Нема Windows 10 Mobile надградба за уредите со 512MB RAM

После повеќе месеци на одложување и неколку неофицијални информации кои само ги подгреваа надежите на корисниците, Windows 10 Mobile конечно стана достапен од пред два дена, поточно четврток 17-ти март. Иако при првата најава на оперативниот систем лани, Microsoft ветуваше дека сите достапни Lumia уреди кои работат на Windows Phone 8.1 ќе можат да ги надградат на 10-ка, сепак со тек на време стана јасно дека тоа нема да биде баш така. Официјално, потврдено преку Twitter профилот на Windows Insider програмата, надградбата на Windows 10 Mobile нема да ја добијат уредите кои работат на 512MB RAM, односно корисниците ќе мора да имаат уред со минимум 1GB RAM за да можат да ја инсталираат надградбата. @coreyd_0512 We do not have plans to put W10M on devices with 512 MB ^TJ — Windows Insider (@windowsinsider) March 17, 2016 Причина за ова е искуството од тестирањето на 10-ката кај овие уреди и фидбекот добиен од корисниците дека функционирањето не е на задоволително ниво. Ова ги остава корисниците на овие уреди да ...
| | веќе видена | слични

Баг во Линукс кернелот којшто беше откриен пред 2 години, односно во април 2014, денес прави проблеми на Android оперативниот систем кој работи на основа на овој кернел. Багот во кернелот е „закрпен“ во 2014, а е означен како сигурносен пропуст во февруари 2015 година, со што поновите верзии доаѓаат без потенцијална закана од пропустот. Пропустот којшто е откриен овозможува добивање на „root“ пристап до уредот, односно пристап со повисоки привилегии како што би имал администраторот, со што може да се искористи за инсталирање на малициозен софтвер и слично. Android кернелот којшто е направен врз основа на Linux, ги нема имплементирано најновите верзии, па овој оперативен систем остана отворен на злоупотреба на пропустот до пред извесен период. Од Google веќе имаат издадено закрпа за пропустот за верзиите 3.4, 3.10 и 3.14 која е пуштена на AOSP, а верзиите 3,18 и понови не се подложни на овој пропуст. Според информациите, пропустот бил искористен од апликација која е достапна и на Android Play продавницата. ...
| | веќе видена | слични

Google продолжува со тргањето на функции од нивниот Chrome интернет прелистувач, како што и тие истакнуваат, со цел подобрување на перформансите и корисничкото искуство. За да се постигне оваа цел, тие ги тргаат функциите од прелистувачот коишто се многу малку користени од страна на корисниците, па се доаѓа до заклучокот дека непотребно се достапни. Од Google Chrome веќе е тргнат центарот за известувања (поддршката за известувања останува) којшто исто така многу ретко бил користен од корисниците. Наредна функција која од Google најавија дека веќе нема да биде дел од поновите верзии од Chrome е „стартувачот за апликации“, односно Chrome App Launcher. Оваа функција исто така според Google е многу малку користена, па веќе нема потреба да биде дел од кодот на прелистувачот. Доколку не сте запознаени, стартувачот за апликации се појавува како посебна икона на таскбарот на оперативниот систем, а игра улога на нешто слично на старт мени, наменето за стартување на инсталираните Chrome апликации. Статистиките на ...
| | веќе видена | слични

Во јануари оваа година Microsoft најави дека корисниците на најновите Skylake процесори од Intel ќе мора да ги надградат своите компјутери на Windows 10 до 17-ти јули 2017, по што веќе нема да добиваат надградби, освен основните „критични“. Ова се разбира важи за корисниците на се’ уште поддржаните верзии од Windows, а тие се Windows 7 и Windows 8.1. За поновите процесори коишто ќе излезат оваа година, поддршката ќе биде директно само за Windows 10 системите. Сепак, поради жалби од корисниците, поточно од тие од компаниите, Microsoft реши да го продолжи рокот за плус уште една година, па тој сега е до 17-ти јули 2018. Со ова корисниците ќе имаат дополнителна година да го испланираат нивното префрлување на Windows 10, се разбира за тие кои воопшто тоа го планираат. Доколку решат да останат на постарите верзии од Windows ќе добиваат само сигурносни надградби до крајот на официјалната поддршка за конкретната верзија од оперативниот систем. За Windows 7 тоа е 14-ти јануари 2020, додека за Windows 8.1 е до 10-ти ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 488 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 318 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема Windows 10 Mobile надградба за уредите со 512MB RAM

Од:
До кого (е-маил):
Порака: