Арт-поп дивите Fever Ray и Sevdaliza за старт на EXIT Freedom со звукот на 21-иот век!


Долгата арт-поп листа на уметници кои уште од основањето доаѓаат секоја година на EXIT, ова лето на најдобар начин ќе ја продолжат две сензационални авторки кои на Петроварадинската тврдина ќе го донесат исклучително современиот уметнички израз. Првата е апсолутната икона на музичката сцена на 21-иот век Karin Dreijer позната и како Fever Ray! Карин на тврдината доаѓа во врвот на кариерата, со хедлајнерски позиции на најзначајните фестивали ова лето, како што се Primavera или Melt! кој ја издвои меѓу трите главни хедлајнери на фестивалот заедно со Florence + The Machine и The xx. Исто така со својот бенд, и единствениот и исклучително визуелен настап, на овогодишниот EXIT доаѓа уште една изразито актуелна авангардна поп ѕвезда и во моментов водечка трип-хоп уметница Sevdaliza! Актуелниот албум „ISON“, како и одличните настапи и впечатливите спотови ја лансираа иранската уметница на сцените на водечките светски фестивали Планетарната популарност Fever Ray ја стекна преку обожуваниот и крајно револуционерен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Деветта година по ред, „Грин бич фестивал“ (GREEN BEACH FESTIVAL)продолжува да се одржува со импозантни хедлајнери од глобалната електронска сцена, кои гостуваат кај нас во врвот од својата кариера и со кои овој настан прерасна во синоним за најквалитетно електронско доживување. Ова лето, „Грин бич фестивал“ ќе се одржи на 27 јули, а публиката на фестивалот ќе има привилегија да го погледне премиерниот настап во Македонија на најпопуларната дама на светската електронска сцена, прогласена и за најдобар диџеј за 2017 година – НИНА КРАВИЦ! Сибирската техно-дива е позната по бескомпромисните и енергични диџеј-сетови со музика која многумина не би се осудиле да ја „вртат“, а во изминатата година имаше и завршни сетови на одбрани фестивали за кои потоа зборуваше цела планета. Таа важи за една од најхаризматичните личности на електронската сцена, а нејзините настапи се прочуени по уникатното и интензивно чувство со кое ја восхитува публиката.Единствениот музички сензибилитет и музичкото образование со ...
| | веќе видена | слични

Долгата арт-поп листа на уметници ова лето на најдобар начин ќе ја продолжат две сензационални авторки, кои на Петроварадинската тврдина ќе го донесат исклучително современиот уметнички израз. Првата е апсолутната икона на музичката сцена на 21 век Карин Дреијер позната и како Фивер Реј, а втората е авангардната поп ѕвезда и во моментов водечка трип-хоп уметница Севдализа. Планетарната популарност Фивер Реј ја стекна преку крајно револуционерен електронски состав „Најф“, чии пет албуми силно влијаеја на денешната музика низ повеќе генерации. Првиот самостоен албум го објавува како Фивер Реј во 2009 година. Албумот ги изнедри колосалните нумери „When I Grow Up“, „Keep The Streets Emtpy For Me“ и секако најслушаната „If I Had A Heart“, која последните години прерасна во вистинска химна преку воведната секвенца на популарната серија „Викинзи“. Нејзините настапи обвиени со мистика беа навистина малкубројни и последната самостојна турнеја ја заврши уште во 2010 година, па не изненадува огромната фама што се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арт-поп дивите Fever Ray и Sevdaliza за старт на EXIT Freedom со звукот на 21-иот век!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: