Првиот човек на Пентагон Џејмс Матис викендов во Македонија


По за утре најавената посета на Вес Мичел, викендов во Скопје доаѓа и првиот човек на Пентагон, Џејмс Матис. Ќе одам да ги посетам нашите македонски пријатели на многу кусо патување и јасно ќе дадам до знаење дека сме со македонскиот народ, порача американскиот државен секретар за одбрана Џејмс Матис за американските медиуми, како најава за силната американска кампања во предреферендумска Македонија. Целта на посетата, како што изјавил самиот Матис во Пентагон, е да ги истакне и американските ставови во однос на руската агресија. -Загрижен сум што Русија би можела да се вмеша во исходот од референдумот во Македонија. Демократиите треба да бидат оставени на мира. Таквото мешање Русија го практикуваше од Естонија до САД, во Украина и сега во Македонија, изјавил Матис, чија посета е најавена само ден пред доаѓањето на  помошникот Државен Секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Посетите на високите американски функционери на Македонија не се бројни. Во 99-тата американскиот претседател Клинтон ја посети ...
| | веќе видена | слични

Во време кога Скопје станува една од најпосетените дестинации на странски дипломати, и политичари некои од нив и за прв пат, а некои и по повеќе пати за краток период , го направија главиот град на земјава да биде меѓу првите вести кои осамнуваат на насловните страници на регионалните, но и европските медиуми и списанија. Германскиот весник Франкфуртер алгемаине Цајтунг објавувајќи анализа но и насловна вест од средбата на премиерот Заев и германската канцеларка Меркел анализира дека „Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот компромис за спорот за името, нивното влегување во ЕУ и во НАТО ќе биде блокирано за подолг период. Тоа е она што Москва го сака, и затоа очигледно се меша во Македонија“, пишува германскиот весник. Австриски Ди пресе пак исто така ја анализира пропагандата за референдумското прашање која се води во медиумите но и забележува голем број на лажни вести. Како што се анализира „да“ за референдумот би значело огромно јакнење на македонската ориентација кон ...
| | веќе видена | слични

 Во краткиот коментар на весникот посветен на високите меѓународни претставници кои дојдоа во Македонија во пресрет на референдумот, весникот пишува дека во ситуација на неуспех на референдумот, единствен добитник би била Москва. Русија нема да се вознемири од предупредувањето на американскиот министер за одбрана Матис, да не се меша во Македонија. Москва таму може многу да добие доколку граѓаните го отфрлат компромисот во спорот за името со Грција. Тогаш, натамошното приближување на земјата кон НАТО и ЕУ ќе биде блокирано на долг период. Со тоа, руското раководство, во Македонија би успеало да го направи она што доживеа спектакуларен неуспех во Црна Гора, да го спречи проширувањето на НАТО на Балканот. Австриски Ди Пресе пак пишува дека граѓаните во земјава се цел на лажни вести, поттикнати од руски тајни служби. Целта како што наведува весникот е да се предизвика несигурност кај граѓаните во пресрет на референдумот. На социјалните медиуми со недели кружи сеништето на целни дезинформации, дневно се ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот компромис за спорот за името, нивното влегување во ЕУ и во НАТО ќе биде блокирано за подолг период. Тоа е она што Москва го сака, и затоа очигледно се меша во Македонија, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемаине цајтунг“. „Русија нема особено да се вознемири од предупредувањето на американскиот министер за одбрана Џејмс Матис да не се меша во Македонија. Бидејќи за Москва залогот во оваа земја е многу голем: ако на референдумот на крајот од овој месец тамошните граѓани го отфрлат постигнатиот договор со Грција за името, натамошното приближување на Македонија кон НАТО и ЕУ ќе биде блокирано за долг период, неведува ФАЦ во анализата за состојбата во Македонија во пресрет на рефрендумот на 30 септември“, пренесува МИА. Весникот оценува дека по пропаднатите напори на Москва да ја спречи Црна Гора, евентуалното отфрлање на договорот за името на претстојниот референдум во Македонија, ќе значи успех за руските планови – да се спречи ...
| | веќе видена | слични

За време на посетата на главниот град на Република Македонија, д ржавниот секретар за одбрана на САД, Џејмс Матис, пред новинарите кои го придружувале на патот кон Скопје изјавил: „Н ема сомнение дека Москва финансира групи во Македонија кои се наклонети кон Русија, со цел да пропадне р еферендумот“. Американскиот м инистер за одбрана „ ги осудил напорите на Русија што користи сопствени пари за да влијае врз р еферендумот, од чиј исход зависи влезот на Македонија во НАТО“. Дали повторно се работи за некоја американска антируска параноја или за сериозна констатација на првиот човек на најмоќната воена и разузнавачка светска сила? Дали Вашингтон се навлече на сомнежите за руското мешање во неколку афери како што се последните претседателски избори во САД, мегапродукцијата на антизападните fake news врз социјалните мрежи, сомнежите за замешаноста на руските тајни служби во труењето на поранешниот двоен разузнавач Сергеј Скрипаљ и неговата керка Јулија? Или американските разузнавачи поседуваат сигурни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зоран Заев во изминатиот период помпезно најавуваше дека Русија се меша во Македонија преку финансирање навивачки групи и други организации. Заев вчера се поколеба и ја смени изјавата. Наместо првичните тврдења дека има руско мешање и руски пари во Македонија, сега Заев вели дека нема докази за руско мешање и за руски пари во Македонија, обвинуваат од Единствена Македонија. „Зоран Заев во изминатиот период ширел лажни вести за наводно руско мешање и руски пари во Македонија со цел дефокусирање на јавноста од поразителни настани за него, како на пример, кога полицијата брутално го претепа народот во јуни на собирот пред Собранието, па сокривање на срамот од празните плоштади со т.н. НАТО журки, па грабежот на македонскиот буџет од министри, пратеници, владини советници на СДСМ преку милионски незаконски тендери и разноразни донации од фамозниот владин фонд за иновации. Вчера дојде потврдата за големите лаги на Заев и тоа не од кого било туку од самиот Заев, кој рече дека нема докази за руско мешање и руски ...
| | веќе видена | слични

Експертите сметаат дека цела низа европски држави се наоѓаат на линија на огнот кога станува збор за односите на Вашингтон и на Москва, при што Македонија, особено сега пред референдумот, ниту малку не е поштедена Балканот, вклучувајќи ја и Македонија, отсекогаш бил интересен за големите сили. Америка со своите сојузници во НАТО од едната страна и Русија со своите партнери од другата страна сѐ поинтензивно ги кршат копјата во регионот, но и во земјава особено кога во Македонија е закажан референдумот за крајот на месецов, на кој граѓаните треба да се изјаснат дали се за прифаќање на спогодбата со Грција, а со тоа и за наше идно членство во НАТО и во ЕУ. И додека двата блока истовремено организираат масовни воени вежби со илјадници војници, бродови, тенкови, авиони и друга опрема и упатуваат сѐ пожестоки закани до ривалите, земјава се соочува со друга битка, битка без оружје, битка со информации и со пропаганда, кои, според домашните експерти, се насочени кон претстојниот референдум, а се сведуваат главно на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За влијанието на Русија во пресрет на референдумот деновиве предупредија и секретарот за одбрана на САД Џемс Матис и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Упатените велат дека е тешко тие да се превенираат. На Криволак се пука со осиромашен ураниум, Заев рекол дека е православен Албанец, со договорот за името ќе се избрише еден од најстарите народи во светот , се неколку наслови во електронските медиуми или, пак, на страници на социјалните мрежи кои постојано се споделуваат и покрај официјалните деманти на нивната точност. Деновиве на Фејсбук се споделува и фотографија на човек со знаменце на кое пишува „Излези за европска Македонија” , кое му е залепено на глава, а наводно е фотографирана на маршот кој се случи во неделата во Скопје . Таа е проследена со навредливи коментари за поддржувачите на Владата, иако на самата фотографија се гледа дека не е од маршот – ниту околината, ниту присутните. Некои од овие таканаречени лажни вести, кои се многупати демантирани се поврзани со референдумот, а некои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скринингот за спроведените реформи во Македонија ќе почне на крајот од месецов, а, пак, до јуни 2019 ќе се спроведат двојно повеќе реформи во клучни области како што се владеење на правото, борба против корупцијата, реформи во јавната администрација и реформи во разузнавачките служби, најави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан. Тој потенцираше дека пријателската поддршка од лидерите на ЕУ е добредојдена бидејќи помага Македонија да се подобри и да биде спремна за преговорите за членство во ЕУ. „Граѓаните високо ја ценат поддршката од Европската Унија за унапредување на нашата држава. Нагласувам дека и со денешната посета на големиот пријател на Македонија, комесарот Хан го потврдува токму тоа. Јас имам само пофални зборови за кампањата што ја спроведува ЕУ под слоганот ‘Замисли иднина заедно’, која на практичен начин ги потсети граѓаните за нераскинливите врски на Македонија со ЕУ“, рече Заев. Прашан за можното руско влијание во земјава околу референдумот, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Немаме докази и аргументи дека Русија има некое влијание во однос на референдумот. Точно е тоа дека не е среќна со проширувањето на НАТО во Македонија, но таа нема ништо против проширувањето на ЕУ со целиот Западен Балкан, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање по средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. На прес-конференцијата во Владата, премиерот Заев уште еднаш повтори дека за граѓаните на Македонија нема друга алтернатива освен ЕУ и НАТО и изрази надеж дека сите пријатели на Македонија ќе овозможат на 30 септември граѓаните слободно да гласаат и да го искористат своето демократско право без да дозволат било какво влијание од надвор бидејќи ова е историска одлука која мора самите да ја донесеме. - Фактите зборуваат дека ние немаме докази и аргументи дека Русија има некое влијание во однос на референдумот. Точно е и тоа дека Русија не е среќна со проширувањето на НАТО во Македонија. Таа нема ништо против проширувањето на ЕУ со целиот Западнен Балкан, но ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинителката Вилма Рускоска не се сеќава дали ги погледнала снимките од безбедносните камери во домот на Бојан Јовановски алијас Боки 13, кои е логично да ја ...
сите 520 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 135 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 406 | | | веќе видена

Претставници на актуелната владеачка партија во Грција сѐ почесто изјавуваат дека не се баш најсреќни со Преспанскиот договор и дека е штетен за Грција. Од ...
сите 172 | | | веќе видена

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ има неподмирен долг од 400 илјади евра за претседателската кампања на Гордана Силјановска и затворена сметка од која долгот не може да ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот човек на Пентагон Џејмс Матис викендов во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: