Што треба да барате кога купувате нов лаптоп?


Како што технологијата оди напред со вртоглава брзина, тоа го прави купувањето на нова технологија сѐ почеста активност. Поради тоа треба да знаете што точно треба да барате, посебно кога купувате лаптоп лично за себе.. Најголемиот проблем кој се јавува при купување на нов лаптоп е лошиот дисплеј, кој може навистина да ви го уништи корисничкото искуство. Баш заради таа причина, треба многу да внимавате на деталите кога купувате нов лаптоп. Навикнати сме да бараме врвни перформанси од телевизорите, но кога купуваме нов лаптоп не обрнуваме доволно внимание на тоа. Старите компјутери имаа дисплеј со ниска резолуција и често се случува работите кои се наоѓаат на екранот да бидат матни и да се гледаат многу тешко. Со оглед на тоа дека висококвалитетен дисплеј е достапен дури и со оние поевтините лаптопи, препорачуваме да внимавете што одбирате и да се фокусирате на некој лаптоп кој има добар (или повеќе од добар) екран. High Definition Зборовите кои треба да ги барате се High Definition (HD) или уште подобро Full ...
| | веќе видена | слични

Дел го претстави новиот XPS 13 се чини без воопшто да има намера да го направи ова. Чилеанската гранка на компанијата се пофали со новиот иновативен изглед на XPS 13, пренесе Tom’s Hardware. Лаптопот на Dell и досега беше еден од најубавите, а секако и најдобри Windows лаптопи. Новиот хибриден 2-во-1 уред доаѓа со 8 генерација Intel Y процесор. Секако има неколку модели со повеќе различни процесори, а основните модели доаѓаат и со претходната 7 генерација. Според листата на сајтот на Dell моделот доаѓа со: Intel Core i5-7Y54, Intel Core i7-7Y75, Intel Core i5-7Y57, Intel Core i5-8200Y и Intel Core i7-8500Y. Последните два процесори се оние од последната, осма генерација. Најверојатно она што најлесно се забележува, а и најубавиот дел од уредот е супер-тенката рамка околу дисплејот. InfinityEdge технологијата на Dell не се користи прв пат и во досегашните модели изгледаше навистина фантастично. Повеќе и точни податоци очекуваме наскоро. Секако XPS останува еден од најдобрите Windows 10 уреди.
| | веќе видена | слични

Apple минатата недела ја претстави нова генерација од нивните MacBook Pro лаптоп компјутери наменети во главно за професионалците. Овие нови компјутери доаѓаат со значително подобрување во перформансите, нови Intel процесори, брзи SSD дискови, повеќе RAM меморија и подобрен екран. Она што дополнително го забележаа дечките од iFixit кои во нивниот познат стил го расклопија новиот MacBook Pro, е мала заштитна фолија од силикон околу механизмот на секое копче од тастатурата. Она што се истакнува е дека од Apple не кажаа дека ова е направено со цел да не се јавуваат проблеми со прашина на тастатурата, што според информациите е нешто не ретко е проблем за корисниците. Наместо тоа, новата тастатура се промовира како многу потивка од претходните генерации, а реално тоа може да е резултат на новиот силиконски слој. Сепак, од iFixit веруваат дека од Apple не сакаат да го истакнат и со тоа „признаат“ проблемот со тастатурата, па новиот додаток под секое копче е решение за истиот, иако тоа не се промовира. Од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Apple" ги претстави новите „MacBook Pro" преносни компјутери. Обновените 13-инчни и 15-инчни модели на допир. Додека тие се со неизразени промени во нивниот изглед, тие можат да се пофалат со ажурирани чипсетови и потивка тастатура.Преносните компјутери се опремени со 6-core процесори „Intel Core" 8-ма генерација, до 32 GB RAM меморија и до 4 TB внатрешен простор за складирање, екрани „True Tone", чипови „Apple T2", потивки тастатури од третата генерација итн.„Apple" веќе ја започна продажбата на моделите во некои региони низ целиот свет.Обновениот 13-инчен „MacBook Pro" се нуди по цена од 1.799 долари, а 15-инчниот модел чини 2.399 долари.
| | веќе видена | слични

Apple минатата недела претстави нова генерација од нивниот MacBook Pro со Touch Bar кој доаѓа во две големини, односно со 13 и 15 инчен екран. Главната новина којашто од Apple ја истакнуваат, а може да се прочита и од повеќе страни кои ги следат активно производите од компанијата, е значителното подобрување на перформансите на овие уреди наменети за професионалците. Како што кажува и самата наставка на името на MacBook, односно Pro, укажува дека овие уреди не се наменети за обичниот корисник на којшто реално и не му требаат толку големи ресурси. Овие уреди се популарни веќе одамна кај корисниците кои работат со анимација, видео едитинг и слични активности кои реално бараат прилично силна машина. Соодветно на тоа се и цените на MacBook Pro уреди, но годините покажале дека тие се оправдани и тие што зависат од сериозна и стабилна машина, знаат зошто ги даваат тие пари за Apple производ. Од Apple истакнуваат дека новите MacBook Pro имаат дури 70% подобри перформанси кај 15 инчниот модел, кои кај 13-ката одат и ...
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што треба да барате кога купувате нов лаптоп?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: