Противпожарните возила во Македонија со просечна старост од 27 години


Триесет територијални единици во Македонија поседуваат 220 возила за противпожарни возила чија просечна возраст е 27 години, покажува анализата на Центарот за граѓански комуникации. Од вкупно 220 возила 154 се произведени во минатиот век. Најстарите се од 1966 година што ги поседуваат Струмица од марката „фап 13“ и Валандово од марката „там 5500“. Од Центарот прават споредба наведувајќи дека министерствата и општините имаат на располагање 2645 патнички возила, што значи дека на секое 12-то патничко возило доаѓа по едно специјално противпожарно возило. Притоа, за разлика од патничките возила кои главно се купуваат од буџетски пари, значаен дел од специјалните противпожарни возила се добиени како донации.- Кај патничките возила има обратна ситуација, односно само 29 отсто се од минатиот век, а 71 отсто се купени во новиот милениум. Наспроти 27-те години на противпожарните возила, патничките просечно се стари 12,5 години, наведуваат од Центарот. Возилата на Кратово се најстари – со просечна старост од 39 ...
| | веќе видена | слични

Во фокусот на денешното Студио 1 беа пожарникарите кои ги спасуваа повредените во автобуската несреќа во Ласкарци. Владимир Симоновски, командант на противпожарната бригада Скопје и Владимир Кочовски командир на чета го раскажаа сето тоа што се случуваше за време на несреќата, за повиците на помош што ги добивале и како успеале да ги извлечат преживеаните. -Прво испративме две возила веднаш од центар автокоманда техничко возило со опрема за таков вид интервенции. Јас и командантот пристигнавме на лице место. Влегов во автобусот Просторот беше тесен, беше тешко да се пријде. Се слушаа повици за помош од повредените. Почнавме со извлекување на повредните беше темно немаше како да се интервенира. Имаше трудница, прво нејзе ја извадивме, беше заглавена, се работеше за присебна и храбра жена, ја одлглавивме со помош на хидрауличен алат, ја ставив на гради и ја извлеков надвор. Се движевме низ автобусот и насекаде имаше повредени и мртви тела, раскажува Кочовски. Симоновски вели дека за време на целата ситуација ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје годинава кадровски се доекипираше со нов млад кадар. Најавено е и обвновување на возниот парк со нови возила. Новиот командант на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски, кој на фукцијата стапи од почетокот на годинава, во интервју за МИА говори за проблемите со кои се соочува пожарникарската служба, како и за неговите планови во иднина и формирањето на парамедикал служба во рамки на пожарната. Меѓу другото Симоновски открива и новини во однос на соработката со противпожарните служби од регионот. Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје се доекипираше кадровски со нови пожарникари. Колку со овие нововработени сме блиску до европските стандарди имајќи предвид дека треба да има еден пожарникар на 1.500 жители, а во Скопје соодносот е скоро 1:4? – По проекција треба да бидеме 385 пожарникари. Сега сме 190 оперативци во сменско работење. Со новите 18 што ги примивме, дојдовме до бројка од 208-209 пожарникари. Имаме ...
| | веќе видена | слични

Противпожарната заштита е служба чија примарна цел е заштита на животот и имотот на граѓаните. Но, како да се одговори на мисијата ако противпожарните возила неретко се постари од пожарникарите. – Хендикепот е голем и одговорноста е голема што ја носам јас како в.д. командант, доколку се случи не дај Боже некоја трагедија – вели в.д. командантот на противпожарната бригада во Кратово, Војче Серафимов. А, не е само Кратово. Во Струмица и Валандово се интервенира со возила и од 1966 година. Во Струга, пак, просечната старост е 38 години. – Овие возила – поправај ги, поправај ги, поголем е трошокот да ги поправаш отколку да земеш друго возило поволно, вели Бесим Кадриу, возач и пожарникар во бригадата во Струга. „360 Степени“ на терен ги провери најекстремните примери од првиот јавен регистар на противпожарни возила што го изготви Центарот за граѓански комуникации. Кој е должен да го обнови возниот парк, но и како стојат пожарникарските возила споредено со службените возила за другите институции? Сирената што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 286 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти на денот:Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.ЈО молчи и не отвора постапка ...
сите 211 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 97 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 156 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Вчера во 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продавница на булeвар „Борис Трајковски” едно лице со закана со нож од вработениот одзело пари од ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Противпожарните возила во Македонија со просечна старост од 27 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: