Протести и во Алжир

5 копии

Околу 10.000 лица учествуваа на опозициски протест во алжирскиот град Бежаја, на кој беше побарана смена на режимот во Алжир. Протестот, организиран од опозицискиот Собир за култура и демократија, мина мирно и без инциденти. Изминатиов месец во Алжир имаше неколку масовни протести поради незадоволството на граѓаните од поскапувањето на некои од основните прехранбени продукти, меѓу кои и маслото и шеќерот. Во немирите загинаа пет лица, а околу 800 беа повредени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во синоќешниот протест на опозициската партија во Алжир учествуваа околу 10.000 луѓе, протетот се случи во источниот град Бежаја, на кој од страна на луѓето кој протестираа беше побарано да се смени режимот во Алжир. Протестот, организиран од опозицскиот Собир за култура и демократија (РЦД), мина мирно и без инциднети. Изминатиов месец во Алжир иомаше неколку масовни протести предизвикани поради незадоволството на граѓаните од поскапувањето на некои од основните прехрамбени продукти, меѓу кои и маслото и шеќерот. При овие немири загинаа пет лица, а околу 800 беа повредени. Протестите беа прекинати откако властите ветија дополнителна парична помош за населението и ги замразнаа цените на основните прехрамбени производи.
| | веќе видена | слични

Останато

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 186 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 100 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протести и во Алжир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: