Промоција на книгата „Соборните храмови во Македонија од времето на преродбата“

10 копии

Промоција на книгата „Соборните храмови во Македонија од времето на преродбата“ Во мултимедијалниот центар „Матица екслузив“ в среда (12 февруари) ќе биде промовирана колор-монографијата „Соборните храмови во Македонија од времето на преродбата“ од проф.д-р Димитар Ќорнаков, долгогодишен истражувач на богатото културно наследство на Македонија. За вредностите на ова ретко дело ќе говори проф.д-р Ратомир Гроздановски. Соборните храмови во Македонија од времето на Преродбата, заземаат значајно место во културната историја на Македонија. Тие се споменици на културата со извонредни историско-уметнички вредности, исполнети со богати содржини: архитектура, фрескоживопис, иконопис и резбарски дела. Димитар Ќорнаков ( Стојаково, 1927) е автор на монографските дела: „Творештвото на мијачките резбари на Балканот од крајот на 18 век“, „Македонска резба“, „Македонски манастири“, „Резбарски центри во Македонија“, „Петре Гарката“, „Од Првиот грев до Страшниот суд“, „Цркви и манастири во Тиквешијата“, „Копаничарот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На претставувањето на монографијата проф.д-р Ратомир Грозданоски рече дека соборните храмови се македонски предобраз на слободата, која во нив е вградена и во нив е изразена. - Храмот е симбол на слобода, парче слобода и место на слободата. Залог за нов век. А, во кое време се градени тие храмови и со каква убавина се изградени, претставува чудо и сведоштво за големината на духот на овој народ, кој бил во ропство. Градевме и потоа, и во слобода – и денес градиме, но нив не ги достигнавме – не ги надминавме. Поубави цркви не подигнавме. Поубави градби не изѕидавме, истакна Грозданоски. Македонскиот народ, посочи тој, во соборните храмови ги соѕидал убавините од својата душа и убавините од својата земја. - Никаде не е поубав македонскиот камен од вградениот в црква и в манастир. Таму нашиот камен ја добива целата своја убавина и украс. А, така е и со дрвото, и со песокот, и со земјата, и со калта, и со сламата, и со варта и со боите. Сè е наше и сè е овдешно. Секој соборен храм во Македонија е со убавина на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Kолор-монографија „Соборните храмови во Македонија од времето на преродбата“ од проф.д-р Димитар Ќорнаков, долгогодишен истражувач на богатото културно наследство на Македонија е промовирана денеска во мултимедијалниот центар „Матица екслузив“. На претставувањето на монографијата проф.д-р Ратомир Грозданоски рече дека соборните храмови се македонски предобраз на слободата, која во нив е вградена и во нив е изразена. - Храмот е симбол на слобода, парче слобода и место на слободата. Залог за нов век. А, во кое време се градени тие храмови и со каква убавина се изградени, претставува чудо и сведоштво за големината на духот на овој народ, кој бил во ропство. Градевме и потоа, и во слобода – и денес градиме, но нив не ги достигнавме – не ги надминавме. Поубави цркви не подигнавме. Поубави градби не изѕидавме, истакна Грозданоски. Македонскиот народ, посочи тој, во соборните храмови ги соѕидал убавините од својата душа и убавините од својата земја. - Никаде не е поубав македонскиот камен од вградениот в црква и в ...
| | веќе видена | слични

Авторот е долгогодишен истражувач на богатото културно наследство на нашата земја, а за вредностите на ова ретко дело ќе говори проф.д-р Ратомир Гроздановски. -Соборните храмови во Македонија од времето на Преродбата, заземаат значајно место во културната историја на Македонија. Тие се споменици на културата со извонредни историско-уметнички вредности, исполнети со богати содржини: архитектура, фрескоживопис, иконопис и резбарски дела. Димитар Ќорнаков ( Стојаково, 1927) е автор на монографските дела: „Творештвото на мијачките резбари на Балканот од крајот на 18 век“, „Македонска резба“, „Македонски манастири“, „Резбарски центри во Македонија“, „Петре Гарката“, „Од Првиот грев до Страшниот суд“, „Цркви и манастири во Тиквешијата“, „Копаничарот Макариј од Галичник“, „Полошки манастир Св.Ѓорѓи“, „Слимнички манстир“, „Царски двери“, „Копаничасот Димитар Станишев од Крушево“ , „Од Рождество до Распетие и Воскресение“ и др. За своето творештво е добитник на бројни општествени признанија и награди, а во 2008 ...
| | веќе видена | слични

Толку многу книги, а толку малку време. Ех, Френк Запа, те сакам и тебе, но оваа книга на Ќорнаков повеќе. Ова е цитатот што го избравме како победнички овој пат во рамките на акцијата „Книга со 'Телеграф' и 'Матица'“. Овие зборови ни ги испрати читателката Христина Тодоровска на нашето барање да го довршите цитатот: „Толку многу книги, а толку...“. Како подарок Христина ќе ја добие книгата „Соборните цркви во Македонија од времето на преродбата“, од Димитар Ќорнаков, а во издание на „Матица македонска“. Монографијата ќе биде промовирана утре (среда) во 12 часот во просториите на „Матица ексклузив“. Црквите и манастирите се местата каде што во минатите векови се граделе и се зацврстувале народниот дух на нашиот народ и нашите културни вредности. За овие значајни споменици од нашата историја и културен развој зборува професорот Ќорнаков во ексклузивната монографија. „Во првите децении од 19 век Турската Империја ја менува политиката и станува полиберална во однос на градењето цркви. Тоа отвора простор за ...
| | веќе видена | слични

- Соборните храмови во Македонија од времето на преродбата заземаат значајно место во културната историја на Македонија. Тие се споменици на културата со извонредни историско-уметнички вредности, исполнети со богати содржини: архитектура, фрескоживопис, иконопис и резбарски дела, соопшти „Матица“ за монографијата, која ќе ја претстави проф.д-р Ратомир Грозданоски. Димитар Ќорнаков (Стојаково, 1927) е автор на повеќе монографски дела за културното наследство во македонските манастири и за своето творештво е добитник на бројни општествени признанија и награди, меѓу кои и на „Св. Климент Охридски“ за животно дело во 2008 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промоција на книгата „Соборните храмови во Македонија од времето на преродбата“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: