На денешен ден: Почина е Благоја Спиркоски - Џумерко

Авторот Грозданов рече дека книгата е создадена во 25-годишната работа на пишување рецензии и преку контактите со многу луѓе од театарската уметност.  - Во ова ...
| | веќе видена | слични

МТФ „Војдан Чернодрински“ влегува во својата завршница. Вечерва е претпоследната вечер во официјална програма, а ќе бидат изведени две претстави. Од 19.30 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кумановскиот театар вчера по полноќ пред публиката во Прилеп ја изведе претставата „Жена од минатото“, по текст на Роланд Шимелфениг, а во режија на Нела ...
| | веќе видена | слични

Петти ден од 53-то издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“. Во официјалната програма програмата вечерва се настапите на Театарот Комедија од 19.30 со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во македонските театри постепено се дефинираат местото и улогата на драматурзите кои треба да се активен чинител во создавањето на театарската претстава, но и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вечерва во 20 часот, Кинотеката на Македонија ќе испрати последен поздрав до доајенот на театарското и на филмското глумиште, Салаетин Билал, со проекција на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во Кинотека на Македонија вечер ќе биде прикажан филмот „Прашина“ од Милчо Манчевски како последен поздрав до доајенот на театарското и филмското глумиште ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во ...
сите 143 | | | веќе видена

Ужасна трагедија попладнето го потресе Велес. Според првичните информации на локалните медиуми и очевидците, во пожар кој избувна околу 15 и 30 часот изгореа ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На денешен ден: Почина е Благоја Спиркоски - Џумерко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: