Прва држава на светот каде превозот со автобуси и возови е бесплатен

Новата коалициска Влада на чело со премиерот хавиер Бетел најави целосно бесплатен јавен превоз од летото 2019. Бетел , кој е лидер на Демократската партија , која е во коалиција со Социјалистичката партија и партијата на Зелените , вети дека приоритет ќе му бидат еколошките проблеми. Освен бесплатниот јавен превоз , Владата вчера најави и легализација на канабисот , како и воведување на два нови државни празници. Градот Луксембурт е еден од најазагадентие во Европа , па со оваа мерка владата има намера да ги мотивира жителите да го користат јавниот транспорт наместо автомобилите. Во самиот град живеат околу 110 000 жители , а секој ден во него со автомобили доаѓаат уште 400 000 на работа. Според една студија во 2016 возачите во Луксембург минале вкупно 33 часа во сообраќаен застој.
| | веќе видена | слични
6 копии

Рускиот главен град Москва се проби на врвот по „делба“ на автомобилите откако властите се решија за поскапување на паркинг услугите, како и за намалување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Решението со кое се поведува постапка за Законот за помилување, како што рече Кадриу, има допирни точки со некои денешни предмети кои се на разгледување пред ...
сите 332 | | | веќе видена

Ако за Русковска не е важно каде завршила торбата Луј Витон, за граѓаните на Македонија е многу важно. Ако за Русковска не е важно кој е на снимката што ја ...
сите 221 | | | веќе видена

Собранието на Република Северна Македонијаза денес во 14 часот ја закажа расправата по Барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, ...
сите 172 | | | веќе видена

Воедно, Владата очекува и дека прифаќањето на нивните барања ќе доведе до средба на која, како што се посочува во соопштението, заеднички ќе се обединат ...
сите 95 | | | веќе видена

На првото рочиште Боки 13 се пожали на здравствени проблеми, лекарите по прегледот утврдија дека може да го следи судењето и му дадоа дизаепам за стресот. ...
сите 427 | | | веќе видена

Поради интензивни врнежи од снег вчера во 18:20 часот од превентивни причини се воведе забрана за камиони на патниот крак Маврово – Дебар и ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва држава на светот каде превозот со автобуси и возови е бесплатен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: