Првата линија код на Linus Torvalds, креаторот на Linux


Linus Torvalds нѝ е најдобро познат како главниот креатор на Linux Kernel-от и системот за контрола на верзии, git. Зачетоците на Linux датираат од 1991, кога Torvalds имал само 22 години. Последниот апгрејд на Linux Kernel-от излезе на 22 јуни 2015, што значи дека и ден денес Linus Torvalds e сеуште и те како активен како програмер. Покрај сите контроверзии, а особено тие за неговото однесување кон други професионалци и членови на Linux и open source заедницата, Torvalds сепак останува големо позитивно влијание, ако не и инспирација за многу програмери и open source ентузијасти низ светот. Во едно кратко интервју за Bloomberg Business, Linus Torvalds зборува за тоа како дошол во контакт со компјутерите, што е тоа што го привлекло кон програмирањето, како и за неговата прва линија код. “Главната работа што ми се допаѓа кај програмирањето е тоа што можеш да му кажеш на компјутерот што да прави, и компјутерот ќе го направи точно тоа и ништо повеќе од тоа. Можеби сум аутистичен или нешто такво, но тоа не се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 225 | | | веќе видена

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата ...
сите 214 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 262 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 95 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 161 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ постојано го споменува „македонското сценарио“, но тој греши и не разбира. Тоа што Вучиќ не го разбира и кога говори за ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првата линија код на Linus Torvalds, креаторот на Linux

Од:
До кого (е-маил):
Порака: