Фосилите од Мароко ја претумбаа теоријата за потеклото на Адам


Откриените фосили во мароканското наоѓалиште Јебел Ирхoуд Маорка, кои се за најмалку 100.000 години постари од кои било досега пронајдени останки на човекот, на глава ги претумбаа досегашните сфаќања за потеклото на човековиот вид. - Тоа откритие го претставува самиот корен на нашиот вид, најстариот хомо сапиенс пронајден во Африка или каде било во светот – рекол Жан-Жак Иблин, еден од раководитеlите на истражувањето и директор на одделот за човековата еволуција на Институтот „Марк Планк“ во Лајпциг. Лицето и забите исти како денешните Во „гнездото на човечките остатоци“ пронајдени се черепи, коски од раце и нозе и заби на најмалку петмина луѓе стари 300.000 години, што преставува вистинска сензација во подрачјето на антропологијата. Ова откритие во Северна Африка, а не на исток или во субсахарска Африка, ги менува досегашните сознанија. Забите и лицата наликуваат на денешните луѓе, но черепите со издолжениот облик покажуваат дека на мозокот му требало многу повеќе време за да еволуира со сегашната своја ...
| | веќе видена | слични

До сега се сметаше дека луѓето прв пат се појавиле во Источна Африка пред околу 200 илјади години. Сега, научниците објавуваат дека откриле фосили на хомо сапиенс кои се многу постари, над 100 илјади години постари од до сега познатите. Фосилите се пронајдени на изненадувачко место: Џебел Ирхоуд, Мароко. фото извор: Max Planck Institute for evolutionary anthropology Можеби е време повторно да се испишат почетоците на хомо сапиенсот кој според новите податоци, се претпоставува дека целосно се формирал во Источна Африка. Фосилите кои биле пронајдени во Мароко во раните 80-ти, изгледале примитивно. По низа истражувања, биле откриени дополнителни 20 коски од околу 5 индивидуи и се проценило дека датираат од пред околу 130 илјади години. Според деталните анализи, се проценило дека се работи за хомо сапиенс, заради формата на черепот, вилицата, забите. Заклучокот е дека лицата на хомо сапиенсите се развиле пред нивните мозоци да еволуираат во моменталната структура. Експертите сега веруваат дека луѓето можеби ...
| | веќе видена | слични

Коските на античките ловци откопани во Мароко се најстарите примероци на човештвото кое му претходи на модерниот хомо сапиенс. Посмртните останки датираат од пред 300.000 години, во времето кога Сахара била зелена и неколку рани претци на човечкиот род талкале по светот. Остатоците се 100.000 години постари од било кој друг фосилен остаток познат на човештвото. Антропологот Жан-Жак Хублин од Макс Планк Институтот за еволутивна биологија во Лајпциг, Германија изјави "Овие материјали ги претставуваат корените на нашиот вид, најстарите Хомо сапиенс пронајдени некогаш, некаде" ... Повеќето истражувачи сметаат дека модерното човештво постепено се појавило од популацијата која живеела во Источна Африка пред 200.000 години. Претходните откритија од рани хомо сапиенс фосили беа концентрирани на различно места но во Етиопија. Но откритието на фосили во Jebel Irhoud , во близина на Маракеш во Северна Африка укажа на тоа дека раните луѓе веќе се имале проширено низ поголемиот дел од Африка уште тогаш. "Она што е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 205 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 199 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фосилите од Мароко ја претумбаа теоријата за потеклото на Адам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: