Австралија и Нов Зеланд бараат Кина да се откаже од отворање бази на Пацификот


3 копии

Австралија и Нов Зеланд денеска ја предупредија Кина да не гради ниту една воена база во јужниот дел на Пацификот. Ваквото предупреедување уследи по пишувањето на некои медиуми дека Кина планира да изгради голема база во пацифичката островска држава Вануату. Според медиумите, Кина планира да изгради постојана воена база на островит, кој е поранешна француска колонија. Владите на Кина и Вануату ги демантираа овие натписи, а австралискиот премиер Малколм Турнбул изјави дека од Вануату добил уверување дека Пекинг „не побарал такво нешто“. Премиерката на Нов Зеланд, Џесинда Арден изјави дека нејзината земја остро се противи на милитаризација на Пацификот. Вануату се наоѓа на околу 2.000 километри источно од северниот брег на Австралија и во Втората светска војна таму се наоѓаше една од клучните американски поморски бази при операцијата за одбивање на јапонската армија, која напредуваше во Тихиот Океан кон Австралија. Раководителот на Колеџот за национална безбедност при Австралискиот национален универзитет, Рори ...
| | веќе видена | слични

Американската вселенска фирма Roket Lab објави дека овој месец ќе ја лансира првата комерцијална ракета, долга 17 метри, со лансирен погон на северниот новозеландски полуостров. Погонот на полуостровот Махиа во Нов Зеланд е првиот приватен објект за лансирање. Ракетата ќе биде лансирана на 20 април или некој ден подоцна во следните две недели, се наведува во соопштението на компанијата. "Roket Lab е единствената мала вселенска компанија која ќе ја достигне орбитата и ќе го исполни ветувањето за отворање пристап за мали сателити", рече основачот и извршен директор Питер Бек. "Ќе можеме да поставуваме сателити во орбита секои 72 часа, а тоа е од суштинско значење за пазарот на мали сателити", додаде тој. На лансирањето му претходеше тест-лет кој се случи во јануари, кога три мали комерцијални сателити беа поставен и во Земјината орбита. Ракета на Roket Lab може да лансира сателити со тежина до 150 килограми наменети за комуникација и фотографирање.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австралија и Нов Зеланд бараат Кина да се откаже од отворање бази на Пацификот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: