Opel ќе лансира целосно-електрична Corsa во 2020!

Сподели! ;) Новата генерација на Opel Corsa ќе пристигне следната година, а година покасно ќе добиеме и целосно-електрична варијанта! Вестите за новата генерација на популарниот компактен хечбек доаѓаат директно од Opel – тие објавија дека првата целосно-електрична Corsa ќе се произведува во фабриката на PSA во Zaragoza, Шпанија – каде што ќе се произведува и обичната Corsa. „Ова е значаен чекор напред за фабриката во Zaragoza, и означува почеток на нова ера“ – изјави претседателот на Opel, Michael Lohnscheller. Премиерата на новата Corsa е всушност одложена една година по купувањето на Opel од страна на PSA, за таа да биде развиена врз основа на платформа на францускиот концерн. Новата, електрична Corsa е значајна за Opel и PSA, бидејќи е еден од четири различни електрифицирани модели кои се во подготовка во Opel. Дел од тие модели ќе биде и електричен SUV, како и плаг-ин хибридна изведба на Grandland X. Opel настапува амбициозно под капата на PSA – најавени се девет нови модели до 2020-тата година, но и ...
| | веќе видена | слични

Првата електрична Опел Корса ќе се прозведува во Сарагоса Шпанија. - Следната генерација на ова возило ќе почне да се произведува во 2019 година исклучиво во фабриката во Сарагоса - соопшти оперативниот директор на Опел, Михаел Лошерер. Освен стандардниот модел истата фабрика во 2020 година ќе започне со сериско производство на електрична варијанта на Корса, со ова погонот во шпанскиот град ќе стане најголем во групацијата ПСА.
| | веќе видена | слични

Новата Opel Corsa догодина, ќе има и електрична верзија Објавено на 16 февруари 2018 година После цела година неизвесност, од Opel официјално стига соопштение дека новата генерација на Corsa ќе пристигне во 2019-та, а една година потоа и нејзината електрична верзија. Потврдено е и дека овој модел и понатаму ќе се произведува на истото место - во фабриката на Opel во Сарагоса. Неизвесноста околу овој модел произлезе од преминувањето на Opel под капата на PSA групата, по што Французите веднаш го прекинаа нејзиниот развој кој беше на сам почеток. Причините беа технологиите на General Motors, кои PSA сакаше да ги замени со свои. На тоа се надоврза и планот за преструктуирање на компанијата кој наложуваше големи заштеди и евентуално затворање на одредени производствени капацитети. Меѓу другите на удар се најдоа токму шпанските погони на Opel, на што нормално работниците се спротивставија. Сега, откако е постигнат договор со синдикатот, патот на новите инвестиции потребни за воведување на овој модел во ...
| | веќе видена | слични

Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се очекува да биде следната генерација на „Peugeot 208“, ќе биде претставена во 2019-та година. Електричната модификација ќе дебитира една година подоцна. Производството на моделот ќе биде во фабриката во Сарагоса, доколку се решат проблемите меѓу производителот и работниците. Во есента 2017-та година, „Opel“ го објави својот план за развој на компанијата наречена PACE! и тоа предвидува дека брендот ќе биде профитабилен во 2020-та година преку обединувачки платформи и мотори за оваа намена, како и одење во масивни хибридни и електрични единици. Целта на производителот е да го направи „Opel“ во 2024-та година, „зелен производител на автомобили“ бр.1 во Европа. За таа цел, Германците ќе создадат еколошки модификации на секој од нивните модели и ќе го зголемат финансирањето на хибридната, електричната и водородната програма за развој на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 789 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 561 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 310 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Opel ќе лансира целосно-електрична Corsa во 2020!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: