Нов парк посветен на Хари Потер

Нов парк посветен на Хари Потер Новата туристичка атракција во Орландо на Флорида, во рамки на комплексот „Острови на авантурите“ на студиото Универззал, е новиот парк за посебниот свет на маѓепсниците што е посветен на Хари Потер, ликот од романот на Џоан Роулинг. Паркот под името Волшебниот свет на Хари Потер – Diagon Alley – ќе ги воодушеви љубителите на книгите и филмовите со различни содржини и авантури. Возот „Хогвортс експрес“ ќе ја поврзува новата област на паркот на популарниот волшебник под името „ Hogsmade“, што е отворен 2010 година во стилот на Хогвортс. Новиот парк, кој за јавноста ќе биде отворен на 8 јули, а меѓу првите посетители беа актерите Хелена Бонам Картер, Метју Луис и Домнал Глисо.
| | веќе видена | слични

Една од најпрофитабилните литературно-филмски франшизи на сите времиња конечно доби забавен парк каков што заслужува. Но, за да го видите во живо ќе треба да патувате до Флорида. Книгите се продадени во над 500 милиони примероци, а од филмовите се заработени 8 милијарди долари. Станува збор за единствената приказна за Хари Потер и останатите волшебници создадени од Џ. К. Ролинг. „Универсал студиос“ штотуку го отвори големиот забавен парк инспириран од светот на Хари Потер. По четиригодишна изградба и потрошени 256 милиони долари, тематскиот парк е подготвен за посетители. Доколку сакате да го доживеете паркот од прво лице, истиот се отвара на 8 јули.
| | веќе видена | слични

Останато

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, ...
сите 167 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 202 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите ...
сите 55 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (18 септември 2018-та година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, ...
сите 328 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов парк посветен на Хари Потер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: