Концерт на ансамблот „Стефче Стојковски“ со пријателите во Струга

Струга, 23. јули 2018 (Inpress) – В четврток, 26-ти јули,на платото пред центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга концерт ќе одржи ансамблот „Стефче Стојковски“ со пријателите, во рамки на манифестацијата „Музички корени 2018“. Почетокот на концертот е во 19:30 часот, а е поддржан и од Министерство за култура на Република Македонија. Стефче Стојковски е роден 1972 година во Скопје. Неговиот дедо и татко долгогодишни членови на традиционални фолклорни ансамбли, му ја пренеле љубовта кон народните инструменти. На седумгодишна возраст почнува да свири на кавал, а на девет ја има првата аудио снимка. Во 90-тите години се вработува во МРТВ во националниот оркестар за професионални ангажмани. Од тогаш се закитува со називот независен музички артист и инструктор. Неговата долгогодишна кариера го води низ целиот свет ( Австралија, САД, Канада, Јапонија, Кина, Тајван, Русија, Турција, Шпанија, Италија, Франција, Шведска, Белгија, како и во сите поранешни југословенски држави. Во 1997 година го остварува ...
| | веќе видена | слични

Нема смисла тоа што Струга ја нарекуваме град на поезијата, а овде владее културата на кладилниците и казината. Струга е позната и како град на спортот, а нема ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Синоќа, во преполнетата Летна бавча на НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“, беа промовирани собраните дела на Димитрие Дурацовски, во издание на Темплум. ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

„Лице в лице СЕНС“ е нова програма на „Лице в лице“ дизајнирана со цел на бесмисленостите кои ги среќаваме секојдневно да им дадеме смисла и да поттикнеме акција за нивно решавање, а ќе биде промовирана утревечер (сабота, 28 јули) во 19.30 часот на Летната сцена на Н.У. Центар за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, во рамките на шестиот Фестивал за процесирање култура „ДримОн“.„Не случајно одлучивме промоцијата на СЕНС да биде на овој фестивал. Отворените умови што стојат зад него го забележале недостатокот на култура во градот и со својата акција даваат соодветен одговор, исто како што СЕНС ќе дава одговор на бесмисленостите кои што ќе ги согледува заедно со нашата заедница“, нагласи Климентина Илијевски, извршна директорка и главна и одговорна уредничка на уличното списание „Лице в лице“.Преку нотеси од рециклирана хартија кои повикуваат да ги запишеме нашите планови, но, и кои ќе нè потсетуваат да не заборавиме каква планета и општество им оставаме на нашите деца, СЕНС нуди линии дизајнирани наменски и ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на проектот „Музички корени“ вечер пред платото на центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, концерт ќе одржи ансамблот „Стефче Стојковски“ со пријателите. Проектот е дел од активностите на струшкиот Центар за култура со поддршка на Министерство за култура. Стефче Стојковски е роден 1972 година во Скопје. Љубовта кон народните инструменти ја добил од неговте дедо и татко, долгогодишни членови на традиционални фолклорни ансамбли. На седум години почнал да свири на кавал, а на девет ја имал првата аудио снимка. Покрај на кавал, Стојковски свири на гајда, зурла и тамбура. Во 1997 година формира свој ансамбл на народни инструменти и песни „Стефче Стојковски“. Има издадено седум албуми и еден видео материјал, а работи и на филмска музика. Има настапувано низ повеќе држави меѓу кои САД, Канада, Јапонија, Кина, Тајван, Русија, Турција, Шпанија, Италија, Франција, Шведска Белгија,.
| | веќе видена | слични
4 копии

Под мотото „Култура сега!“ од денеска до 29 јули во Струга ќе се одржи шестото издание на фестивалот за процесирање култура ДримОН во организација на Иницијатива за независен културен активизам ИНКА. Со ова мото, како што информираат организаторите, сакаат да упатат порака да не се запоставува културата и оти мора веднаш да се дејстува за нејзино издигнување од пепелта. - ДримОН апелира за културни настани и во провинцијата, за кварт на култура во Струга, деметрополизација, современост, интердисциплинарност, интеркултура, уметничка автономија, за унапредување и оплеменување на културните институции, за право на култура до сите, соопшти организаторот. Петдневната програма на годинашното издание е богата со книжевни промоции, дискусии, музички концерти, театарски претстави, дискусии, изложби. На петте фестивалски денови предвидени се детски арт работилници, промоција на книгата „Ехо на слободата“ на Ана Јовковска, ликовни изложби на Антони Мазневски и Никола Радуловиќ, откривање музејски тајни во соработка со ...
| | веќе видена | слични

„Музички Корени“ е насловен концертот на ансамблот „Стефче Стојковски“ кој на 26 јули со почеток во 19.30 часот ќе се одржи на платото на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ... Стојковски овој ансамбл го формира во 1997 година, а досега имаат издадено седум музички албуми. Настапувале низ целиот свет и тоа во: Австралија, САД, Канада, Јапонија, Кина, Тајван, Русија, Турција, Шпанија, Италија, Франција, Шведска, Белгија, сите поранешни балкански држави и уште многу други места
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Концерт на ансамблот „Стефче Стојковски“ со пријателите во Струга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: