Слободен народ за слободна Македонија: „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повикува граѓаните по 67-ми пат заедно да чекорат по патеката на државноста


Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА преку својот Фејсбук профил ги повика сите граѓани на масовен протест денеска во 17 часот. Во нивниот статус тие велат дека тие не познаваат друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови-изроди како македонскиот. „Јас не сакам востание со луѓе што ќе ме напуштат при првиот неуспех. Jас сакам револуција со граѓани кадарни да ги понесат сите искушенија на една долготрајна борба, каква, поради жестоките политички услови, ќе биде и нашата”. Ова се зборови на великанот на македонската ослободителна борба, учителот Гоце Делчев, загинат на денешен ден за идејата за независна и слободна Македонија. Неговата борба е и наша борба. Окупацијата против која се борел Гоце, во друга форма, постои и денес. И денес, исто како што е опеано во химната во која се слави неговото име, Македонците се борат за своите правдини. И ќе се борат. Бидејќи друга борба и друга држава немаме. Оние кои го газат Уставот, оние кои го рушат суверенитетот на Република Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Според нив, меѓународната заедница промовира вредности кои и самата не ги почитува. Од иницијативата велат дека во земјава треба да се одржат нови парламентарни избори, на кои избирачите ќе имаат можност да се изјаснат за Тиранската платформа. За оваа иницијатива, Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието. 72 ден граѓанската иницијатива протестира против Тиранската платформа. Не случајно е, велат, што се поклопува со 72- годишнината од победата над фашизмот. На вчерашниот протест порачаа дека остануваат на бедемот и бараат спроведување попис и нови избори.
| | веќе видена | слични

Поддржувачите на иницијативата за заедничка Македонија протестот го почнаа со положување цвеќе пред споменикот на НОБ пред Владата во чест на победата над фашизмот. Граѓаните по 72 пат излегоа на улиците во Скопје да дадат поддршка за единствена и унитарна Македонија. Загрижени за иднината на државата бараат нови избори како решение на кризата . По повод ден на Европа граѓаните се упатија кон канцеларијата на ЕУ за да го изразат својот револт и да ги потсетат како што рекоа претставниците на унијата на вредностите кои не ги застапуваат и не се борат за нив. Еден од организаторите на протестот остро ја осуди одлуката за избор на претседател која излезе во службениот весник и потенцираше дека се прекршени многу членови од Уставот. Богдан Илиевски ОРГАНИЗАТОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА - -Наместо заедно да се бориме против негативностите чиј што јубилеј денеска славиме, зборувам за фашизмот, наместо да се бориме против современите окупации, некои бирократи и дипломати ги охрабруваат и ...
| | веќе видена | слични

72-ри ден граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ попладне организираше протести во поголемите македонски градови. И денес граѓани излегоа на улиците, за да му дадат поддршка, на како што велат единствотото и интегритетот на Македонија. Денес во Скопје протестната поворка повторно стигна до зградата на Владата, но го заврши походот пред претставништвото на Европската унија, поради денешниот празник 9 мај - ден на Европа. „Денеска во службен весник излезе една срамна фалсификат одлука за избор на претседател на Собрание“, изјави Богдан Илиевски еден од организаторите на протестите. Претставници на иницијативата „За заедничка Македонија“ исто така поставија цвеќе пред споменикот на паднатите борци во борбата против фашизмот. Протестите во започнаа кон крајот на месец февруари. Тие се одржуваат секоја вечер после 17.00 часот по локално време во десетици градови на земјата. На неколку пати во Скопје се собираа десетици илјади луѓе. Поголеми протести има, кога во Скопје пристигнуваат европски ...
| | веќе видена | слични

Овој пат граѓаните маршираа од Соколанскиот парк, по што продолжија да се движат по централните градски улици и маршот го завршија пред платото на Центарот за култура, каде се обрати актерката Вера Ристевска. Таа рече дека граѓаните и покрај сите закани, против сите авети кои се создаваат од сите страни и надвор и внатре се наоѓаат пред долг пат и битка. Решението, како што истакна се избори. Протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“ продолжуваат и утре.
| | веќе видена | слични

Мала измена во маршрутата, но не и нова. Во знак на денот на победата против фашизмот и денот на Европа, демонстрантите на протестот организиран од движењето „За заедничка Македонија“, денеска од пред Владата на Република Македонија, се упатија пред седиштето на Европската Унија во државава од каде ги упатија своите добро познати пораки.
| | веќе видена | слични

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот што го организира иницијативата „За заедничка Македонија“ и уште еднаш побараа отфрлање на тиранската платформа, зачувување на унитарниот карактер на државата и избори со кои, како што велат, ќе се реши оваа криза. Кумановци и вечерва се приклучија на маршот што го организира иницијативата „За заедничка Македонија“ и уште еднаш побараа отфрлање на тиранската платформа, зачувување на унитарниот карактер на државата и избори со кои, како што велат, ќе се реши оваа криза.Овој пат граѓаните маршираа од Соколанскиот парк, по што продолжија да се движат по централните градски улици и маршот го завршија пред платото на Центарот за култура, каде се обрати актерката Вера Ристевска. Таа рече дека граѓаните и покрај сите закани, против сите авети кои се создаваат од сите страни и надвор и внатре се наоѓаат пред долг пат и битка. Решението, како што истакна се избори.Протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“ продолжуваат и утре.
| | веќе видена | слични

Во секој момент се очекува да започне уште еден, 72-ри по ред протестен марш на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Голем број граѓани и денес, по 72-ри пат се собираат на булеварот пред објектот на Владата на РМ, со цел да го започнат маршот за зачувување на унитарноста и отфрлање на тиранската платформа, како и да изразат револт за незаконското, вонделовничко избирање на Талат Џафери за претседател на Собранието на републиката. Овој пат, по повод одбележувањето на Денот на ослободувањето од фашизмот и Денот на Европа, протестната поворка ќе се движи од објектот на Владата, по булеварот „Св.Климент Охридски“ до зградата во која е сместена мисијата на ЕУ, односно ЕУ Инфо Центарот. Преносот од протестот во живо можете да го следите на следниот линк:
| | веќе видена | слични

-Седумдесет и втори ден повторно на истото место пред Владата, меѓутоа денеска завршуваме пред канцеларијата на ЕУ бидејќи денеска е 9-ти мај денот на победата над фашизмот, а од пред некое време усвоен и како ден на Европа, епа чим го бараа за ден на Европа, ќе одиме пред преставниците на Македонија за да ги потсетиме на вредностите кои не ги застапуваат и не се борат за нив и затоа сме тука ние да ги потсетиме дека се уште има македонци кои се борат за своите правдини, изјави Богдан Илиевски член на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Преставници на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА поставија и свежо цвеќе пред споменикот на паднатите борци во народно ослободителната војна во чест на победата над фашизмот. Граѓаните овој пат од пред Владата ќе се упатат кон канцеларијата на ЕУ, а освен во Скопје масовни протести за поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА се одржуваат и во над 40 градови и села низ земјава.
| | веќе видена | слични

Поддржувачите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и денеска по 72-ри пат по ред во голем број излегоа на улиците низ главниот град за да ја дадат својата поддршка за единствена и унитарна Македонија. Поддржувачите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и денеска по 72-ри пат по ред во голем број излегоа на улиците низ главниот град за да ја дадат својата поддршка за единствена и унитарна Македонија.-Седумдесет и втори ден повторно на истото место пред Владата, меѓутоа денеска завршуваме пред канцеларијата на ЕУ бидејќи денеска е 9-ти мај денот на победата над фашизмот, а од пред некое време усвоен и како ден на Европа, епа чим го бараа за ден на Европа, ќе одиме пред преставниците на Македонија за да ги потсетиме на вредностите кои не ги застапуваат и не се борат за нив и затоа сме тука ние да ги потсетиме дека се уште има македонци кои се борат за своите правдини, изјави Богдан Илиевски член на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.Преставници на иницијативата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 169 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 110 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Слободен народ за слободна Македонија: „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повикува граѓаните по 67-ми пат заедно да чекорат по патеката на државноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: