Северноирките добија право на бесплатен абортус во Англија

7 копии

– Жените од Северна Ирска во иднина ќе може да ги користат болниците на државното здравство во Англија за бесплатен прекин на бременоста, соопшти синоќа британската Влада. Северноирките кои поради конзеративните закони во Северна Ирска, многу потешко може да дојдат до правото на абортус и досега патуваа во Англија за да ја извршат целата постапка, но за тоа мораа да платат по најмлаку 1.400 фунти. Одлуката за ослободување од платен абортус во англиските здравствени установи е донесена по синоќешното гласање во британсккиот Парламент за амандманот што го поднесоа опозициските лабуристи, а зад кои застанаа 50 пратеници од сите парламентарни партии. Ваквата процедура беше спроведена по итна постапка, поради стравот дека законската измена може да биде блокирана од пратениците на северноирската ултраконзервативна Демократска унионистичка партија (ДУП), кои склучија договор со ториевците на Тереза Меј за поддршка на нејзината малцинска Влада во Парламентот. Владата во Северна Ирска, која ја предводи ДУП, не ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Преговорите меѓу Демократската унионистичка партија (ДУП) и Шин Феин за формирање заедничка влада во Северна Ирска повторно пропаднаа. Британскиот министер за Северна Ирска, Џејмс Брокеншир, кој претходно двапати постави краен рок за формирање извршна власт во покраината, заканувајќи се со воведување директна управа од Лондон, рече дека преговорите ќе продолжат. „Прашањата околу кои се спорат двете партии бараат повеќе време за решавање“, изјави Брокеншир. И лидерот на ДУП, Арлен Фостер, се согласува дека треба уште време за надминување на разликите. Лидерот на Шин Феин за Северна Ирска, Мишел О’Нил, за неуспехот да се постигне согласност околу формирањето влада, ја обвини владата во Лондон и премиерката Тереза Меј. Северна Ирска е без функционална влада од јануари, кога се растури заедничката влада на ДУП и Шин Феин, по оставката на тогашниот заменик прв министер Мартин Мекгинис, кој во меѓувреме почина. Неговата оставка предизвика паѓање на владата и одржување вонредни избори, по кои ДУП остана партија со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Преговорите меѓу Демократската унионистичка партија (ДУП) и Шин Феин, околу формирањето заедничка влада во Северна Ирска, одново пропаднаа без изгледи дека е можно брзо излегување од политичката криза. Британскиот министер за Северна Ирска, Џејмс Брокеншир кој претходно на двапати постави краен рок за формирање извршна власт во покраината, заканувајќи се со воведување директна управа од Лондон, навести дека рзговорите ќе продолжат и во текот на летните месеци. - Прашањата околу кои се спорат двете партии, бараат повеќе време за разрешување, изјави вечерва Брокеншир. Лидерот на ДУП Арлен Фостер се согласува дека треба уште време за надминување на разликите, согласувајќи се со продолжување на дијалогот во текот на летото. Лидерот на Шин Феин за Северна Ирска, Мишел О’Нил, меѓутоа, за неуспехот да се постигне согласност околу формирањето влада, ја обвини владата во Лондон и премиерот Тереза Меј. - Неуспехот и на овие преговори е директна последица на договорот што ДУП го има направено со ториевците, за ...
| | веќе видена | слични

 Дали поради брзиот начин на живот или сепак недоволната грижа за телото, денес спонтаните абортуси се чести. Токму затоа, честа е и потребата отворено да се зборува за нив. Овие 10 силни ѕвезди, жени и мајки, јавно признале дека во одреден период од животот и тие морале да поминат преку загубата наречена спонтан абортус: Пинк Гвинет Полтроу Бијонсе Кортни Кокс Никол Кидман Мараја Кери Селин Дион Шерон Стоун Софија Лорен Викторија Бекам
| | веќе видена | слични

Поголем дел од англиските пратеници во парламентот го поддржаа предлогот на Лабуристичката партија – жените од Северна Ирска да добијат бесплатен абортус во Англија, за што во моментов мораат да плататПоголем дел од англиските пратеници во парламентот го поддржаа предлогот на Лабуристичката партија – жените од Северна Ирска да добијат бесплатен абортус во Англија, за што во моментов мораат да платат.Законите за абортус во Северна Ирска се многу построги за разлика од другите земји од Велика Британија.Абортусите се дозволени во Северна Ирска, само ако животот на жената е изложен на ризик или ако постои постојан или сериозен ризик за нејзиното физичко или ментално здравје.Силувањето, инцестот и фаталните абнормалности на фетусот не се околности во кои тие можат да се вршат законски.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Северноирките добија право на бесплатен абортус во Англија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: