„За заедничка Македонија“: Моќно ни чукаат срцата за Македонија! Една, единствена, наша – не ја даваме! (ВИДЕО)


3 копии

Граѓаните веќе 51 ден, денеска ќе биде денот број 52, како се на улиците за зачувување на унитарноста и суверенитетот на Република Македонија. Граѓанскaта иницијатива „За заедничка Македонија“ ги повикува сите граѓани, секој ден во 17 часот да дојдат пред владата на Република Македонија. Тие порачуваат дека граѓаните не сакаат двојазична и бинационална држава, како и дека нема да дозволат федерализација на државата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нови избори за излез од политичката криза во Македонија, побараа вечерва граѓаните од иницијативата "За заедничка Македонија" на протестот во Струмица. Според нов, тоа е излезот од моменталната ситуација -Политичарите се повикуваат на народот, но ете сега не не слушаат особено оние кои заговараат тиранска платформа. Но, нема да им помине. Колку понеделници поминаа, но влада уште нема и нема ни да има. Ние народот сме подготвени да одиме до крај додека не ја отфрлат платформата која води до поделби меѓу граѓаните, рече Весна Стојанова. Додаде дека најголема поделба имало во 2001 кога дошло и до Рамковниот договор. -Со него се затвори прашањето за правата на Албанците. Тие не се привилегирани. Во Македонија има и други етнички заедници кои имаат свои права, рече Стојанова. Граѓаните потоа од плоштадот „Гоце Делчев", одржаа мирен протест низ централното градско подрачје.
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжуваат масовните протести  „За заедничка Македонија“. Граѓаните по 57 пат, маршираа низ улиците на повеќе градови низ земјата. Протестот во Скопје го следи Михаела Димовска. Иницијаторите  од „За заедничка Македонија“бараат од политичките партии согласност за нови избори. Во видеото погледнете го целиот извештај.
| | веќе видена | слични
6 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" и вечерва низ улиците на Кочани одржа мирен протестен маршКочанчани како и досега мирно протестираа движејќи се низ централното градско подрачје, низ улиците на градиот покрај Кочанска река. Протестот заврши во градскиот парк пред спомненикот на Никола Карев, каде што пред присутните зборуваше Ванчо Богоев.Во своето обраќање, тој истакна дека и вечерашниот протест е со единствена цел да се одбрани македонскиот идентитет. Токму затоа, рече Богоев, народот застана обединет во одбраната на земјата во одбрана на нејзината унитарност.– Нашиот македонски идентитет не е за продажба и нема да дозволиме менување на името, јазикот, химната, знамето, истакна Богоев.Учесниците на протестниот марш и вечерва својата голема поддршка на иницијативата „За зедничка Македонија" ја искажаа со пароли, македонски знамиња и со интонирање на македонската химна. За утре е закажан нов протестен марш во Кочани.
| | веќе видена | слични
7 копии

Протестен марш и вечерва се одржа во Кавадарци, од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија", која се залага за неприфаќање на платформата од Тирана и зачувување на унитарноста на државатаПред присутните говореше Гоце Ефремовски, претседател на граѓанското здружение „Древни Македонци" од Кавадарци. Тој меѓу другото повика да се отфрли тиранската платформа.– Денес е време на разумот, од Македонецот се бара срце, да се надмине партиското и да се биде активен креатор на сопствената иднина и судбина, истакна Ефремовски.Тој побара обединување и порача дека партиите, лидерите и владите се минливи и со рок на траење, според него државата е таа зад која сите ние треба да застанеме.-Како што нашите предци несебично се жртвувале за нас, така и ние треба за идните генерации да покажеме и докажеме љубов кон татковината, нагласи Ефремовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

-Политичарите се повикуваат на народот, но ете сега не не слушаат особено оние кои заговараат тиранска платформа. Но, нема да им помине. Колку понеделници поминаа, но влада уште нема и нема ни да има. Ние народот сме подготвени да одиме до крај додека не ја отфрлат платформата која води до поделби меѓу граѓаните, рече Весна Стојанова. Додаде дека најголема поделба имало во 2001 кога дошло и до Рамковниот договор. -Со него се затвори прашањето за правата на Албанците. Тие не се привилегирани. Во Македонија има и други етнички заедници кои имаат свои права, рече Стојанова. Граѓаните потоа од плоштадот „Гоце Делчев”, одржаа мирен протест низ централното градско подрачје.
| | веќе видена | слични

Пред присутните говореше Гоце Ефремовски, претседател на граѓанското здружение „Древни Македонци” од Кавадарци. Тој меѓу другото повика да се отфрли тиранската платформа. – Денес е време на разумот, од Македонецот се бара срце, да се надмине партиското и да се биде активен креатор на сопствената иднина и судбина, истакна Ефремовски. Тој побара обединување и порача дека партиите, лидерите и владите се минливи и со рок на траење, според него државата е таа зад која сите ние треба да застанеме. -Како што нашите предци несебично се жртвувале за нас, така и ние треба за идните генерации да покажеме и докажеме љубов кон татковината, нагласи Ефремовски.
| | веќе видена | слични

Денес 57 ми дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт против Тиранската платформа. Граѓаните од иницијативата „ За заедничка Македонија“ преку мирни протессти на улица јасно и гласно бараат отвфрлување на албанската платформа, бидејки сметаат дека со неа дирекно се удира во темелите на државата. Во Охрид и денес протестот започнува во 19 ч од понзтаиот „Мини маркет“ до плоштад.
| | веќе видена | слични
4 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва одржа протестен марш во Кавадарци. Пред присутните на градскиот плоштад говореше актерката Милица Гочевска. Во своето обраќање, таа рече дека повторно протестираат со единствена цел, да го одбранат македонскиот идентитет. – Народот обединето застана во одбрана на сите оние нешта кои се свети за нас. Името, јазикот, химната и знамето. Нашиот идентитет не е за продажба, нагласи Гочевска. Кавадарчани како и досега, мирно протестираа движејќи се низ централното градско подрачје, по улицата „Илинденска”. Протестот стартуваше од пред новоизградената црква „Света Петка” во новиот центар и продолжи до плоштадот, пред општинската зграда. Приврзаниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со македонски знамиња, државната химна и револуционерни патриотски песни, ги повторија барањата од кои нема да отстапат, се додека не се исполнат.
| | веќе видена | слични

– Народот обединето застана во одбрана на сите оние нешта кои се свети за нас. Името, јазикот, химната и знамето. Нашиот идентитет не е за продажба, нагласи Гочевска. Кавадарчани како и досега, мирно протестираа движејќи се низ централното градско подрачје, по улицата „Илинденска”. Протестот стартуваше од пред новоизградената црква „Света Петка” во новиот центар и продолжи до плоштадот, пред општинската зграда. Приврзаниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со македонски знамиња, државната химна и револуционерни патриотски песни, ги повторија барањата од кои нема да отстапат, се додека не се исполнат.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 60 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 60 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„За заедничка Македонија“: Моќно ни чукаат срцата за Македонија! Една, единствена, наша – не ја даваме! (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: