимание на едукација од областа на финансиите и економијата, што ќе овозможи покревање на финансиската писменост кај младата популација, како значаен аспект за изградба на квалитетни кадри во иднина. -Што се парите, кој ги издава, каде и како се штеди – ова се само дел од прашањата на кои ќе треба да одговорат тинејџерите од нашата земја. Ќе треба да знаат и што е кредит, камата, профит, што се акции, каде и како се купуваат или се продаваат, како да се заштитат од компјутерски измами… многу прашања чии одговори, носителите на иднината на нашава земја – ...
| | веќе видена | слични

 Дали некогаш сте се запрашале колку сте запамтиле од она што сте го учеле во училиште? Колку добро би се снашле доколку треба да правите тест со општи познавања на училишните предмети? Географија, биологија, хемија, физика, математика или ликовно – кој предмет ви беше омилен? Со квизот во продолжение имате можност повторно да се тестирате и да видите колку се големи вашите познавања. Дали можете да одговорите на некои основни прашања, без да барате помош од Гугл, пријател или Wikipedia. Ќе успеете ли да одговорите на 12 школски прашања без помош од Google? 1. Венера Земја 2. 1 2 3. Да Не 4. 5 3 5. Озон Кислород 6. 66 Нема решение 7. Сина и жолта Сина и бела 8. Џул Њутн 9. Хлоропласт Хлорофил 10. Нил Армстронг Јуриј Гагарин 11. 206 270 12. Точно Неточно
| | веќе видена | слични

 Сакале ние да признаеме или не, никогаш со никого не сме подеднакво блиски. Истото важи и за родителите. Дали со вашата мајка или со вашиот татко имате (или сте имале) подлабока поврзаност? Со кој сте поблиски и поотворени? Резултатот може да ве изненади! Со кој родител имате подлабока поврзаност? 1. Независни Мудри 2. Правев глупости Кажував што не треба 3. Не Да 4. Ретко, тврдоглав/а сум Секогаш, неодлучен/на сум 5. Мајка ми Татко ми 6. Да поставиш добар пример за детето Да дадеш правилен совет на детето 7. Не, но правам мои грешки Да, и не можам да сфатам зошто
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 197 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За првиот Европски квиз на парите во Македонија пријавени 3000 ученици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: