ПРОМОЦИЈА НА КНИГА: „Извештаи на рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски

На промоцијата ќе може да се купат и единствените 10 примероци од книгата кои содржат оригинален цртеж Во Галеријата на Македонскиот културен центар денеска во 20 часот ќе биде промовирана книгата „Извештаи на рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски. Книгата е оригинален и уметнички кохерентен проект составен од песни на Славе Ѓорго Димоски и цртежи на Сергеј Андреевски. На 44 странци содржи дваесетина песни и исто толку цртежи, распоредени во неколку циклуси. На промоцијата ќе може да се купат и единствените 10 примероци од книгата кои содржат оригинален цртеж, потпишан од Сергеј Андреевски. За делото ќе зборува професорот Иван Џепаровски, а стихови ќе чита Арна Шијак. Славе Ѓорѓо Димоски е автор на единаесет книги поезија, четири книги поезија за деца и три книги со есеи. Негови песни, поетски циклуси и посебни книги преведени се на триесетина јазици. За својата поезија добитник е на најзначајните државни и неколку интернационални награди. Делата на Сергеј Андреевски се дел од поставки на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочиште за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина -Таргет“ за незаконското следење на ...
сите 108 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРОМОЦИЈА НА КНИГА: „Извештаи на рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: