Пронајдени телата на 120 жртви на „Булгарија“

4 копии

Нуркачите во неделата пронајдоа тела на уште шест лица кои се водеа како исчезнати по потонувањето на бродот „Булгарија“ на реката Волга, со што бројот на потврдени жртви од трагедијата се искачи на 120. Сега само уште две лица чии имиња се наоѓаат на листата на патниците и по екипажот на туристичкиот брод „се водат како исчезнати. Излетничкиот брод направен 1955 година во поранешна Чехословачка, претоварен и со застој во работата на моторот, несервисиран, потона за само неколку минути на 10-ти јули на оддалеченост од три километри од брегот во време на бура која се случи во тој дел од течението на реката Волга во руската република Татарстан. Бродот пловел без дозвола. Уапсени се организаторите на патувањето и локалниот службеник кој дозволил пловидба на „Булгарија“. Бродот во петокот беше преместен во поплитките води и ќе биде изваден следните денови поради истрагата. Иако скапа, операцијата на отсукување на бродот од песокот, е неопходна за истрагата со која треба да се утврдат причините за несреќата, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на патници кои се удавија при потонување на туристичкиот брод „Булгарија“ на 10 јули на Волга кај градот Казања во руската република Татарстан, достигна 119 лица, соопштија денеска руските власти. Нуркачите од Волга ги извлекле телата на уште петмина патници, со што бројот на жртви е зголемен на 119. Три лица и натаму се водат како исчезнати и се претпоставува оти загинале. Бродот „Булгарија“, со две палуби, направен во 1955 година, во Чехословачка, потона на три километри од брегот. Бројот на патници за кои бродот е регистриран е 140, а на туристичката тура од Казања до Болгари и назад во Татарстан, според официјалните податоци, тргнале 201 патник. Спасени се 79 патници.
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пронајдени телата на 120 жртви на „Булгарија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: