Аман деца, помагајте со дневников!

Така некако е „хакнат“ електронскиот дневник - некоја баба професорка побарала помош од учениците, им ја дала лозинката и забавата почнала. Толку беше од електронскиот дневник, експерименталната гордост на реформаторот на нашето образование, министерот Никола Тодоровски. Малку е веројатно дека ќе успее да стартува во септември, како што беше предвидено. А ако и почне да се полни, учениците и нивните родители од него ќе имаа малку фајде. Причината за тоа е едноставна - дневникот е пробиен. Група ученици од неколку средни училишта од Скопје некако ја дознале лозинката и влегле во системот на Министерството за образование. И почнале да се забавуваат - единиците почнале да стануваа тројки и четворки, изостаноците и неоправданите отсуства исчезнувале. А родителите, наместо преку интернет да ја видат реалната слика за своите деца и да ги контролираат, биле доведени во заблуда. Министерството за образование ги потврди шпекулациите што со денови се ширеа низ скопските средни училишта - дневникот бил ...
| | веќе видена | слични

Обуката на корисниците е клучна за успешност на проектот - електронски дневник, велат експертите по информатика откако во јавноста излезе информацијата дека хакери го пробиле тест – проектот и местеле оценки. Според професорот Владимир Трајковиќ, на корисниците на системот треба прецизно да им се објасни кои се основните принципи за заштита на податоците. ,,Квалитетот на сигурносните механизми кои се имплементирани во електронскиот дневник зависат најмногу од имплементаторите, но сепак ако некој сам си ги кажува корисничките имиња и пасвордите, тогаш тој ќе биде лесна мета на хакерите. Тоа не важи само за електронскиот дневник, туку за сè. Она што е потребно е да се направи кампања преку која на корисниците на системот ќе им се објансни кои се основните принципи за заштита на податоците“, рече Владимир Трајковиќ – професор по информатички науки и компјутерско инжињерство на УКИМ. Од министерството за образование веќе потврдија дека ученици хакирале електронски дневници во гимназијата Раде Јовчевски Корчагин ...
| | веќе видена | слични

Тодоров вели дека учениците можеле да влезат во системот само ако наставниците им ги дале лозинките Средношколци во неколку скопски училишта успеале да влезат во системот на електронскиот дневник, кој с` уште е во тест-фаза. На местото на слабите оценки ставале петки и ги бришеле неоправданите. Иако има информации дека електронскиот дневник е пробиен во неколку скопски училишта за кои н` информираа неколку наставници, министерот за образование и наука Никола Тодоров ни потврди за „Раде Јовчевски Корчагин“. Тодоров вели дека учениците можеле да влезат во системот само ако наставниците им ги дале лозинките. Но, најчесто оставаат да се случат вакви ситуации за да се видат слабостите на системот. - Имаше проблем, кој беше направен на мошне иновативен начин од ученици од „Корчагин“, но нашиот тим го реши тоа. Во овој момент не сакаме ниту да ги предупредуваме бидејќи сакаме во тест-периодот да ги најдеме сите слабости и недостатоци. Од 1 септември официјално почнува да функционира Е-дневникот и тогаш ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Надлежните од Министерството за образование се сомневаат дека некои од наставниците, случајно или намерно ја има кажано шифрата со која се вклучувал во електронскиот дневник, па таа информација стигнала до средношколците, кои на големо почнале да си ги менуваат оценки и ги избришеле изостаноците од графата неоправдани изостаноци. Акцијата на средношколците, кои си ги менувале оценките и изостаноците, како што дознаваме неофицијално од надлежните служби, пламнала во скопските гимназии „Раде Јовчевски - Корчагин“ и „Јосип Броз - Тито“, како и во средното медицинско училиште „Д-р Панче Караѓозов“. Колку оценки и изостаноци биле сменети, се уште никој не знае. - Шифрата е веќе сменета, а денеска очекувам стручните служби да ме информираат за целиот настан - изјави вчера раководителот на образовниот инспекторат, Џорџе Арсов. Дел од наставниот кадар во овие три образовни институции, пак, тврдат дека, најверојатно, некој од постарите професори што не можеле да се приклучат на електронскиот дневник, поради ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аман деца, помагајте со дневников!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: