Раиконен најбрз на квалификациите за Големата награда на Монако

Монте Карло – Возачот на „Ферари“, Кими Раиконен, беше најбрз на денешните квалификации што се возеа за Големата награда на Монако низ улиците на Монте Карло. Ова за Раиконен е прва пол позиција по девет години или вкупно 17.та во кариерата. Веднаш до него во првиот ред ќе биде неговиот клупски колега Себастијан Фетел, кој имаше заостанување од 0.043 секунди, а третопласиран е Валтери Ботас од Мерцедес со 0.045 секунди. Клупскиот колега на Ботас, Луис Хамилтон имаше проблеми со болидот и го освои 13.то место во квалификациите. Во вториот ред заедно со Ботас ќе биде Макс Ферстапен со болидот на Ред Бул, додека неговиот клупски колега Даниел Рикардо е петтопласиран. Во пресрет на утрешната трка Фетел (104) има шест поени повеќе од Хамилтон (98). Стартот на трката е утре во 14 часот.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот тим направи контроверзна одлука да го внесе лидерот на трката Кими Раиконен во боксот пред Фетел, по што Германецот изби на првото место. Раиконен беше очигледно разочаран на подиумот, уште повеќе подгревајќи ги шпекулациите дека не е задоволен од тимската наредба. „Го сфаќам разочарувањето на Кими, посебно бидејќи имаше голем викенд. Но, Фетел имаше чиста победа. Тоа ме потсети на финалето на Ролан Гарос - кога еден ќе победи, другиот е несреќен. Но, се беше одлучено на патеката“, вели Алези. Со него се согласи и четирикратниот светски шампион, Алан Прост. „Не знаевме како Ферари ќе реагираат во Монако, но сега го имаме одговорот - Ферари се добри насекаде. Имаат одлична шасија и двајца одлични возачи. Не верувам дека има број 1 во тимот“, вели Прост.
| | веќе видена | слични

Тото Волф, шефот на тимот на Мерцедес, е убеден дека победата на Себастијан Фетел во Гран При на Монако оваа недела не беше во режија на тимот на Ферари. Себастијан успеа да помине пред својот тимски колега Кими Раиконен, откако мораше да почека финецот да влезе прв во боксот за промена на гумите. Четирикратниот светски шампион сепак направи два најбрзи кругови со доста стари гуми и успеа да си отвори предност точно колку да се врати на улиците на Кнежевството пред Кими. Така Себ победи и ја зголеми предноста пред вториот на табелата кај пилотите, Луис Хамилтон на 25 поени. “Ферари логично постапија, прв Раиконен во боксот за нови гуми. Тој ја водеше колоната и тие ја запазија етиката на овој начин. Убеден сум дека тие не режираа ништо, бидејќи можеше да го сторат тоа во сосема поинаков начин. Фетел направи голема работа во дват акруга со стари гуми”, убеден е Тото Волф.
| | веќе видена | слични

Себастијан Ветел (прво место) После трката Себастијан изјави дека бил изненаден со брзото темпо во круговите пред заминување во бокс. “Не беше планирано на ваков начин да го поминам Кими. Не ни можевме такво нешто да планираме. Монако е Монако. Она што беше битно на почетокот, да направиме разлика го остваривме. После тоа Ботас имаше доста добро темпо, а ние се мачевме. Во тој момент се створи простор и време да заминам во бокс. Ботас замина прв, Кими одма одговори, а јас знав дека имам предност пред Мерцедес и немаше што да изгубам. Дадов се од себе и после неколку кругови бев изненаден кога видов колкава предност сум направил. После враќањето на патеката можев да ја контролирам трката. Во финишот на трката сите се мачевме со топлината на пневматиците заради безбедносното возило. Тимот направи фантастична работа во текот на целиот викенд и им честитам и благодарам“ – изјави Фетел. Кими Раиконен (второ место) И покрај второто место Финецот на беше задоволен баш со пласманот. Ја поведе трката, но во ...
| | веќе видена | слични

Трикратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, по шестата трка сезонава, која се возеше во Монако, а на која победи Себастијан Фетел, изјави дека италијанскиот тим Ферари го форсира Германецот во однос на вториот возач Kими Раиконен. Ова беше трета победа сезонава за четирикратниот првак Фетел, кој сезонава е и лидер во Ф1-трките. - Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оствари најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот што заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука - изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во бокс. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање. Хамилтон беше седмопласиран во Монте Kарло.
| | веќе видена | слични
8 копии

Британецот Луис Хамилтон по трката во Монако на која победи Себастијан Фетел изјави дека италијанскиот тим Ферари го форсира Германецот во однос на вториот возач Кими Раиконен - Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оставри најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот кој заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука, изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во „бокс“. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање.
| | веќе видена | слични

Вчерашната трка во Монако повторно ги отвори дилемите дали Ферари повторно се враќа на вечната дилема за двојни аршини и наредби на трките. Сомнително е како тоа Кими Раиконен по добриот старт на почетокот од трката, беше лагоден напред и направи солидна разлика во однос на Фетел во првите десетина круга, а тоа подоцна почна да се топи, и за преку боксовите, Фетел и Кими ги променат местата на врвот. Себастијан Фетел со неколку извозени најбрзи кругови пред да влезе во бокс, успеа некако да ја стори разликата во однос на Финецот, и со првото влегување во боксот да избие на првата позиција, која ја задржа до крајот на трката. Стручнаците од Ф1, сметаат дека ова е јасна индикација дека во Ферари повторно работи на старата стратегија за фаворизирање на еден возач, а тој во овој случај е подобро рангираниот, Себастијан Фетел. Кими Раиконен очигледно не беше задоволен со 2. позиција на крајот, а по трката го изјави следното; „ Немам навистина што да кажам. Втората позиција не е претерано добра, но и тоа се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Целосно ми е јасно дека Ферари вложува максимален труд Фетел да оставри најдобар резултат. Многу е тешко на оваа патека возачот кој заостанува да го престигне водечкиот, освен ако тоа не е тимска одлука, изјави Хамилтон. Трката во Монако од пол-позицијата ја почна Раиконен, но тимскиот колега Фетел го помина откако Финецот отиде во „бокс“. Од Ферари негираа дека се работи за однапред разработена тактика, а Фетел нагласи дека немало тимски наредби за пропуштање. /МИА
| | веќе видена | слични
5 копии

Себастијан Фетел победи на трката за Големата награда на Монако, која во неделата се возеше во Монте Карло. Германецот на Ферари му ја донесе првата победа на најпрестижната трка во шампионатот на Формула 1 по 2001 година. Фетел предвидените 78 кругови ги мина со време 1:44:44.340 часа. Тимската стратегија го реши прашањето на победникот и го одреди пласманот на здодевната трка во Монте Карло. Се што беше интересно се случуваше помеѓу 35 и 48 круг кога возачите влегуваа во боксовите и ги менуваа пневматиците. Кими Раиконен кој ја започна трката од пол позицијата, прв ги посети своите механичари, Фетел остана на патеката четити кругови повеќе од тимскиот колега и од боксот излезе како лидер на трката. Стратегијата му донесе место на подиумот и на Даниел Рикардо од Ред Бул, кој имаше слична стратегија како и Фетел. Австралиецот стартуваше како петти, а на крајот заврши на третото место. Во 60 круг на патеката излезе безбедносното возило, откако по контактот со Батон се преврте боолидот на Паскал Верлејн. Од ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон мораше да се задоволи со седмата позиција на трката за ГН на Монако, со што разликата на лидерот и денешен победник, Себастијан Фетел стигна до 25 бода. По трката Британецот го коментираше начинот на кој Фетел успеа да го мине својот клупски колега Кими Раиконен, нешто што според него јасно укажува на тоа дека Ферари има возач број еден кој ќе биде фаворизиран во продолжение од сезоната. – Веќе е јасно дека Ферари избра свој прв возач и прават се за Фетел да освои што повеќе бодови. Тешко е на ваква трка да се претекне водечкиот болид, освен ако тимот не реши така. Што се однесува до Мерцедес, не сум зборувал со тимот на оваа тема и не очекувам да има такво решение. Валтери (Ботас) вози одлично и не гледам причина некој да биде фаворизиран, – изјавил Хамилтон.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 362 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 109 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 100 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раиконен најбрз на квалификациите за Големата награда на Монако

Од:
До кого (е-маил):
Порака: