Полицаец повреден во обид да одземе нож при семејна расправија

Еден полицаец во Куманово се здобил со расекотина откако се обидел да одземе нож при семејна расправија. Вчера околу 14:00 часот, во дворно место од куќата на ул. „Анѓа Ранковиќ“ во Куманово, Џ.С. (33), кој бил пуштен на домашно отсуство од Казнено поправната установа Затвор Скопје, почнал расправија со неговата поранешна невенчана сопруга Н.Р. (47). Тогаш нејзиниот син Р.Р. започнал со раце да го турка Џ.С. и од масата земал кујнски нож продолжувајќи да се расправа со него. Џ.С. успеал да му го одземе ножот, а по кратко време, на местото на настанот дошла екипа од полициската станица Куманово. При обид да му го одземе ножот на Џ.С., еден полициски службеник се самоповредил, односно си нанел расекотина на дланката од левата рака. Џ.С. бил приведен и спроведен во Казнено-поправната установа Идризово. Повредата на полицискиот службеник му била санирана од екипа на Итна медицинска помош. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во 10.30 часот било пријавено дека насилно била отворена вратата од канцеларијата на политичката партија „Беса“ во ТЦ Мавровка. На место на настанот излегле полициски службеници и извршиле увид. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Вчера околу 19.30 часот во куќа на ул. „Муртеза Татар“ во Струга, сопственост на А.Р. (63) од Струга, од страна на М.Ш. (24) од Струга било фрлено пластично шише со непозната запалива течност, при што била оштетена влезната врата. Полициски службеници излегле на местото на настанот, по што бил обезбеден и приведен М.Ш. за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

24 годишен стружанец фрлил шише полно со запаллива течност кон домот на познаник и ја оштетил влезната врата. Според полициското соопштение, настанот се случил на 07.01.2018 година околу 19.30 часот во куќа на ул. „Муртеза Татар“ во Струга, сопственост на А.Р. (63) од Струга. Притоа, стружанецот М.Ш. (24) од Струга, фрлил пластично шише со непозната запалива течност, при што била оштетена влезната врата. -Полициски службеници излегле на местото на настанот, по што бил обезбеден и приведен М.Ш. за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Единицата за информации и команда Скопје, вчера во 13 часот И.М. (46) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 10 часот неговиот внук Д.И., со кого имал нарушени односи, сакал насилно да влезе во неговиот дом, по што го истуркал надвор. Д.И. зел нож и секира, која се наоѓала пред влезната врата, почнал да замавнува и ја оштетил вратата и стаклото на влезот на куќата. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Но, минатата година 59 лица кои биле малтретирани во кругот на семејството побарале помош од надлежните институции. Од вкупниот број кривични дела од областа на семејното насилство, во 42 случаи жртвата, најчесто жената завршила со телесни повреди, а во останатите случаи станувало збор за загрозување на сигурноста. Во 2017 –та година, како што информираат од Секторот за внатрешни  работи Куманово, намалено е семејното насилство споредбено со претходната година, кога биле регистрирани 84 кривични дела. Последниот случај на семејна расправија која завршила со повреден полицаец е евидентиран вчера. Кумановец кој отслужувал затворска казна бил пуштен на домашно отсуство, но наместо да празнува , тој почнал да се расправа со поранешната невенчана сопруга. Во одбрана на својата мајка, застанал синот земајќи кујнски нож в раце. Но, во еден момент затвореникот му го одзел ножот , по што интервенирала и полицијата. - При обид да му го одземе ножот на Џ.С., еден полициски службеник  се самоповредил, односно си нанел ...
| | веќе видена | слични

Вчера во Куманово, полицаец се здобил со расекотина откако се обидел да одземе нож при семејна расправија. 33-годишниот кумановец, кој бил пуштен на домашно отсуство од затвор, почнал расправија со неговата поранешна невенчана сопруга. Нејзиниот син почнал со раце да го турка и од масата земал кујнски нож. Пристигнала полицијата и при обидот да му го одземе ножот, еден полициски службеник се самоповредил на дланката од левата рака. Осуденикот бил приведен и спроведен во Идризово. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, велат од полицијата. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични

Останато

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 786 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 579 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 792 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицаец повреден во обид да одземе нож при семејна расправија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: