Пронајден најстариот жив организам

Австралиските научници тврдат дека го пронашле најстариот жив организам на светот, кој веќе проживеал 200.000 илјади години, но и понатаму си живее. Се работи за еден вид „џиновска“ морска трева пронајдена на дното на Средоземното море. Научниците направиле секвенца на ДНК примероците на морската трева (Posidonia oceanic) од 40 подводни „ливади“ кои се простираат од Шпанија до Кипар. Анализата покажала дека примероците на Posidonia oceanic се стари помеѓу 12 до 200 илјади години, што е многу повеќе од „Тасманиската билка“ која со нејзините 43.000 години досега се сметаше за најстар жив организам на Земјата, пренесува Дејли Телеграф. Според професорот Карлос Дуарте клучот за долговечноста на растението е тоа што се размножува асексуално, односно има способност да се клонира. Тој додава дека иако морската трева е еден од најотпрните организми на планетава, нејзиниот опстанок е загорзен поради глобалното затоплување. „Ако продолжи промената на климата, лошо му се пишува на овој растителен вид, од едноставна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пронајден најстариот жив организам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: