Топло и суво време не очекува до петок

Македонија од вторник до петок (15-ти до 18 септември) ќе биде под влијание на јужно воздушно струење и доста топла и сува воздушна маса од Медитеранот која ќе предизвика и доста топло време за овој дел од годината, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Температурата ќе се движи од 26 до 32 степени во вторник, а за среда е најавена температура од 27 до 33 степени, во четврток од 28 до 34, а најтопло ќе биде во петок со температура од 30 до 35 степени. Постепено опаѓање на температурата на воздухот се очекува од сабота (19 септември), кога во текот на денот ветерот ќе го промени правецот во северен.
| | веќе видена | слични
35 копии

Времето утре ќе биде сончево и доста топло со слаб ветер претежно од северен и североисточен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 11 до 19, а дневната од 30 до 36 степени. УВ=6 Времето утре ќе биде сончево и доста топло со слаб ветер претежно од северен и североисточен правец. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 11 до 19, а дневната од 30 до 36 степени. УВ=6Во Скопје утре времето ќе биде сончево со слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе достигне до 35 степена.Во сабота ќе се задржи претежно сончево и доста топло време. Во недела попладне ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и грмежи. Пообилни врнежи се очекуваат во недела преку ноќта и во понеделник, особено во западните и северните делови. Дневната температура ќе опадне за 7 до 10 степени во споредба со утрешната.
| | веќе видена | слични

Летото сеуште не се предава, продолжуваат високите температури. Во Македонија сончево и потопло.Mаксималните дневни температури ќе достигнат до 27 односно до 37 степени. УВ индексот ќе изнесува 6. Во Скопје во четврток сончево и многу топло. Mаксималната дневна ќе достигне до 35 степени. УВ индекс 6. Во петок сончево и топло. Максималните дневни температури ќе се движат од 28 до 38 степени.
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и доста топло со мала облачност во планинските региони и со слаб променлив ветер. Утринската температура ќе се движи од 10 до 17, а дневната од 29 до 35 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и доста топла со мала облачност и со слаб североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 33 степени. До крајот на работната недела нашето подрачје ќе биде под влијание на топла воздушна маса поради која ќе имаме доста топло време за овој дел од годината. Во деновите на викендот полека температурата ќе опаѓа, а веќе од недела попладне со зголемена облачност ќе имаме и врнежи од дожд и појава на нестабилност со ретки грмежи претежно на југот од земјата. Повремени врнежи ќе има и во ноќта кон понеделник и во текот на денот. УВ-индексот до сабота ќе има вредност 6.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во деновите на викендот полека температурата ќе опаѓа, а веќе од недела попладне со зголемена облачност ќе имаме и врнежи од дожд и појава на нестабилност со ретки грмежи претежно на југот од земјата Времето во Македонија ќе биде сончево и доста топло со мала облачност во планинските региони и со слаб променлив ветер. Утринската температура ќе се движи од 10 до 17, а дневната од 29 до 35 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и доста топла со мала облачност и со слаб североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 33 степени. До крајот на работната недела нашето подрачје ќе биде под влијание на топла воздушна маса поради која ќе имаме доста топло време за овој дел од годината. Во деновите на викендот полека температурата ќе опаѓа, а веќе од недела попладне со зголемена облачност ќе имаме и врнежи од дожд и појава на нестабилност со ретки грмежи претежно на југот од земјата. Повремени врнежи ќе има и во ноќта кон понеделник и во текот на денот. УВ-индексот до ...
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево и доста топло со мала облачност во планинските региони и со слаб променлив ветер. Времето во Македонија ќе биде сончево и доста топло со мала облачност во планинските региони и со слаб променлив ветер.Утринската температура ќе се движи од 10 до 17, а дневната од 29 до 35 степени.Во Скопје времето ќе биде сончево и доста топла со мала облачност и со слаб североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 33 степени.До крајот на работната недела нашето подрачје ќе биде под влијание на топла воздушна маса поради која ќе имаме доста топло време за овој дел од годината. Во деновите на викендот полека температурата ќе опаѓа, а веќе од недела попладне со зголемена облачност ќе имаме и врнежи од дожд и појава на нестабилност со ретки грмежи претежно на југот од земјата. Повремени врнежи ќе има и во ноќта кон понеделник и во текот на денот.УВ-индексот до сабота ќе има вредност 6.Инаку, денеска е четврток, 17 септември 2015 година, ...
| | веќе видена | слични

Денеска не очекува потопло време во споредба со вчера, а вредноста на максималната температура ќе биде од 32 до 36 степени долж Повардарието, со тоа што потопло ќе биде во јужниот тек. Максимална температура околу 30°С се очекува во Пелагонија, охридско-преспанскиот крај, како и на повисоките места во источниот регион. Националната хидрометеоролошка служба пак од денес до сабота има издадено жолто предупредување за високи температури невообичаени и надпросечни за овој период од годината. Што се однесува до Куманво, денеска не очекува сончево и топло време со минимални 14, а максимални 33 степени целзиусови. Како што пишува порталот МетеоПро, нова промена на времето ни доаѓа во недела, односо во текот на вечерта кон понеделник. Оваа промена на времето се очекува да резултира со пад на температурата за околу 8 до 10 степени во понеделник, со што максималната нема да надминува 25 степени. Во недела попладне и во текот на вечерта се очекува продор и на влажна вoздушна маса која ќе донесе нови врнежи од дожд. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Летото се` уште не се предава, продолжуваат високите температури. Во четврток во Македонија ќе биде сончево и потопло. Ќе дува слаб северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува слаб североисточен ветер. Утринските температури ќе од 10 до 20 степени додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 27 односно до 37 степени. УВ индексот ќе изнесува 6. Во Скопје во четврток сончево и многу топло. Слаб северозападен ветер. Утринската температура од 17 степени, а максималната дневна ќе достигне до 35 степени. УВ индекс 6. МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА - Во петок сончево и топло. Максималните дневни температури ќе се движат од 28 до 38 степени. Во сабота претежно сончево со локална облачност, и благ пад на максималните температури кои ќе се движат во интервал од 26 до 36 степени. Во недела претпладне ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, попладне и навечер нестабилно со врнежи од дожд. Утринските температури од 9 до 19 степени, а максималните дневни ќе достигнат до 24 односно до 34 степени. ...
| | веќе видена | слични

Сончево и топло време нé очекува ово четврток. Облачноста низ земјава ќе биде сосема мала и без значајна. Ќе дува повремен ветер околу пладне, додека утрото ќе биде тивко. Ќе биде потопло во споредба со среда, а вредноста на максималната температура ќе биде од 32 до 36 степени долж повардарието, со тоа што потопло ќе биде во јужниот тек. Максимална околу 30°С се очекува во Пелагонија, охридско-преспанскиот крај, како и на повисоките места во источниот регион.
| | веќе видена | слични

Во Македонија имаме уште еден сончев и топол летен ден. Температурите и понатаму се повисоки од просечните за овој период од годината, па утринските температури ќе се движат од 9 до 19 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 24 односно до 35 степени. УВ индексот ќе биде 6. СКОПЈЕ - Во Скопје во среда сончево и топло. Слаб југоисточен ветер. Утринската температура од 17 степени, а максималната дневна до 33 степени. УВ индекс 6. Утре во Македонија ќе биде сончево и топло. Утринските температури од 10 до 20 степени, а максималните од 26 до 37 степени. Потопло ќе биде во петок, кога максималните дневни температури ќе се движат во интервал од 27 до 38 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 183 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топло и суво време не очекува до петок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: