Културно-забавна - Откриено е ново амазонско племе

Примитивно племе, составено од околу 200 луѓе што досега немале никаков контакт со надворешниот свет, беше откриено во шумите на амазонскиот регион во Бразил. На фотографиите направени од авион се гледаат четири поголеми колиби и ниви насадени со пченка и со банани. Племето живее во долината Жавари на бразилската граница со Перу, во еден од најдалечните региони во најголемата дождовна шума во светот. Населбата била откриена кога на неколку сателитски слики биле забележани мали региони, каде што шумата била расчистена, што укажува на можност за присуство на некакви човечки населби. Експедициите со авионски прелети биле изведени во април кога било потврдено постоењето на домородното племе и биле направени неколку фотографии. На сликите се гледаат четири куќи со покриви од слама, опкружени со банани. Околу нив расте густа џунгла. - Засадите, како и колибите, се од понов датум. Не се постари од една година. На тоа укажува состојбата на сламата која била користена во изградбата на колибите. Освен пченка, има и ...
| | веќе видена | слични

Во ова фасцинантно видео се прикажани првичните моменти од иницијалната средба на едно изолирано Амазонско племе со белите луѓе. Реакциите, потезите, зачуденоста е нешто што може да се засведочи само со свои очи...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 278 | | | веќе видена

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Откриено е ново амазонско племе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: