Прв роденден

На вашето дете првиот роденден му е исклучително важна животна пресвртница. Во ме-сеците што следуваат тоа ќе ги направи првите несигурни чекори, а новооткриената подвиж-ност ќе отвори сосема нов свет за вас и за вашето дете. Проверете ги вештините на ваше-то едногодишно дете. Вашето дете учи да зборува многу пред да го изговори првиот збор. Всушност, просеч-но едногодишно дете може да изговори само шест збора. Но, изненадувачки, разбира околу 70 збора. Повеќето од тие зборови се називи на некои познати предмети или се-мејни изрази. Не заборавајте дека момчињата потешко ги усвојуваат говорните вешти-не од девојчињата. Нивните први зборови најверојатно ќе бидат поврзани со блиските лу-ѓе, омилените места и деловите од телото. Како што ќе го зголемуваат вокабуларот, по-лека ќе воведуваат зборови кои означуваат движење, како што се „оди“ или „дојди“, како и насоките „горе“ или „долу“. Помеѓу 12. и 18. месец детето бавно ќе усвојува нови зборови – можеби четири до шест месечно. Тие зборови редовно ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
сите 270 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 267 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 228 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори. Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 255 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена

Денеска Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ со панел дискусија го прослави Светскиот ден на студентите. На панел дискусијата присуствува претседателот на ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв роденден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: