НАД 50 КОНЦЕРТИ, ИЗЛОЖБИ И ПРЕТСТАВИ: Вечерва почнува „Скопско лето“

Под покровителство на Градот Скопје и Министерството за култура, годинешново „Скопско лето“ ќе понуди околу 50 програмски содржини, концерти на класична, народна и џез музика, драмски, балетски и оперски претстави, изложби и филмски проекции, специјални проекти и премиери Со настапот на Омер Фарук Текбилек
| | веќе видена | слични
2 копии

Промоција на книгата „Кинеење 3D“ од Тони Цифровски, во издание на Дирекцијата за култура и уметност – Скопје, ќе се одржи утре во 20 часот во Кинотека на Македонија, во рамките на „Скопско лето“. „Кинеење 3Д“ ( произлезено со сета своја алегорија од „кино – живеење“) е збирка рецензии од кои помалиот дел беа објавени на страниците на „Дневник“ или биле дел од специјализираните емисии на Македонското радио – Радио Скопје. Станува збор за трето продолжение со кое ќе се заокружи единственото документирање на случувањата на кино репертоарот во Македонија во последниве 10 години.
| | веќе видена | слични
8 копии

Со настапот на Омер Фарук Текбилек (САД/Турција) и неговиот ансамбл во Македонска опера и балет почна годинешното „Скопско лето“, меѓународна културна манифестација што традиционално почнува на првиот ден на летото и на Светскиот ден на музиката. На свеченото отворање на 38-то издание на овој фестивал присуствуваше и градоначалникот на градот Скопје, Коце Трајановски, кој официјално го прогласи за отворен. - Со препознатлив ентузијазам и посветеност, пред 38 години, на 21 јуни - календарскиот почеток на летото и Светскиот ден на музиката, Дирекцијата за култура и уметност ја започна долгата историја на „Скопско лето“. Веројатно не очекувајќи дека овој фестивал, и покрај упорноста, ќе прерасне во културно обележје и симбол на уметничкиот живот во нашиот град, ентузијастите на дирекцијата ни докажуваат дека за уметноста не постојат ни време ни простор како ограничувачки фактор - рече Трајановски.Тој додаде дека во изминативе години, преку внимателно избрана програма, настапија голем број изведувачи и ансамбли, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нивниот настап докажа дека сите овие музичари се виртуози на своите инструменти, а полната сала, долгите аплаузи и овации после секоја нивна изведба говорат дека концертот е вистински избор за старт на 38. по ред манифестација Скопско лето Магичните звуци на музиката создадена од светски познатиот турски музичар Омер Фарук Текбилек и неговиот бенд, завчеравечер и понудија на присутната публика во Македонската опера и балет вистинско двочасовно музичко уживање. На концертот на овој светски познат музичар кој живее и работи во САД, а кој е и виртуоз на традиционалните дувачки инструменти како кавал, зурла, неј... и неговиот бенд во состав Бахадир Сенер - канон, Федерико Ферандина - гитара, Алесандро Гвис - клавијатури, Вагелис Карипис -тапани, перкусии и Ратко Даутовски - перкусии, присутните уживаа во изведба на традиционална Суфи, етно и современа музика од Турција и Блискиот Исток. Нивниот настап докажа дека сите овие музичари се виртуози на своите инструменти, а полната сала, долгите аплаузи и овации после ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На свеченото отворање на 38 издание на овој фестивал, присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој официјално го прогласи за отворен. Со настапот на Омер Фарук Текбилек (САД/Турција) и неговиот ансамбл во Македонска опера и балет, синоќа почна годинешново Скопско лето, меѓународната културна манифестација, што традиционалано почнува на првиот ден на летото, но и на Светскиот ден на музиката. На свеченото отворање на 38 издание на овој фестивал, присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој официјално го прогласи за отворен. - Со препознатлив ентузијам и посветеност, пред 38 години, на 21 јуни – календарскиот почеток на летото и Светскиот ден на музиката, Дирекцијата за култура и уметност ја започна долгата историја на Скопско лето. Веројатно неочекувајќи дека овој фестивал, и покрај упорноста, ќе прерасне во културно обележје и симбол на уметничкиот живот во нашиот град, ентузијастите на Дирекцијата ни докажуваат дека за уметноста не постои ни време ни ...
| | веќе видена | слични

Вечерва на платото пред Македонската опера и балет (МОБ) во 21,30 часот во рамките на Скопско лето ќе настапи култниот словенечки бенд “Лачни Франз”. Ова е прво гостување на „Лачни Франз”во Скопје, по распаѓањето на Југославија. Скопската ппублика последен пат ги гледаше во 1985 година во МКЦ, и уште еднаш кон крајот на 1980-тите. Пејачот и водач на групата Зоран Предин, пред три години настапуваше на „Оф-фест”, кога го најави реоформувањето на „Лачни Франз”. Групата „Лачни Франз” е оформена во 1979 година и за кратко време стекна голема популарност на територијата на тогашна Југославија. Голема инспирација им бил словенечкиот бенд „Булдожер”, кој бил познат по текстовите со социјална и политичка сатира. Бендот има објавено девет албуми, на кои подоцна се додадени и 4 компилации, а нивна најпозната песна е „Ne mi dihat za ovratnik. „Лачни Франз” активно настапуваше на територијата на поранешна Југославија до 1994 година, по што се повлече.
| | веќе видена | слични

Меѓународната културна манифестација „Скопско лето“ беше отворена синоќа со настапот на Омер Фарук Текбилек во Македонската опера и балет. – И оваа година, програмите ќе се реализираат на 18 локации и простори во Скопје, во театри, ликовни галерии, музеи, Старата скопска чаршија, Сули-ан, централното градско подрачје и на други места, кои во квечерините на летото се претвораат во летни сцени – изјави градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на отворањето на манифестацијата. Манифестацијата ќе трае 40 дена, ќе учествуваат 900 учесници во 52 програмски термини, исполнети со концерти на класична, народна и на џез-музика, драмски, балетски и оперски претстави, изложби и филмски проекции, специјални проекти и премиери, содржини презентирани од домашни и од изведувачи од 16 држави во светот.
| | веќе видена | слични

Со концертот насловен „Летни ноќи“ на градскиот дувачки оркестар, кој ќе се одржи под отворено небо на улицата Македонија, вечерва, во 19.30 часот ќе се отвори годинашното издание на културната манифестација „Скопско лето“. Половина час подоцна, на истото место ќе биде претставена и инсталацијата „Мисли слобода“ на Едина Селесковиќ, уметница од Босна и Херцеговина. Првиот фестивалски ден ќе заврши со концертот на турскиот музичар Омер Фарук Текбилек, кој, воедно, е и најголемата ѕвезда на целиот фестивал, што ќе се одржи во Македонската опера и балет.- Манифестацијата „Скопско лето“ оваа година ќе го доживее 38. издание, а и овој пат свеченото отворање ќе се одржи на Светскиот ден на музиката. И оваа година програмата ќе се одвива на различни локации во градов, во чии рамки ќе видиме повеќе од 100 уметници како музичари, сликари, книжевници и друго. Драго ни е што за отворањето го имаме Омер Фарук Текбилек со својот придружен бенд, кој за овој концерт допатува директно од Америка - велат од Дирекцијата за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 168 | | | веќе видена

По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс, објави ...
сите 235 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување, ...
сите 168 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 208 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 121 | | | веќе видена

Помпео нагласи дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп во Ханој минатиот месец, ветил оти Пјонгјанг нема ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАД 50 КОНЦЕРТИ, ИЗЛОЖБИ И ПРЕТСТАВИ: Вечерва почнува „Скопско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: