Фосилите од Мароко ја претумбаа теоријата за потеклото на Адам


Откриените фосили во мароканското наоѓалиште Јебел Ирхoуд Маорка, кои се за најмалку 100.000 години постари од кои било досега пронајдени останки на човекот, на глава ги претумбаа досегашните сфаќања за потеклото на човековиот вид. - Тоа откритие го претставува самиот корен на нашиот вид, најстариот хомо сапиенс пронајден во Африка или каде било во светот – рекол Жан-Жак Иблин, еден од раководитеlите на истражувањето и директор на одделот за човековата еволуција на Институтот „Марк Планк“ во Лајпциг. Лицето и забите исти како денешните Во „гнездото на човечките остатоци“ пронајдени се черепи, коски од раце и нозе и заби на најмалку петмина луѓе стари 300.000 години, што преставува вистинска сензација во подрачјето на антропологијата. Ова откритие во Северна Африка, а не на исток или во субсахарска Африка, ги менува досегашните сознанија. Забите и лицата наликуваат на денешните луѓе, но черепите со издолжениот облик покажуваат дека на мозокот му требало многу повеќе време за да еволуира со сегашната своја ...
| | веќе видена | слични

До сега се сметаше дека луѓето прв пат се појавиле во Источна Африка пред околу 200 илјади години. Сега, научниците објавуваат дека откриле фосили на хомо сапиенс кои се многу постари, над 100 илјади години постари од до сега познатите. Фосилите се пронајдени на изненадувачко место: Џебел Ирхоуд, Мароко. фото извор: Max Planck Institute for evolutionary anthropology Можеби е време повторно да се испишат почетоците на хомо сапиенсот кој според новите податоци, се претпоставува дека целосно се формирал во Источна Африка. Фосилите кои биле пронајдени во Мароко во раните 80-ти, изгледале примитивно. По низа истражувања, биле откриени дополнителни 20 коски од околу 5 индивидуи и се проценило дека датираат од пред околу 130 илјади години. Според деталните анализи, се проценило дека се работи за хомо сапиенс, заради формата на черепот, вилицата, забите. Заклучокот е дека лицата на хомо сапиенсите се развиле пред нивните мозоци да еволуираат во моменталната структура. Експертите сега веруваат дека луѓето можеби ...
| | веќе видена | слични

Коските на античките ловци откопани во Мароко се најстарите примероци на човештвото кое му претходи на модерниот хомо сапиенс. Посмртните останки датираат од пред 300.000 години, во времето кога Сахара била зелена и неколку рани претци на човечкиот род талкале по светот. Остатоците се 100.000 години постари од било кој друг фосилен остаток познат на човештвото. Антропологот Жан-Жак Хублин од Макс Планк Институтот за еволутивна биологија во Лајпциг, Германија изјави "Овие материјали ги претставуваат корените на нашиот вид, најстарите Хомо сапиенс пронајдени некогаш, некаде" ... Повеќето истражувачи сметаат дека модерното човештво постепено се појавило од популацијата која живеела во Источна Африка пред 200.000 години. Претходните откритија од рани хомо сапиенс фосили беа концентрирани на различно места но во Етиопија. Но откритието на фосили во Jebel Irhoud , во близина на Маракеш во Северна Африка укажа на тоа дека раните луѓе веќе се имале проширено низ поголемиот дел од Африка уште тогаш. "Она што е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фосилите од Мароко ја претумбаа теоријата за потеклото на Адам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: