И УЈП ќе се вклучи во истрагата против лидерот на ОМ; Љубе Бошкоски

Од Манистерството за внатрешни работи (МВР) велат дека истражниот судија треба да одлучи за проширување на истрагата за случајот во кој лидерот на опзоициската Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски беше приведен и осомничен за нелегално финансирање на изброната кампања До овој момент друго лице освен лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски не е опфатено со кривичната пријава, велат од МВР иако на снимките од апсењето на Бошкоски се гледа уште едно лице, со лисици на рацете. За евентуално проширување на истрагата треба да одлучи Истражниот судија, велат од МВР. „Целокупните сознанија што ги имавме при оперативната обработка којашто беше отворена под името „Кампања“ беше насочена токму кон осомничениот, бидејќи сите сознанија водеа кон него. Пријава до овој момент е поднесена само против едно лице. Дали ќе има натамошно проширување на истрагата за „Кампања“ ќе одлучи истражниот судија. И инволвирањето на Управата за јавни приходи ќе зависи од истражниот судија. Ја информиравме Управата за јавни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје - Обединети за Македонија ја прашуваат власта, како е можно да поднесеме финансиски извештај кога единствениот потписник- претседателот на партијата, е брутално лишен од слобода и тоа, токму на денот кога партијата требаше да го поднесе извештајот, изјави денеска, Наталија Ивчева-член на претседателство на ОМ. - Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот, без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски , да обезбедат потпис на извештајот слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него, рече Ивчева. - Воедно сакаме да ја информираме јавноста дека жалбата која ја поднесе адвокатот на нашиот лидер Бошкоски да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност нашиот претседател да побегнел од државата и да го повторел делото. НИЕ, Обединети за Македонија остануваме црвсто на ставот дека се работи за политички монтиран процес и за киднапирање, нагласуваме дека ќе ги употребиме сите механизми за да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обединети за Македонија за в недела пред министерството за правда повикаа на мирен протест против бруталноста на власта и монтираните политички процеси. Тврдат дека процесот против Љубе Бошкоски има за цел се замолчи нивниот лидер. Обединети не го поднеле финансискиот извештај за изборната кампања бидејќи единствениот потписник е зад решетки. „Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски, да обезбедат потпис на извештајот, слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него. Ги повикуваме сите граѓани, во недела, во 17 часот, пред министерството за правда, на мирен протест да го искажат своето незадоволство против бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права. - Протест којшто ќе заврши пред Судска палата“, изјави Наталија Ивчева, ОМ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Партијата на Љубе Бошкоски, Обединети за Македонија (ОМ) за во недела попладне повика на протест пред Министерството за правда, поради незадоволството, од како што велат, бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права Остануваат на ставот дека притворањето на Љубе Бошкоски е политички монтиран процес чија главна цел била негово замолчување. „Жалбата која ја поднесе адвокатот на нашиот лидер, тој да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност нашиот претседател да побегнел од државата и да го повторел делото“, изјави Наталија Ивчева , член на претседателството на партијата. Според нивните информации припадниците на полицијата што го реализирале апсењето биле експресно наградени. „Ја прашуваме Г ордана Јанкулоска дали поголем приоритет и’ беше да ги награди своите партиски послушници, отколку да го изведе пред истражен судија полицаецот убиец на 22-годишното момче на денот на изборите. Воедно ја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Жалбата за замена на притворот на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски со куќен притвор е одбиена, потврдуваат од Основниот суд 1 Адвокатот на поранешнито минситер за внатрешни рабопти Љубе Бошкоски , исто така порано прв човек на МВР Љубомир Михајловски – Џанго во вторникот попладне ја поднеле жалбата. Според партијата Обединети за Македонија жалбата биле неосновано одбиена. Судските власти, според партијата, сметале дека постои можност Бошкоски да побегне од државата и да го повтори делото. Бошкоски беше уапсен во понеделникот под сомнение за незаконско финансирање на кампањата и злоупотреба на службената положба, како претседател на партијата. Одреден му е триесетдневен притвор и моментално се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Политичката партија Обединети за Македонија денеска на прес-конференција информира дека останува на ставот оти во врска со приведувањето на партискиот лидер Љубе Бошкоски се работи за политички монтиран процес и оти ќе ги употребат сите механизми за да докажат дека единствен мотив на власта бил тој да се замолчи. - Ние имаме информации дека припадниците на полицијата кои го реализираа монтираното апсење се експресно наградени за тоа, вели Наталија Ивчева, член на претседателството на ОМ. Од Обединети за Македонија за в недела пред Министерството за правда најавија мирен протест за да го искажат своето незадоволство против власта.
| | веќе видена | слични

Обединети за Македонија, партијата на Љубе Бошковски, кој ден по изборите беше уапсен и притворен во истражниот затвор „Шутка“остануваат на ставот дека се работи за политички монтиран случај и киднапирање, а единствен мотив на власта според нив беше да го замолчи и уништи првиот човек на ОМ, обвинуваат од партијата. Во недела во 17 часот симпатизерите и членовите на ОМ организираат мирен протест пред министерството за правда да го искажата своето незадоволство против бруталноста на власта, монтираните политички процеси и основните човекови права. Тие ја прашуваат власта, како е можно да поднесат финансиски извештај кога единствениот потписник- претседателот на партијата, е брутално лишен од слобода и тоа, токму на денот кога партијата требаше да го поднесе извештајот. - Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот, без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски, да обезбедат потпис на извештајот слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него. Воедно ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 9 јуни – Од Обединети за Македонија повикаа на мирен протест во недела во 17 часот пред Министерството за правда, сите граѓани да го искажеле своето незадоволство против бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права. Обединети за Македонија ја прашуваат власта, како е можно да поднесат финансиски извештај кога единствениот потписник - претседателот на партијата, е лишен од слобода и тоа, токму на денот кога партијата требаше да го поднесе извештајот. „Обединети за Македонија можат да го поднесат извештајот, без потпис. Доколку надлежните можат да дојдат до Бошкоски, да обезбедат потпис на извештајот слободно нека го сторат тоа, бидејќи нам ни е забранет секаков контакт со него“, рече Наталија Ивчева, член на претседателството на партијата. Од Обединети се пожалија дека жалбата која ја поднесе адвокатот на Бошкоски да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност претседател на ОМ да побегне од ...
| | веќе видена | слични

Одбраната на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, се уште ги нема добиено доказите врз основа на кои тој се товари за злоупотреба на средства за финансирање на кампања и злоупотреба на службената положба. Адвокатот на Бошкоски, Љубомир Михајловски Џанго, очекува најдоцна денес судот да му ги претстави доказите предложени од страна на обвинителството. “Се уште ја чекаме и одлуката по однос на жалбата која ја поднесовме за укинување на мерката притвор“, изјави Михајловски. На Бошкоски му беше одредена мерка притвор во траење од 30 дена поради опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото. Иако од МВР се уште не откриваат кое било лицето што му ги предало 100-те илјади евра со кои Бошкоски беше фатен во понеделникот, потврдуват дека имаат доказен материјал на кој се гледа примопредавањето на кесата во која се наоѓале парите. “МВР ќе ја прошири истрагата доколку тоа од нас го побара истражниот судија. Засега во акцијата “Кампања“ кривична пријава има само против едно ...
| | веќе видена | слични

Ќе остане ли лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, во притворот во Шутка или ќе се брани од слобода, ќе се знае најдоцна до денес. Тоа ќе зависи од одлуката на истражниот судија од скопскиот Кривичен суд, Марјан Колишевски, кој треба да се изјасни по жалбата на одбраната на ексминистерот за полиција, кој побара укинување на притворот. Адвокатот на Бошкоски, Љубомир Михајловски, смета дека не се исполнети трите услови за одредување притворската мерка и затоа бара неговиот клиент да се брани од слобода. „Бошкоски нема да избега од државата бидејќи тука живее и има семејство. И покрај тоа што има двојно државјанство, како гаранција ги понудивме неговиот македонски и хрватски пасош. Нема да влијае врз сведоците бидејќи такви нема, а нема шанси да го повтори делото бидејќи изборите се веќе завршени“, потенцира Михајловски. Адвокатот не сака да прејудицира каква ќе биде одлуката на Судот, но потврдува дека се' уште немаат добиено покана за увид во доказниот материјал, што е обезбеден при апсењето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 160 | | | веќе видена

Извици, скандирања, наздравување од граѓаните кои беа собрани над Плоштадот пред британскиот Парламент откако стана јасно дека внатре беше одбиен договорот за ...
сите 197 | | | веќе видена

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. 4 шолји од 2 дл брашно 2 лажици шеќер ...
сите 72 | | | веќе видена

Пред да започне вакцинацијата против мали сипаници на децата и по скопските училишта в понеделник, на родителите прво ќе им биде одржана лекција за важноста на ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И УЈП ќе се вклучи во истрагата против лидерот на ОМ; Љубе Бошкоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: