Експлозија во рудник во Украина

Шеснаесет рудари загинаа по експлозија во рудникот „Источна Суходолскаја“ во источниот дел на Украина. Експлозијата се случила на длабочина од 915 метри. Во рудникот работела група од 28 рудари, а судбината на десетина работници се уште не е позната. Се утврдува причината за експлозијата но, ваков тип на несреќи обично предизвикува гасот метан. Украинските рудници на јаглен, поради застарената опрема и ниските сигурносни стандарди, се меѓу најопасните на светот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во истражно-спасувачките операции во двата украински рудника пронајдени се телата на сите загинати рудари. Вкупниот број на жртвите во двете хаварии во рудниците во Доњецката и Луганската област достигна 37 лица, соопшти прес службата на Министерството за вонредни ситуации на Украина, пренесуваат руските медиуми. Во петокот експлозија на метан во рудникот „Суходилска-Источна“ уби 26 лица, а двајца беа ранети. Истиот ден при уривање на метална конструкција во рудникот „Бажанов“ загинаа 11 лица и четворица беа ранети. Со указ на украинскиот претседател Виктор Јанукович во земјата денеска е прогласен ден на жалост.
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати во двете несреќи што се случија во рудници на истокот на Украина достигна 32. Украинскиот претседател Виктор Јанукович го прогласи 31 јули за ден на национална жалост за загинатите рудари. Во Украина утре националните знамиња поставени пред зградите на институциите ќе бидат на половина копје. Дваесет и четири рудари загинаа во експлозијата што се случи вчера во рудникот Суходолскаја-Восточнаја, во регионот Луганск. Во втората несреќа, во рудникот Бажанов, во градот Макијивика, во регионот Доњецк, загинаа осуммина рудари поради уривање на 70-метарска површинска конструкција, која на рударите им овозможувала да се спуштат во јамата и да се вратат назад на површината.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во две несреќи што се случија во рудници на истокот на Украина загинаа 24 рудари, а 13 се водат за исчезнати, соопшти украинското Министерство за вонредни ситуации. Министерството наведе дека 18 рудари загинале во експлозијата што вчера се случи во рудникот Суходолскаја-Восточнаја, во регионот Луганск, пренесуваат западните агенции. Осуммина рудари се водат за исчезнати, додека двајца се примени во болница заради сериозни изгореници. Во втората несреќа, во јамата Бизханова, во градот Макијивика, во регионот Доњецк, загинаа шестмина рудари заради уривање врз јамата на 70- метарска површинска конструкција, која на рударите им овозможувала да се спуштат во јамата и да се вратат назад на површината. Спасувачките екипи се уште трагаат по петмина рудари, кои се водат како исчезнати. Претседателот Виктор Јануковиќ го прекина годишниот одмор и доцна синоќа ги посети местата на несреќите и разговараше со семејствата на жртвите и преживеаните. Јануковиќ ја повика владината комисија да ги испита несреќите, залагајќи ...
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати рудари во Украина од двете несреќи во рударските окна,се искачи на 25 загинати ,а 12 се водат како исчезнати . Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ го прекина летувањето на Крим и ги посети семејствата на загинатите рудари. Еден од рудниците во кои вчера имаше експлозија и загинаа 18 рудари е сопственост на Ринат Ахметов, најбогатиот Украинец кој ја финансираше претседателската изборна кампања на Јануковик./С.П.
| | веќе видена | слични

Експлозија во рудник во Украина, 16 рудари загинаа, а десет останаа затрупани во рударската јама. Спасувачките екипи се обидуваат да стигнат до нив. Експлозијата се случила на длабочина од 915 метри околу два часот по полноќ . Во тој момент во рудникот работеле 28 рудари. Украинските рудници за јаглен се меѓу најопасните во светот поради застарената опрема и ниските безбедносни стандарди. Се претпоставува дека експлодирал гас - метан. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

"Најмалку 23 рудари загинаа а 13 се исчезнати во две несреќи што се случија во рудници во Источна Украина. Министерството за вонредни ситуација наведува дека 18 рудари загинале во експлозијата во рудник во регионот Луганск, додека во регионот Доњецк, загинале 6 рудари откако се урнала 70- метарска површинска конструкција врз јамата. Спасувачките екипи се уште трагаат по петмина рудари, а претседателот Виктор Јануковиќ го прекина годишниот одмор и ги посети местата на несреќите и семејствата на жртвите. Јануковиќ најави унапредување на безбедносните стандарди за поголема заштита на рударите. "
| | веќе видена | слични

Вчераутро 16 рудари загинаа во експлозија на рудник на истокот од Украина во регионот Луганск. Двајца работници се хоспитализирани со изгореници, а спасителите се обидуваат да принајдат уште десетмина заглавени во рудникот Источна Суходолскаја. Експлозијата се случила на длабочина од 915 мери. Истрагата ќе ја утврди причината за екплозијата, но ваквиот тип на несреќи најчесто е предизвикан од гасот метан. Украинските рудници за јаглен поради дотраената опрема и ниските безбедносни стандарди се меѓу најопасните на светот.
| | веќе видена | слични

Најмалку 16 рудари загинаа, а 10 се водат за исчезнати како последица од експлозијата во рудник во регионот Лугански во источниот дел на Украина, соопшти украинското Министерството за вонредни ситуации. "Двајца рудари се повредени во несреќата што се случи вчера вечер кога група од 28 лица работеа на длабочина од 915 метри, се прецизира во соопштението на веб-сајтот на Министерството. "Судбината на 10 рудари останува непозната", стои понатаму во соопштението.
| | веќе видена | слични

Еден човек загина и осуммина се ранети во инцидент во рудник за јаглен во Украина. Неколку часа претходно, во експлозија во друг рудник во таа држава загинаа 16 луѓе и други девет се во неизвесност. Несреќата се случи во рудникот Бежанов крај Донетск во источниот дел од Украина. Во момент на инцидентот во рудникот се наоѓале околу 600 рудари кои ги напуштиле тунелите во рудникот преку излезите што се користат во случај на опасност. Претседателот на Украина Виктор Јанукович изрази сочувство до семејствата за рударите кои загинаа во експлозијата на метан во рудникот за јаглен крај градот Суходилск во Луганската област, во источна Украина. Според најновите податоци загинаа 16 луѓе, тријца се хоспитализирани и 9 се исчезнати и по нив се во потрага спасувачи од Министерството за енергетика.
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експлозија во рудник во Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: