Стефано Доминикели повеќе не е шеф на Ферари

Стефано Доминикели ја плати цената за најлошиот старт на Ферари после промената на бодувањето во спортот, иако имаше на располагање два светски шампиони. Италијанскиот тим моментално е петти на конструкторската табела после три трки. После четири сезони зад тимот на доминантните во тоа време Ред Бул, Ферари сега повторно заостанува, овој пат зад тимот на Мерцедес дури 78 поени со само три изминати трки. Ферари е повторно зад Ред Бул, иако само два поени, и покрај тоа што моменталниот шампион Фетел имаше незадоволителни резултати од предсезонските тестирања и се очекуваше многу повеќе од Ферари оваа година. Доминикели беше тимски шеф на Ферари откако ја превзеде функцијата од Жан Тод во 2008. Тој ќе биде заменет од Марко Матиаци, претседател на Ферари за Северна Америка кој ќе го води тимот на следната трка во Кина на 20ти Април. “Има специјални моменти што доаѓаат во кариерата на сите, но треба да се има храброст да се донесат тешки одлуки. Ова е време за големи промени. Како тимски шеф ја превземам ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Ferrari во Формула 1, Стефано Доменикали се повлече од функцијата поради разочарувачкиот старт на сезоната. Веќе три трки пилотите, Фернандо Алонсо и Кими Раиконен се доста далеку од место на подиумот. Тие во зимските подготовки предвидуваа подобри резултати и нивната „скудерија” требаше да биде меѓу водечките тимови. Доменикали одлучил да ја преземе одговорност за слабите резултати и дал оставка. На неговото место ќе дојде Марко Матиачи, кој е извршен директор на италијанската марка за Северна Америка. Иако Доменикали ја донесе титулата кај конструкторите уште во својата прва година, оттогаш досега ниту еден пилот на Ferrari не успеал да стане светски шампион. Фелипе Маса беше многу блиску во 2008 година, а во 2010 и 2012 година Фернандо Алонсо беше најголемиот конкурент на Себастијан Фетел. Промената во правилата за 2014 година беше златна шанса за Ferrari да почне да потсетува на славните времиња. Се очекуваше поради поголемето значење на моторите, болидот да има предност пред другите, но ...
| | веќе видена | слични

Веќе проследивме три трки од календарот за сезоната 2014 и во моментов екипите и пилотите се подготват за четвртата – ГН на Кина. Инженерите во Ферари веќе имаат многу информации од првите натпреварувања од шампионатот и сега тимот се надева дека ќе успее да ја намали разликата меѓу Скудерија и лидерите Мерцедес. Пет Фрај изјави дека во моментов тимот се борат за второто место и се е концентрирано врз развојот на секој дел од автомобилот – моторот, аеродинамиката, суспензијата. “Се обидуваме да направиме голем чекор напред во секоја трка”, објасни техничкиот директор. Во видеото главниот дизајнер на тимот Николас Томбазис не води низ една од најинтересните теми во спортот – аеродинамиката.
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Формула 1 тимот на Ферари, Стефано Доменикали поднесе оставка поради најлошиот резултат на овој тим во последните 20 години. Екипата на Ферари последен пат триумфираше со Фернанадо Алонсо на ГН на Шпанија пред речиси една година. Неговото место ќе го замени Марко Матијачи, кој беше претседател на Ферари за Северна Америка. Доминекали на оваа функција најголем успех постигна во 2008 година, кога го замени Жан Тод и уште во првата сезона успеа да ја освои титулата во конкуренција на конструктори. (Крај)
| | веќе видена | слични

Зголемената нервоза кај Фернандо Алонсо и Кими Раиконен е најзаслужна за оставката која Стефано Доменикали ја даде како шеф на Ферари во Формула 1. Постот на поранешниот шеф ќе биде зафатен од Марко Матиачи, кој ќе треба да го среди тимот по разочарувачките први три старта од почетокот на кампањата. “Скудерија” сеуште нема подиум во 2014 година, иако, предвид резултатите во подготовките, се очекуваше да биде меѓу факторите во шампионатот. Италијанскиот тим веќе заостанува цели 78 поени на табелата кај конструкторите во однос на лидерот Мерцедес. Сегашниот нивен пилот, Кими Раиконен останува последниот кој ја освоил светската титула со Ферари, но тоа се случи во 2007 година. Финецот, и претежно неговиот партнер Алонсо, не го криеја своето незадоволство пред пошироката публика, што се покажа решавачко за судбината на Доменикали. Според внатрешни извори, трпението на двајцата искусни пилоти било при крај, а истото може да се каже и за претседателот на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло. Алонсо на два пати беше многу ...
| | веќе видена | слични

Дури седум години по Кими Раиконен во 2007-та, Ферари е без титула што е најдолга негативна серија во историјата на ф1 гигантот. И по три трки сезонава, двајцата возачи на „црното коњче“ Фернандо Алонсо и Раиконен не најуваат враќање на старите добри времиња затоа што заедно освоија скромни 33 бода, па Ферари е само на петтото место меѓу контрукторите. Замена за Доменикали кој беше прв човек на шест години на екипата чиишто возачи имаат рекордни 15 титули, најверојатно ќе биде Марко Матијачи кој досега беше претседател на Ферари за Северна Америка.
| | веќе видена | слични

И Струмица има ламборџини и ферариЛуксузните возила ферари и ламборџини дадоа посебен шмек на струмичките улици. Италијанските возила го привлекоа вниманието не само на минувачите, туку и на возачите на автомобилите кои минуваа покрај нив.Текст и фото: Струмицаденес
| | веќе видена | слични

Директорот на Ферари, Стефано Доменикали си поднесе оставка од својата функција во италијанскиот тим по неочекувано слабите резултати на новиот болид во новата натпреварувачка сезона. Доменикали беше тимски шеф во таборот на „црното коњче“ од 2008 година, но како што вели тој самиот, решил да ја прекине шестгодишната соработка за подобра иднина на италијанскиот тим. - Време е за значајни промени во Ферари. Има моменти во професионалната кариера кога треба да се има храброст и да се превземат драстични мерки. Како тимски шеф ја превземам одговорноста за актуелна ситуација во која се наоѓа Ферари, а се одлучив на ваков чекор поради доброто на тимот во кои очекувам дека ќе има радикални промени по моето заминување, - изјави Италијанецот кој во 2008 година го замени Жан Тод на директорската функција во Ферари. Нов тимски шеф на Скудерија ќе биде Марко Матијачи кој досега ја вршеше функцијата претседател на Ферари во Северна Америка.
| | веќе видена | слични

Формула 1 тимот на Ферари не забележал победа уште од триумфот на Фернандо Алонсо на Големата награда на Шпанија пред речиси една година, што е најлош резултат на овој тим во последните 20 години. Ваквиот развој на настаните го принуди првиот човек на италијанскиот тим, Стефано Дименикали, да си поднесе оставка. "Време е да се направи важна промена. Како шеф, ја преземам одговорноста за состојбата во тимот", изјави Доминекали. На негово место на оваа функија доаѓа Марко Матијачи, кој беше претседател на Ферари за Северна Америка. Доминекали оваа функција ја извршуваше од 2008. година, кога го замени Жан Тод, и уште во првата сезона успеа да ја освои титулата во конкуренција на конструктори.
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Ферари, Стефано Доменикали, поради лошите резултати на првите три трки во првенството на Формула 1, по шест години минати на функцијата си поднесе оставка. „Време е да се направи важна промена. Како шеф ја преземам одговорноста за соостојбата во која се наоѓа тимот“, рекол Доменикали, кого на функцијата ќе го замени Марко Матичи, ппретседателот на Ферари за Северна Америка. Ферари во кусото соопштение му се зблагодари на Доменикали што во тимот минал 23 години. Доменикали во 2008 година на функцијата го замени Жан Тод и во првата сезона ја освои шампионската титула меѓу конструкторите, но во неговиот мандат Ферари не успеа да ја освои тиулата меѓу возачите. Последен светски првак во болидот на Ферари беше Кими Раиконен во 2007 година. Инаку, Ферари една година нема победа во шампионатот на Формула 1, што е најлошиот резултат на тимот во последните 20 години. Последната победа за Ферари ја забележа Фернандо Алонсо, кога триумфираше минатат година на трката за Големата награда на Шпанија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стефано Доминикели повеќе не е шеф на Ферари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: