Пронајдено украденото срце на богата француска кралица

6 копии

Француската полиција го пронајде украденото балсамирано срце на кралицата Ан од Бретања која живеела во 16. век. Археолошкиот артефакт кој минатата недела беше украден од Музејот на Нант, е најден во градот Сен Назер на западот на земјата. Срцето било сместено во златно ковчеже, коешто заедно со други украдени предмети, како што се претпоставува, требало да бидат претопени поради златото. Ан од Бретања е единствена жена која двапати била крунисана за кралица во Франција. Кралицата се прво се омажила за Шарл Осми во 1491 година, а потоа, во 1498 година и за неговиот роднина Луј Дванаесетти. Важела за една од најбогатите жени во Европа.
| | веќе видена | слични

Француската полиција го пронашла украденото балсамирано срце на француската кралица Ана од Бретање на западот од земјата. Полицијата го пронашла срцето во златно ковчеже, кое минатата недела е украден од Музејот во Нант, пренесува Би-Би-Си. Ковчегот бил пронајден заедно со други украдени предмети, а се стравувало дека ќе биде стопен поради злато. Кралицата Ана била единствена жена која два пати е крунисана во Франција.се верувало дека е една од најбогатите жени.
| | веќе видена | слични

Полицијата го пронашла срцето во златно ковчеже , кое минатата недела беше украдено од музејот во Нант, пренесува „БиБиСи“. Ковчежето е пронајдено заедно со другите украдени предмети, а се стравувало дека ќе бидат истопени поради златото. Ана од Бретања била единствената жена која два пати била крунисана за кралица на Франција. Се верувало дека била и една од најбогатите жени во Европа, наведува „БиБиСи“. Кралицата прво се омажила со Шарл VIII во 1491 година, а потоа и за неговиот роднина Луј XII во 1498 година.
| | веќе видена | слични

Француските полициски служби известуваат дека го пронашле исчезнатото балсамирано срце на кралицата Ана Бретањска. Познатата француска кралица која живеела во 16. век, е единствената кралица на Франција која два пати била крунисана со таа титула – еднаш мажејќи се за Шарл VIII во 1491 година, а потоа и за неговиот роднина Луј XII. Нејзиното балсамирано срце е археолошкиот артефакт кој минатата недела беше украден од Музејот на Нант, е најден во градот Сен Назер на западот на земјата. Срцето било сместено во златно ковчеже, коешто заедно со други украдени предмети, како што се претпоставува, требало да бидат претопени поради златото. Ана Бретањска своевремено била една од најбогатите жени во Европа.
| | веќе видена | слични

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пронајдено украденото срце на богата француска кралица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: