Maкедонија ги одобри препораките за подобрување на работата на Собранието

Борче Давитковски, претседател на ад хок комисијата за испитување на настаните, ги објави резултатите од работата на истата. [Tомислав Георгиев/SETimes] Одлуката на македонската влада за потпишување на извештајот на комисијата, со кој се затвора истрагата за бурните парламентарни протести, ѝ овозможуваат на земјата да го продолжи патот на интеграцијата во ЕУ, велат аналитичарите. Комисијата за испитување на настаните беше формирана во март, со цел да утврди што се случи во Собранието минатиот декември, кога обезбедувањето на Собранието ги исфрли опозициските пратеници за време на вжештената дебата за буџетот на државата. Во хаосот, обезбедувањето ги отстрани и новинарите, што потоа водеше до бојкот на опозицијата. Извештајот на комисијата вклучува 11 препораки за подобрување на работата на Собранието; истите треба да ги спроведе специјална парламентарна комисија. Тие вклучуваат утврдување на постапка за донесување на буџетот на државата; отворање дијалог со новинарите за прифатливите методи на работа заради ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Членовите на работната група за имплементација на препораките од Извештајот на Комисијата за испитување на настаните во и пред Собранието на 24-ти декември денеска треба да одржат седница, прва по конститутивната која што се одржа минатата недела. Работната група која брои шест члена, е во состав од претседателот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, а членови се Благородна Дулиќ од ВМРО-ДПМНЕ, пратениците Игор Ивановски и Цветанка Иванова од СДСМ, пратеникот Неџати Јакупи од ДУИ, додека ДПА нема да учествува во работата на оваа комисија. Во состав на оваа работна група ќе биде и претставник на ЕУ. Работната група ќе работи на имплементација на 11-те препораки за кои ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ постигнаа согласност, а произлегуваат од Извештајот на ад-хок комисијата.
| | веќе видена | слични

Седница на Работната група за спроведување на препораките од Извештајот на ад хок Комисијата Членовите на работната група за имплементација на препораките од Извештајот на Комисијата за испитување на настаните во и пред Собранието на 24-ти декември денеска треба да одржат седница, прва по конститутивната која што се одржа минатата недела. Работната група која брои шест члена, е во состав од претседателот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, а членови се Благородна Дулиќ од ВМРО-ДПМНЕ, пратениците Игор Ивановски и Цветанка Иванова од СДСМ, пратеникот Неџати Јакупи од ДУИ, додека ДПА нема да учествува во работата на оваа комисија. Во состав на оваа работна група ќе биде и претставник на ЕУ. Работната група ќе работи на имплементација на 11-те препораки за кои ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ постигнаа согласност, а произлегуваат од Извештајот на ад-хок комисијата.
| | веќе видена | слични

Работната група има шест члена. Претседавач е пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, а членови се Благородна Дулиќ од ВМРО-ДПМНЕ, пратениците Игор Ивановски и Цветанка Иванова од СДСМ, пратеникот Неџати Јакупи од ДУИ, додека ДПА нема да учествува во работата на оваа комисија. Во состав на оваа работна група ќе учествува и претставник на ЕУ. Работната група ќе работи на имплементација на единаесетте препораки за кои ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ постигнаа согласност, а произлегуваат од Извештајот на ад-хок комисијата.
| | веќе видена | слични

За денеска е закажана првата седница на работната група која треба да ги имплементира 11-те препораки од извештајот за 24 декември, во Деловникот и во Законот за собрание. Со работното тело преседава пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. Дел од работното тело е сопартијката на Димовски, Благородна Дулиќ, пратениците од СДСМ, Цветанка Иванова и Игор Ивановски и пратеникот од ДУИ, Неџати Јакупи. Во извештајот се наведени 11 препораки, кои главно се однесуваат на измени на Деловникот и законот за Собрание. Извештајот на комисијата содржи 11 препораки и 7 заклучоци. 1. Да се усогласи законот за Собрание со Деловникот; Комисијата се усогласила дека Деловник и Изборен законик се носат со поширок консензус меѓу власта и опозицијата, а ВМРО-ДПМНЕ на повеќе пати Деловникот го менувале без опозицијата; 2. Менување на определени процедури од Деловникот; Членовите се усогласиле дека итно треба да бидат ревидирани одредбите на Деловникот кои беа усвоени на 12.02.2013 година, по 24 декември со кои што тие направија ...
| | веќе видена | слични

„Препораките се прилично прецизни и покажуваат во која насока треба да се движиме“, вели претседателот на петчленото тело, пратеникот Илија Димовски Работната група задолжена за имплементација на препораките од Извештајот за 24 декември, денес стартува со работа. Според претседателот на работната група, Илија Димовски, на првата конститутивна седница се очекува членовите генерално да се запознаат со содржината на извештајот и начелно да поразговараат околу препораките и обврските што произлегуваат од нив. „Препораките се прилично прецизни и покажуваат во која насока треба да се движиме“, ни изјави Димовски во телефонскиот разговор. Тој е оптимист дека телото во разумно време ќе ги заврши обврските, иако вели дека нема краен рок и не е поврзано со објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија кон ЕУ. Сепак, тој вели дека би било добро дотогаш да има што поголем број завршени работи. Димовски вели дека групата е составена од исклучително искусни пратеници, кои имаат големо искуство со координација и ...
| | веќе видена | слични

Почетокот на идната недела е тајмингот во кој работната група задолжена за Извештајот за 24 декември, ќе ја стартува својата работа. Нејзиниот претседател Илија Димовски, по координацијата што ја имал денеска со останатите членови, конститутивната седница ја закажал за в понеделник Почетокот на идната недела е тајмингот во кој работната група задолжена за Извештајот за 24 декември, ќе ја стартува својата работа. Нејзиниот претседател Илија Димовски, по координацијата што ја имал денеска со останатите членови, конститутивната седница ја закажал за в понеделник. Димовски во телефонски разговор за Алфа е оптимист дека телото во разумен рок може да си ја заврши обврската. Според него, работната група има мандат да се занимава само со препораките и како тие да се имплементираат во праксата. Очекува сите членови, а освен него, учествуваат и Благородна Дулиќ од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Ивановски и Цветанка Иванова од СДСМ и Неџати Јакупи од ДУИ, да ги искажат своите мислења и ...
| | веќе видена | слични

Македонските пратеници се пред ново политичко искушение, откако неделава постигнаа договор за формирање работна група која треба да ги спроведе препораките од Извештајот за 24 декември, околу чии правни квалификации се' уште спорат потписниците - ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Ќе успеат ли пратениците, кои минатата зима беа жестоко спротивставени меѓу себе, сега да создадат простор за помирување и за враќање на политичкиот дијалог во нормала? Има ли овој парламентарен состав капацитет да ја надмине кризата во комуникацијата или, пак, процесот на спроведување на препораките ќе доведе до нови несогласувања? Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ најави дека работната група со која тој претседава, в понеделник ќе го одржи првиот состанок. „Ќе ги договориме заедно приоритетите во работењето на работната група. Има препораки што, најверојатно, лесно ќе се спроведат, а за некои има потреба од поголема дискусија. Во зависност од тоа ќе ја договориме и динамиката на работа на оваа група“, ни изјави вчера Димовски. Социјалдемократите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 158 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Maкедонија ги одобри препораките за подобрување на работата на Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: