Сириски бегалци се враќаат во Џиср ал-Шугур

2 копии

„Голем број жители“ на сирискиот град Џиср ал-Шугур, кој се наоѓа на границата со Турција, почнаа се враќаат во нивните домови, се вели во соопштението од вторникот издадено од сириската воена команда Животот во градот во којшто од саботата се спроведува воена операција, постепено се враќа во нормала. Градот Џиср ал-Шугур, како што се наведува во армиското соопштение што го цитираат локалните медиуми, „ е ослободен од вооружените терористички групи, и во него е воспоставена безбедноста и мирот“. Претходно изминативе денови, според сириските власти, вооружени милитанти го зазедоа градот со 50 илјади жители, при што загинале повеќе од 120 полицајци и војници. Минатата недела сириската армија успеа да ја поврати контролата над градот, а опозициските претставници тврдат дека извршила заземање на градот при што биле упасени стотици демонстранти. Според официјален Дамаск, војската и безбедносните сили продолжуваат со гонењето на милитантите „кои не се заробени или ликвидирани“ во областа во близина на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Дамаск се собраа десетици илјади луѓе за да му пружат поддршка на сирискиот претседател Башар ал Асад кој се наоѓа под силен притисок на меѓународната заедница да ги спречи репресиите кон демократските... Во Дамаск се собраа десетици илјади луѓе за да му пружат поддршка на сирискиот претседател Башар ал Асад кој се наоѓа под силен притисок на меѓународната заедница да ги спречи репресиите кон демократските протести. Прорежимските демонстранти мавтале со знамиња, а отвориле и едно џиновско знаме долго 2,3, километри. Ваков израз на поддршка на сирискиот претседател е организиран во атмосфера на голем притисок на неговиот режим по тримесечните пртести на демонстрантите кои бараат негово заминување од власт.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сириската влада ги повика бегалците кои се во Турција да се вратат во своите домови. Министер за информации на Сирија Аднан Махмуд соопшти дека во подрачјето на градот Џисра ал-Шугур повторно е воспоставена безбедност и оти има струја, вода и телефонски врски. Околу 8.000 Сиријци се сместени во бегалски кампови во Турција откако ги напуштија домовите по почетокот на воената операција против антивладините бунтовници во подрачјето на тој град.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 51 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сириски бегалци се враќаат во Џиср ал-Шугур

Од:
До кого (е-маил):
Порака: