Прв роденден

На вашето дете првиот роденден му е исклучително важна животна пресвртница. Во ме-сеците што следуваат тоа ќе ги направи првите несигурни чекори, а новооткриената подвиж-ност ќе отвори сосема нов свет за вас и за вашето дете. Проверете ги вештините на ваше-то едногодишно дете. Вашето дете учи да зборува многу пред да го изговори првиот збор. Всушност, просеч-но едногодишно дете може да изговори само шест збора. Но, изненадувачки, разбира околу 70 збора. Повеќето од тие зборови се називи на некои познати предмети или се-мејни изрази. Не заборавајте дека момчињата потешко ги усвојуваат говорните вешти-не од девојчињата. Нивните први зборови најверојатно ќе бидат поврзани со блиските лу-ѓе, омилените места и деловите од телото. Како што ќе го зголемуваат вокабуларот, по-лека ќе воведуваат зборови кои означуваат движење, како што се „оди“ или „дојди“, како и насоките „горе“ или „долу“. Помеѓу 12. и 18. месец детето бавно ќе усвојува нови зборови – можеби четири до шест месечно. Тие зборови редовно ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Прашања околу можните причини за пожарот во Нотр Дам се множат, откако неделниците Маријан и Канар аншене, открија дека на покривот на катедралата на главната ...
сите 177 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 350 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 210 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Оливер Дерковски, претседателот на Државната изборна комисија, изјави дека не верува дека ќе се распишат нови претседателски избори доколку во вториот круг на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв роденден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: