Големо дерби на Филип II

По маѓепсната претстава на Работнички во Лигата на Европа, сега веќе скопскиот гигант ќе ги одмери силите со големиот конкурент за титлуа во тековната сезона, засилениот тим на Вардар. Ренова забележа неочекуван пораз од Силекс, а пак Металург забележа втора победа овој пат над Хоризонт. 1- МФЛ - првенство 2011-2012 2-коло саб, 06.08. 17:00 СИЛЕЛКС 2 - 1 РЕНОВА саб, 06.08. 17:00 БРЕГАЛНИЦА 0 - 1 НАПРЕДОК саб, 06.08. 17:00 МЕТАЛУРГ 1 - 0 ХОРИЗОНТ нед, 07.08. 17:00 ШКЕНДИЈА - 11ОКТОМВРИ вто, 09.08. 17:00 ТЕТЕКС - ОХРИД 2004 вто, 09.08. ...
| | веќе видена | слични

Дербито ќе се одигра на Арената „Филип Втори“ каде со почеток од 20 часот ќе се сретнат градските ривали Вардар и Работнички. Во Тетово на Градскиот стадион од 17 часот е почетокот на натпреварот меѓу Тетекс и новиот прволигаш Охрид. Во текот на викендот беа одиграни другите натпревари од 2-то коло: Силекс-Ренова 2:1, Брегалница-Напредок 0:1, Металург-Хоризонт Турново 1:0 и Шкендија-11 октомври 3:0.
| | веќе видена | слични

Со одигрување на двата натпревара денеска ќе биде комплетирано второто коло од Првата фудбалска лига на Македонија. Дербито ќе се одигра на Арената „Филип Втори“ каде со почеток од 20 часот, а ќе се состанат градските ривали Вардар и Работнички. Во Тетово на Градскиот стадион од 17 часот е почетокот на натпреварот меѓу Тетекс и новиот прволигаш Охрид. Во текот на викендот беа одиграни другите натпревари од 2.коло: Силекс – Ренова 2:1, Брегалница – Напредок 0:1, Металург – Хоризонт Турново 1:0 и Шкендија – 11 октомври 3:0.
| | веќе видена | слични

Српскиот интернационалец со својот деби-гол во вториот дел му донесе победа на Металург, кој со Напредок има стопроцентен ефект по првите две првенствени кола По водството на Металург Илијоски ја погоди пречката Горан Драговиќ со својот прв гол во дресот на Металург му донесе победа на новиот клуб од 1-0 против Турново, во саботниот натпревар од 2. коло на македонскиот фудбалски шампионат, одигран на стадионот „Железарница“. Српскиот стопер во 78. минута со глава ја заби топката во голот на Стојан Димовски, по кратко изведениот корнер за домашниот тим и асистенцијата од неговиот сонародник Љубомир Стевановиќ. Колото го обележа и втората победа за Напредок сезонава. Вчера играа Шкендија - 11 Октомври, а преостанатите два меча од оваа рунда на програмата се утре. - Турново повторно се покажа како цврста екипа. Тие дојдоа да се бранат, ние во текот на целиот натпревар организирано напаѓавме и дочекавме во вториот дел да постигнеме гол со кој го добивме мечот - изјави Жикица Тасевски, шефот на стручниот штаб ...
| | веќе видена | слични

Стоотстотен ефект на Металург на домашен терен во воведните два меча во новата сезона во македонското фудбалско првенство. По триумфот над Тетекс со 2:0 на стартот, составот на Жикица Тасевски впиша уште три бода на клупското конто, по вторпат без примен гол. Металурзи во саботата го совладаа Хоризонт Турново со 1:0. Стрелец на единствениот погодок беше стоперот Горан Драговиќ во 78 минута. Реализацијата останува проблем на Железарница. Напаѓачите во зелено (стартерите Ејупи и Илијоски и резервистот Начевски) и овојпат имаа проблеми да ја погодат целта. Во некои ситуации беа брзоплети, во некои бавни, во некои, пак, правеа потег повеќе. Создадоа неколкуте шанси и полушанси во кои не успеаја да поентираат Захариевски и Ејупи во првиот дел и Миле Крстев во два наврата и по еднаш Илијоски, Тенекиџиев во вториот дел. Како се прави тоа им покажа дефанзивецот Драговиќ по центаршут на Стевановиќ на 12 минути до крајот на средбата. И Напредок, засега, е тимот со максимален ефект по два одиграни меча. Кичевци ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ ПРВА ЛИГА, 2. КОЛО Скопски Металург и кичевски Напредок ударнички го почнаа 20. фудбалско првенство на Македонија. По 2. некомплетно прволигашко коло скопјани и кичевци со по две победи го освоија врвот, откако ги совладаа Хоризонт Турново (1-0) односно Брегалница (1-0). И Силекс се израдува на прва победа, искористувајќи ја предноста на домашниот терен против Ренова (2-1). На водечката двојка по комплетирањето на втората прволигашка рунда може да им се придружи уште Вардар или Работнички, кои утре (20 ч.) ќе го одиграат меѓусебниот дерби дуел. Утре, колото ќе го комплетираат Тетекс и Охрид, а вчера доцна попладне актуелниот шампион Шкендија по неуспешниот старт, пред своите гледачи беше на поправен против дебитантот на прволигашката сцена 11 Октомври. МЕТАЛУРГ направи два од два пред своите навивачи сезонава. По Тетекс пред „металурзите“ падна и Хоризонт Турново (1-0). На избраниците од тренерот Жикица Тасевски им беа потреби 78 минути да го скршат отпорот на гостинот од Турново, кој во првото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Металург и Напредок ги забележаа вторите победи во новиот шампионат, откако во воведните средби од втората рунда забележаа победи над Хоризонт Турново, односно Брегалница. Металург на домашен терен минимално со 1.0 го совлада Хоризонт, со ист резултат Напредок забележа победа во Штип против Брегалница. Покрај овие две средби се одигра и натпреварот во Кратово каде Силекс со 2:1 ја совлада Ренова. Денеска во рамките на второто коло во Првата МФЛ ќе се одигра натпреварот помеѓу Шкендија и 11 Октомври. Втората натпреварувачка рунда во домашното првенство ќе биде комплетирана во вторник кога покрај дуелот Тетекс-Охрид 2004 ќе се одигра и градското дерби Вардар 1947-Работнички.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Од таму додаваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Големо дерби на Филип II

Од:
До кого (е-маил):
Порака: